Ciekawostki

Księżna Kornwalii, Kamila – 15 informacji i ciekawostek

Kamila
źródło: Duchess_of_Cornwall,_Duchess_of_Cambridge_&_Prince_Harry.JPG: Carfax2, Tktru / Wikipedia

Kamila, księżna Kornwalii to wieloletnia partnerka, a obecnie druga żona księcia Karola. Pełna tytulatura, którą posługuje się od 2005 roku, od momentu swojego ślubu z synem Królowej Elżbiety to Jej Królewska Wysokość Księżna Kornwalii.

Kamila to bez wątpienia postać ciekawa. Nic więc dziwnego, że jej życiorys może budzić ciekawość. Oto 15 ciekawostek dotyczących księżnej Kamili.

1 – Narodziny

Kamila urodziła się jako Camilla Rosemary Shard, najstarsza córka majora Bruce’a Sharda i Rosalind Cubbut.

2 – Szlacheckie pochodzenie

Pochodzi ze szlacheckiej rodziny. Od strony matki księżna Kamila jest prapraprawnuczką Alice Keppel, kochanki króla Edwarda VII. Jest również potomkinią nieślubnego syna króla Karola II Stuarta – Charlesa Lennoxa.

3 – Dziecięce przezwisko

W dzieciństwie najbliżsi nazywali ją zdrobniale i pieszczotliwie Millą.

4 – Międzynarodowe wykształcenie

Przyszła księżna kształciła się Dwumbrells School w Sussex, w Queen’s Gate School w Kingstonie, ale również poza granicami Zjednoczonego Królestwa: w Szwajcarii w Mon Ferile oraz w Instytucie Brytyjskim w Paryżu.

5 – Dekoratorka wnętrz

W 1965 roku, po powrocie do kraju, 18-letnia wówczas Kamila przez rok pracowała w firmie dekoratorów wnętrz Sybil Colefax i Johna Fowlera.

6 – Mecz polo

Kamila, poznawała swojego obecnego męża księcia Karola i jak się wydaje miłość swojego życia w 1970 roku, podczas meczu polo. Podczas ich pierwszego spotkania miała żartobliwie nawiązać do romansu ich przodków.

7 – Pierwszy mąż i dzieci

W 1973 roku Kamila poślubiła Andrew Parker Bowlesa. Od tego momentu nazywała się Camilla Parker Bowles. Małżeństwo doczekało się dwójki dzieci: syna Thomasa Henrego oraz córki Laury Rose. Pierwszy mąż Kamili był katolikiem, w tej wierze wychowane zostały ich dzieci. Sama Kamila jest osobą wyznania anglikańskiego.

8 – Rottweiler

Powszechnie wiadomo, że pierwsza żona Karola – księżna Diana, nie przepadała za Kamilą. Często oskarżała ją o zniszczenie swojego małżeństwa. Diana bez skrępowania i otwarcie określała Kamilę, mało uprzejmie mianem „rottweilera”.

9 – Jeszcze więcej pseudonimów

Zdaniem księżnej Diany, w tracie trwania jej małżeństwa z księciem Karolem, jej mąż miał potajemnie spotykać się ze swoją dawną miłością Kamilą oraz wymieniać prezentami. We wzajemnych kontaktach kochankowie mieli ponoć używać pseudonimów: Fred i Gladys.

10 – Drugi ślub

Kamila poślubiła swojego drugiego męża księcia Karola podczas prywatnej uroczystości cywilnej w 2005 roku. ślub odbył się na zamku Windsor. Świadkami na nim byli najstarsi synowie małżonków: książę William i To Parker Bowles.

11 – Rezygnacja z tytułu Księżnej Walii

Pomimo, iż jako żona księcia Karola Kamila miała prawo używać tytułu księżnej Walii, zdecydowała się zrezygnować z tego przywileju. Brytyjczycy kojarzyli ten tytuł z księżną Dianą. Kamila przyjęła kolejny tytuł męża, stając się Księżną Kornwalii

12 – Nigdy nie zostanie Królową

Zgodnie z zapowiedziami nawet w przypadku objęcia przez księcia Karola tronu brytyjskiego Kamila nie zostanie królową. W takiej sytuacji miałaby otrzymać jedynie tytuł księżnej-małżonki.

13 – Przetrwała nagonkę

Początkowo Kamila była najmniej lubianym przez Brytyjczyków członkiem rodziny królewskiej. Przetrwała jednak medialną nagonkę, sumiennie towarzysząc księciu Karolowi w jego obowiązkach i podczas oficjalnych wystąpień. Jak sama o sobie zwykła mówić: Wychowano mnie, żeby cieszyć się życiem, a nie siedzieć w kącie i płakać. Dzięki takiemu podejściu udało się jej ocieplić swój wizerunek.

14 – Babcia Kamila

Kamila jest babcią. Ma 5 wnuków. Syn Kamili ma dwójkę dzieci: Lolę i Fredda, Natomiast córka Laura jest mamą trójki dzieci: Elizy, Gusa i Louisa.

15 – Wnuczka Kamili niosła kwiatki na ślubie Kate i Williama

Najstarsza córka Laury, córki Kamili, pełniła na ślubie przyszywanego wujka specjalną rolę. Była jedną z dziewczynek niosących kwiatki.