Ciekawostki

Diana, księżna Walii – 15 informacji i ciekawostek

Diana
źródło: Nick Parfjonov / Wikipedia

Księżna Walii Diana to z pewnością jedna z bardziej znanych i lubianych osób należących do brytyjskiej rodziny królewskiej. Z jednej strony podziwiana za wyczucie stylu, z drugiej strony bardzo często przedstawiana jako postać tragiczna i nieszczęśliwa. Oto lista piętnastu ciekawostek, które przybliżą nam sylwetkę księżnej.

1 – Narodziny

Diana urodziła się w lipca 1961 roku w rodzinnej posiadłości w hrabstwie Norfolk. Jej przyjście na świat miało ponoć rozczarować rodzinę, która spodziewała się męskiego potomka, mogącego w przyszłości odziedziczyć hrabiowskie godności.

2 – Chrzest

Po przyjściu na świat dziewczynki okazało się, że rodzice nie przygotowali imion na wypadek pojawienia się w rodzinie kolejnego żeńskiego potomka. Podczas chrztu dziewczyna otrzymała dwa imiona Diana Frances. Pierwsze z nich często występowało w rodzinie, drugie zostało nadane po mamie. Diana miała 5 rodziców chrzestnych. Jej chrzest nie miał oprawy królewskiej, nie uczestniczyła w nim królowa Elżbieta, tak jak miało to miejsce później w przypadku chrztu jej brata.

3 – Rozwód rodziców

Małżeństwo rodziców Lady Diany rozpadło się. Kilkuletnia walka o dzieci zakończyła się przejęciem opieki nad dziećmi przez ojca – Johna Spencera.

4 – Problemy w nauce

Edukacja nie była silną stroną młodej Diany. Jednak brak sukcesów w szkole nie budził niepokoju rodziców, którzy zakładali raczej, że ich córka powinna dobrze wyjść za mąż.

5 – spadek

W 1979 roku Diana odziedziczyła spadek po zmarłej w USA prababce od strony matki. Pieniądze pozwoliły jej na zakup luksusowego apartamentu, w którym zamieszkała wspólnie z trzema przyjaciółkami. Dziewczyny mieszkały wspólnie przez 2 lata.

6 – Opiekunka

W czasach mieszkania z koleżankami Diana pracowała początkowo jako opiekunka, a następnie jako przedszkolanka.

7 – W cieniu siostry

Diana poznała swojego przyszłego męża, księcia Karola w 1977 roku. Zostali sobie przedstawieni przez siostrę Diany Sarę, która w tym czasie przyjaźniła się z Karolem. Mimo fascynacji księciem, Diana ustąpiła pola swojej siostrze, jednak ta nie była zainteresowana Karolem w kontekście uczuciowym.

8 – Związek aranżowany

Zaręczyny i cały związek Diany i Karola zostały zaaranżowane. Pałac Buckingham uznał Lady Dianę Spencer za dobrą kandydatkę. Wysoko urodzona anglikanka, ładna dziewica została oceniona jako idealny materiał na uległą żonę następcy tronu.

9 – Bajkowy ślub

Taki mianem określano ceremonię zaślubin Diany i Karola, która odbyła się w 1981 roku. Uroczystość została ogłoszona świętem narodowym. W telewizji śledziło ją ponad 750 milionów ludzi na całym świecie.

10 – Pierwsza od 300 lat

Księżna Diana była pierwszą od 300 lat angielką, która poślubiła następcę tronu brytyjskiego.

11 – Dzieci

Para doczekała się dwójki dzieci. Pierwszy syn – książę William – przyszedł na świat w 1982 roku. Drugi, książę Harry, urodził się w 1984 roku.

12 – Problemy

Pomimo pozytywnego odbioru księżnej przez Brytyjczyków, wypełnianie przez nią obowiązków królewskich było pełne problemów. Księżna walczyła z bulimią i depresją. Uwikłała się także w specyficzne kontakty z mediami i show-biznesem, które w pewnym sensie stały się przyczyną jej tragicznej śmierci.

13 – Separacja i rozwód

Małżeństwo Diany i Karola przebiegało burzliwie za sprawą jego kontaktów z dawną miłością Kamilą Parker Bowles. W 1992 roku premier Wielkiej Brytanii wygłosił oświadczenie informujące o separacji księcia i księżnej Walii. Do rozwoju doszło w 1996 roku.

14 – Działalność charytatywna po rozwodzie

Po rozwodzie księżna nie zaprzestała kontaktów z mediami, poświęcając się działalności charytatywnej. Prasa i telewizja śledziły każdy jej krok.

15 – Rozpacz

Śmierć księżnej spotkała się z rozpaczą poddanych i fanów rodziny królewskiej na całym świecie. Ludzie w hołdzie księżnej składali na ulicach Londynu kwiaty, kartki i maskotki. Do Pałacu Kensington przysłano 175 tysięcy listów i 150 tysięcy kartek. Do Pałacu Świętego Jakuba nadesłano 200 tysięcy listów.