Ciekawostki

10 Ciekawostek o Łańcucie

 

Łańcut – miasto w województwie podkarpackim, siedziba powiatu Łańcut. Zajmuje powierzchnię 19,42 km2, a zamieszkuje go ok. 17,5 tys. ludzi. Przez Łańcut przepływa rzeka Mikośka.

Zobacz też -> Największe atrakcje w Łańcucie

1. Nazwa miasta

Nazwa miasta wywodzi się z języka niemieckiego. Łańcut założył król Kazimierz Wielki, który sprowadził tu osadników z Bawarii, z miasta Landshut (co oznacza 'strażnicę miasta’). Nową osadę nazwali dokładnie tak, jak rodzinną miejscowość. Z biegiem czasu nazwa ta uległa spolszczeniu.

2. Wojna polsko-bolszewicka

W trakcie wojny polsko-bolszewickiej, toczącej się w latach 1918-1921, powstał tu pierwszy obóz na ziemiach polskich. Internowani byli w nim jeńcy z Ukraińskiej Armii Halickiej.

3. Rezydencja magnacka

W Łańcucie znajduje się jedna z najwspanialszych rezydencji magnackich w Polsce. Należała m. in. do rodu Lubomirskich. W zamkowych wnętrzach zobaczyć można np. zachowany do dziś teatr magnacki. W powozowni znajduje się największa w Polsce i jedna z największych w Europie kolekcja karet i bryczek.

W dawnych stajniach cugowych mieści się bogaty zbiór sztuki cerkiewnej. Warto tu również zobaczyć storczykarnię, ekspozycję dotyczącą historii miasta i regionu oraz 10 Pułku Strzelców Konnych oraz bibliotekę z XVIII w. Zamek otacza wspaniały park krajobrazowy.

Zobacz też -> Najlepsze Atrakcje dla Dzieci w Podkarpackim

4. Stanisław Stadnicki

Pierwszym właścicielem zamku był Stanisław Stadnicki. Żył na przełomie XVI i XVII w. Przylgnął do niego przydomek „Diabeł” ze względu na porywczy i awanturniczy charakter.

5. Trzy duchy

W Łańcucie ukazują się trzy duchy. Jednym z nich jet wspomniany „Diabeł Łańcucki”, czyli Stanisław Stadnicki. Dwa pozostałe ukazują się wyłącznie na zamku i należą do Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej, zwanej „Błękitną Damą” oraz do jej zmarłej młodo córki Julii, zwanej „Białą Damą”.

6. Zamek

Zamek w Łańcucie był często wykorzystywany na potrzeby filmowe. Kręcono tu sceny do takich produkcji jak „Trędowata”, „Lokis. Rękopis profesora Wittembacha”, „Brigitte Bardot cudowna” czy też „Pałac”.

7. Synagoga

Poza wspomnianym zamkiem w Łańcucie warto również zobaczyć synagogę z XVIII w., której budowę sfinansował Stanisław Lubomirski, a w której wnętrzach znajduje się muzeum judaistyczne oraz kościół farny z cudami słynącym obrazem Matki Bożej Szkaplerznej. Wśród łańcuckich nekropolii należy zwrócić uwagę na cmentarz komunalny z grobami żołnierzy z I i II wojny światowej i mogiłą żołnierzy

8. Muzyczny Festiwal

Co roku odbywa się Muzyczny Festiwal w Łańcucie. Przyciąga on nie tylko rzeszę melomanów, ale również artystów światowego formatu, takich jak José Carreras, Katie Liu, Julian Rachlin, Rafał Blechacz, Adam Harasiewicz, Joseph Malovany, Mischa Maisky, Shlomo Mintz czy Andreas Scholl. Po raz pierwszy odbył się w 1961 r. pod nazwą Dni Muzyki Kameralnej.

9. Polmos

Łańcut znany był z działalności Polmosu, przedsiębiorstwa produkującego wyroby alkoholowe. Powstawały tu słynne rosolisy, likiery aromatyzowane płatkami róży. Na terenie firmy mieściło się Muzeum Gorzelnictwa. Łańcuckie przedsiębiorstwo powstało w 1764 r.

Obecnie sytuacja Polmosu jest niepewna ze względu na plany nowego właściciela obiektu.

10. Elżbieta Pilecka

Z Łańcuta pochodziła Elżbieta Pilecka, trzecia żona króla Władysława Jagiełły. Rodzinne włości znajdowały się na Łysej Górze, gdzie dziś znajduje się plebania. Jagiełło i Pilecka ślub wzięli 2 maja 1417 r. w Sanoku, a koronacja nowej królowej odbyła się na Wawelu 19 listopada 1417 r. Pilecka zmarła 12 maja 1420 r. i została pochowana na Wawelu.

Czytaj dalej: Najlepsze Atrakcje na Podkarpaciu 🌄