Ciekawostki

15 Ciekawostki o Wandzie Chotomskiej

Chotomska Wanda
fot. Sławek / Wikipedia / Flickr

Wanda Chotomska była jedną z najsłynniejszych polskich pisarek dziecięcych i młodzieżowych, a także autorką znanych programów telewizyjnych dla dzieci „Jacek i Agatka”. Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Wanda Chotomska urodziła się w 1929 roku w Warszawie jako córka Stefana i Romualda Chotomskich. Literatura i sztuka od zawsze były ważną częścią życia rodzinnego w jej domu.

2. W 1944 roku wybuchło powstanie warszawskie, które miało trwać kilka dni, a trwało nieco ponad dwa miesiące. Stolica Polski zamieniła się w tym czasie w największą kupę gruzu w całej Europie. Nastoletnia Wanda Chotomska była wówczas sanitariuszką, która zajmowała się rannymi powstańcami.

3. Po kapitulacji powstania warszawskiego Wanda Chotomska trafiła do obozu przejściowego w Pruszkowie. Gromadzono tam ludność cywilną Warszawy i okolicznych miejscowości w trakcie powstania, a zwłaszcza po nim. Wandzie udało się stamtąd uciec.

4. Ukończyła studia na Wydziale Społeczno-Politycznym i Wydziale Dziennikarskim Akademii Nauk Politycznych w Warszawie. Zajęła się jednak literaturą dziecięcą i to z nią jest do dzisiaj kojarzona.

5. Debiutowała w 1949 roku na łamach tygodnika „Świat młodych”, a dziewięć lat później na rynku ukazał się zbiór jej wierszy pod tytułem „Tere fere”.

6. W tygodniku „Świerszczyk” publikowała wiersze razem z Mironem Białoszewskim, które były podpisywane Wanda Miron. Autor słynnego „Pamiętnika z powstania warszawskiego” był jej serdecznym kolegą przez wiele lat.

7. Była członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, które powstało w 1920 roku z inicjatywy Stefana Żeromskiego. Stowarzyszenie to nawiązywało do tradycji działań pisarzy polskich w kraju i za granicą.

8. Była twórczynią popularnego cyklu programów telewizyjnych dla dzieci pod tytułem „Jacek i Agatka”, który był emitowany od 1962 do 1973 roku. Jest to jedna z najwcześniej powstałych dobranocek w Polsce.

9. „Jacek i Agatka” to historia rodzeństwa, które było grane przez pacynki animowane ręcznie. Głosu każdej z postaci użyczyła popularna aktorka głosowa, czyli Zofia Raciborska.

10. Animatorkami lalek w „Jacku i Agatce” były Barbara Skokowska oraz Teresa Olenderczyk. Ta druga miała synka o imieniu Jacek i to właśnie na jego cześć Wanda Chotmoska nazwała jedną z dwóch głównych postaci.

11. Zachowane oryginały scenariuszy „Jacka i Agatki” oraz oryginalne pacynki Wanda Chotomska przekazała w 2011 roku do Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. W miejscu tym zgromadzono mnóstwo kukiełek, rysunków czy nawet opakowań po produktach spożywczych, na których widnieją bohaterowie polskich dobranocek.

12. Bajka „Jacek i Agatka” była szeroko komentowana w mediach i wywarła wielki wpływ na społeczeństwo. To dzięki niej w kalendarzu znalazło się takie święto, jak Dzień Dziadka.

13. Zainspirowany „Jackiem i Agatką” pacjent szpitala dziecięcego w Konstancinie wpadł na pomysł nagradzania dorosłych przez dzieci. Tak właśnie powstał słynny Order Uśmiechu.

14. W 1969 roku Wanda Chotomska została laureatką Orderu Uśmiechu, który powstał dzięki jej bajce. Ponadto ma na koncie wiele wyróżnień takich, jak Złoty Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa czy też Medal Komisji Edukacji Narodowej.

15. Jej mężem był Jerzy Steinmetz. Ich córka, Ewa, również znana jest z działalności na rzecz dzieci.