Ciekawostki

Łasice – 10 informacji i ciekawostki dla dzieci

łasica

Łasice to zwierzęta, o których większość z nas słyszała, jednak nie wielu z nas miało okazje zobaczyć je na własne oczy. Są to niewielkie ssaki, które wielu z nas kojarzą się jako źródło futra w branży odzieżowej. Żyją one naturalnie na terenie naszego kraju i mogą stać się gośćmi również w naszych domach niespodziewanie dostając się w strop dachu lub na strych. Coraz częściej łasice stają się również zwierzętami domowymi, zdobywając serca swoich właścicieli. Dziś przedstawimy wam 10 ciekawostek na temat tych zwierząt.

1. Łasice są najmniejszymi ssakami mięsożernymi żyjącymi na ziemi.

2. Ze względu na niewielką ilość tłuszczy w ich organizmie muszą one przez cały czas spożywać pokarm.

3. Futerko niektórych łasic może zmieniać kolor w zależności od pory roku. Zimą mogą one przybrać kolor biały, aby w ten sposób stapiać się z otoczeniem.

4. Łasice w trakcie polowania zastraszają swoje ofiary specyficznym tańcem w przód i w tył. W momencie ataku trzymają się szyi ofiary i zagryzają ją na śmierć.

5. Gdy ofiar w ich otoczeniu jest wiele łasice ciągle polują, a zdobyte pożywienie odkładają na później.

6. Łasice posiadają podobną umiejętność do skunksów – również wydzielają one śmierdzącą wydzielinę z gruczołów zlokalizowanych w okolicy ogona w celu odstraszenia przeciwnika oraz oznaczania terytorium.

7. Łasice postrzegają jako swoje ofiary wszystko co się rusza. Często atakują ofiary większe od siebie.

8. W związku z ich drapieżnym stylem życia mają one bardzo dobrze rozwinięty wzrok, węch i słuch.

9. Łasice bardzo często zwijają się w kulkę, dzięki temu zmniejszają swój metabolizm i chronią przed utratą ciepła.

10. Dziennie łasice muszą zjeść ilość mięsa będącą odpowiednikiem połowy jej masy ciała. W związku z tym muszą one bardzo często polować.

Łasice są zwierzętami drapieżnymi, które mogą okazać się krwiożercze. Jednak świetnie sprawdzają się również jako zwierzęta domowe, z którymi można stworzyć wyjątkową więź.