Europa

Książę Walii, Karol – 17 Interesujących ciekawostek

książę Karol
Autor: Northern Ireland Office / flickr.com/photos/niogovuk/47957766312/in/dateposted/

Książę Karol jest pierwszym synem królowej Elżbiety 2 i Filipa. Urodził się w 1948 roku w Londynie. Jego właściwe nazwisko to nie po matce Windsor tylko Glücksburg po ojcu.

Jednak niemieckie nazwisko nie kojarzyłoby się dobrze z władcami Wielkiej Brytanii dlatego zmieniono na bardziej brytyjskie. Obecnie jest drugi w kolejce do tronu królewskiego, a jeśli uda mu się objąć go to będzie najstarszym władcą, który dostąpił tego zaszczytu. Oto interesujące ciekawostki i informacji o Księciu Karolu.

1. W 1981 roku poślubił Dianę Spencer z którą ma dwóch synów Williama i Harrego. Jego małżeństwo nie było szczęśliwe, a nawet wymuszone przez ojca Filipa. W wieku 30 paru lat Karol nie miał jeszcze swojej rodziny. Ponoć w tym czasie podkochiwał się w zamężnej wówczas Kamili Parker Bowles.

2. Oficjalnie jest patronem i aktywnie angażuje się w około 400 różnych organizacji charytatywnych. Wspiera zwłaszcza młodych ludzi w ich rozwoju.

3. W 2011 roku był najdłużej czekającym na objęcie tronu członkiem rodziny królewskiej.

4. Swoje korzenie ma niemal we wszystkich panujących rodzinach królewskich w Europie.

5. Książę Walii jest ochrzczony w nurcie anglikańskim. Jego chrzestnymi byli między innymi król Norwegii Haakon VII, Jerzy VII, czyli dziadek matki, prababka ze strony matki i inni. Sam jest ojcem chrzestnym ponad trzydziestu osób.

6. W Polsce książę był z wizytą cztery razy. Odwiedził między innymi Warszawę, Kraków i Gdańsk.

7. W czasach młodości wywołał skandal przez liczne romanse. Podobno cały czas miał słabość do Kamili, nawet jak był mężem Diany. W 2005 roku ożenił się z Kamilą.

8. W maju 2018 roku podczas ślubu swojego syna Harrego prowadził do ołtarza Meghan Markle. Musiał nagle zastąpić ojca Meghan, który nie mógł w ostateczności przyjechać na ślub córki.

9. Od samego urodzenia każdy jego niemal krok śledziły media na całym świecie. Praktycznie nie miał przez to swojego życia prywatnego. Mówi się, że to media przyczyniły się do śmierci jego pierwszej żony Diany.

10. Aferą, która szybko została zapomniana była również przyjaźń Karola z biskupem Peter Ballem oskarżonym o molestowanie dzieci.

11. W czasie panowania wielkiej ogólno światowej epidemii koronawirusa Karol został nim zakażony. Jednak wirus COVID-19 rozwinął się u księcia bardzo łagodnie.

12. Na cześć Karola jego imiona noszą: jego wnuk ze strony syna Wiliama i kanadyjska wyspa – Wyspa Księcia Karola.

13. Książę Walii posiada szereg odznaczeń honorowych, wśród których można wymienić następujące: Order Podwiązki, Order Zasługi, Order Słonia, Medal Niepodległości.

14. W narodzie brytyjskim cieszy się najmniejszym poparciem ze wszystkich członków rodziny królewskiej. Największe uznanie społeczeństwa ma jego starszy syn William i on jest najbardziej lubiany przez Brytyjczyków.

15. Krążą legendy, że książę nie jest szczęśliwy wypełniając wszystkie obowiązki wynikające z jego urodzenia w rodzinie królewskiej. Potrafi łatwo się denerwować i wpadać w szał. Niektórzy mówią, że ma trudny charakter.

16. Podobno to Elżbieta 2 przyczyniła się do rozwodu swojego syna z Dianą. Przez skandale z romansami Elżbieta napisała listy do obojga, w których sugerowała, że najlepszym wyjściem w ich sytuacji będzie rozwód i wspólna opieka nad dziećmi.

17. Książę Karol od zawsze miał wiele zainteresowań. W wolnych chwilach malował, grał w polo. Jako pierwszy członek w rodzinie królewskiej ukończył studia.