Ciekawostki

10 Ciekawostek o Półwyspie Bałkańskim

Bałkany

Półwysep Bałkański znajduje się w południowej Europie. Otoczony Morzem Adriatyckim, Jońskim od strony zachodniej, od wschodniej Morzem Czarnym i Marmara, natomiast od strony południowo-wschodniej Morzem Egejskim. To jeden z najpiękniejszych regionów świata, który dopiero od kilku lat jest jedną z najczęściej wybieranych destynacji turystycznych.

1. Jugosławia

Po zakończeniu I Wojny Światowej tereny bałkańskie przeistoczyły się w Jugosławię, która następnie została wcielona do bloku komunistycznego. Rozpad nastąpił dopiero w 1991 roku.

2. Peloponez

Peloponez to fragment Bałkanów, który jest najdalej wysunięty na południe.

3. Bałkany

Oficjalnie na Bałkany składa się aż 9 państw – Kosowo, Chorwacja, Serbia, Czarnogóra, Macedonia, Grecja, Bułgaria, Albania oraz Bośnia i Hercegowina.

4. Klimat

Na Półwyspie Bałkańskim można spotkać się z czterema klimatami – umiarkowanym, śródziemnomorskim, morskim oraz tropikalnym.

5. Miłośnicy gór

To jedno z najczęściej odwiedzanych regionów przez miłośników gór. Piękne szlaki turystyczne sprawiają, że każdego roku turyści przyjeżdżają tutaj głównie po to, by móc napawać się górskim klimatem, wspinaczką i trekkingiem.

6. Baklawa

Bałkany słyną z baklawy, deseru z ciasta filo, do którego dodaje się orzechy. Całość zanurzona jest najczęściej w miodzie. Choć to deser pochodzący z Turcji, to jednak właśnie mieszkańcy Półwyspu cieszą się mianem najlepszych producentów baklawy. Popularną potrawą jest także grillowane mięso mielone w formie niewielkich roladek, często podawanych jako szaszłyki.

7. Nestinarstwo

Bułgaria to kraj o bardzo wielu osobliwych zwyczajach, aczkolwiek do najbardziej szokujących można zaliczyć nestinarstwo, czyli chodzenie po rozżarzonych kawałkach węgla.

8. Czarnogóra

W Czarnogórze znajduje się też jeden z najgłębszych kanionów na świecie. Miejscami głębokość wynosi nawet ponad tysiąc metrów.

9. Parki narodowe

Na terenie Czarnogóry znajduje się aż pięć parków narodowych. Każdy z nich zasługuje na uwagę. To miejsca, które zachwycą każdego miłośnika przyrody.

10. Goran Bregovic

To właśnie w tego regionu świata pochodzi jeden z najsłynniejszych muzyków na świecie, Goran Bregovic. Niegdyś należał do słynnego zespołu Bijelo Dugme, który był uważany za bałkańską wersję The Beatles.