Ciekawostki

20 ciekawostki na temat bólu pleców i kręgosłupa

masaż pleców

Kręgosłup ma 3 bardzo ważne funkcje – wspiera masę ciała, zapewnia elastyczność ruchową, chroni włókna nerwowe oraz tworzy otoczenie ochronne rdzenia kręgowego. To główny szlak komunikacyjny pomiędzy mózgiem a resztą ciała.

 1. Ponieważ chrząstki rozszerzają się bez ciężaru własnego, astronauci powracający z przestrzeni mogą być od 4 do 6 cm wyżsi niż w momencie opuszczania ziemi. Wpływ Grawitacji na chrząstkę jest również przyczyną kurczenia się człowieka po 40 roku życia. Oznacza to również, że jesteśmy wyżsi rano niż w nocy z powodu dziennego wpływu ciężkości na ciało.
 2. Pierwszy zestaw kręgów kręgów szyjnych (znajdujący się w szyi kręgi szyjne) nazywany jest Atlasem. Atlas to postać z mitologii greckiej, która po przegranej walce została zamieniona w kamień i musiała nieść ciężar ziemi i niebios na ramionach.
 3. Cztery na pięciu dorosłych osób doświadczy pewnego rodzaju bólu pleców w ciągu swojego życia. Ból pleców uważany jest za drugą najczęstszą lokalizację odczuwanego bólu – za pierwszy uważa się bóle głowy.
 4. Żyrafy i ludzie mają siedem kręgów szyjnych.
 5. Jako niemowlęta mamy 33 kręgi, ale jako dorośli z mniejszą ilością kręgów. To, co dzieje się z pozostałymi? Cztery z nich połączą się, aby stworzyć naszą kość ogonową i pięć aby zrobić grzbiet miednicy.
 6. Kręgosłup jest tak elastyczny, że może się zginać na tyle daleko, że tworzy dwie trzecie okręgu.
 7. Najczęstszą przyczyną urazów rdzenia kręgowego są wypadki samochodowe.
 8. Czasami bóle pleców mogą być spowodowane innymi dolegliwościami w organizmie. Ból odczuwany w środku pleców, który pogarsza się po jedzeniu, może być oznaką owrzodzenia żołądka. A jeśli doświadczasz nieprzerywalnego bólu pleców, który dociera do pachwiny, może to świadczyć o tym, że masz kamienie nerkowe.
 9. Kręgosłup jest niezwykle silny – może wytrzymać nacisk setek kilogramów.
 10. Największą przyczyną niepełnosprawności w populacji aktywnej zawodowo są schorzenia kręgosłupa.
 11. Połowa pracujących Amerykanów przyznaje, że każdego roku ma objawy bólu pleców.
 12. Eksperci szacują, że aż 80% populacji doświadcza w pewnym momencie swojego życia problemu kręgosłupa.
 13. Większość przypadków bólu pleców to bóle mechaniczne lub nieorganiczne, które nie są spowodowane poważnymi schorzeniami, takimi jak zapalenie stawów, infekcje, złamania lub rak.
 14. Amerykanie wydają co roku co najmniej 50 miliardów dolarów na ból pleców.
 15. W kręgosłupie znajduje się ponad 120 mięśni, 220 więzadeł i ponad 100 stawów.
 16. Jedna czwarta długości kręgosłupa składa się z chrząstki.
 17. Ból pleców jest jedną z najczęstszych przyczyn braku pracy. W rzeczywistości, bóle pleców są drugim najczęstszym powodem wizyt w gabinecie lekarskim, w porównaniu z infekcjami górnych dróg oddechowych.
 18. Bóle pleców mogą również wynikać bezpośrednio z chorób narządów wewnętrznych, takich jak kamienie nerkowe, infekcje nerek, zakrzepy krwi lub utrata kości.
 19. Plecy są skomplikowaną strukturą kości, stawów, więzadeł i mięśni.
 20. Podczas gdy kontuzje sportowe lub wypadki mogą powodować bóle pleców, czasami najprostsze ruchy – na przykład podnoszenie ołówka z podłogi – mogą mieć bolesne skutki. Ponadto zapalenie stawów, zła postawa, otyłość i stres psychiczny mogą powodować bóle pleców.

Wskazówki dotyczące zapobiegania powracającego bólu pleców.

Utrzymuj zdrową dietę i wagę.
Pozostań pod nadzorem swojego lekarza.
Unikaj długotrwałej bezczynności lub spoczynku na łóżku.
Przed rozpoczęciem ćwiczeń fizycznych, takich jak ogrodnictwo, należy rozgrzać się i rozciągnąć.
Zachowuj właściwą postawę.
Noś wygodne, niskie buty, a nie na obcasach.
Spij na materacu o średniej twardości, aby zminimalizować wszelkie skrzywienia kręgosłupa.
Rzuć palenia. Palenie tytoniu upośledza przepływ krwi, powodując utratę tlenu i składników odżywczych w tkankach kręgosłupa.