Ciekawostki

Kruki – Ciekawe Informacje, Ciekawostki i Fakty

kruk

Czarny tajemniczy ptak, od wieków kojarzony z czarną magią i różnymi nad wrodzonymi siłami. Każdy liczący się mag miał w swoim otoczeniu czarnego kruka, a co bardziej znaczący mieli nie dość, że kruka to jeszcze białego. I w ten sposób mit od tysięcy lat trwa po dzień dzisiejszy. Przedstawiamy informacje, fakty i zaskakujące ciekawostki o krukach o których być może nie słyszeliście.

1. Kruk duży osiadły ptak z rodziny krukowatych, największym jego przedstawicielem jest kruk grubodzioby.

2. Naukowe badania potwierdzają czas trwania życia kruka określając go jako 10-15 lat. Tym samym obalony został jeden z mitów mówiący o bardzo długim życiu tych ptaków. Co prawda i wśród kruków znajdują się wyjątki i do nich zalicza się kruka żyjącego w londyńskiej Tower przez 44 lata.

3. Kruki są doskonałymi czyścicielami ziemi z padliny. Podobnie jak sępy chętnie sięgają po ten rodzaj pożywienia.

4. Ze względu na wiele mitów z nim związanych przez długie lata był uznawany za szkodnika i z duża pieczołowitością niszczony był przez ludzi.

5. Jesienny zwyczaj zbierania się kruków w duże stada w wielu osobach nadal wywołuje poczucie grozy. Jest to jedynie jeden ze zwyczajów podobnych jak u innych ptaków

6. Kruki słyną z bardzo dużych możliwości głosowych, można to zaobserwować kiedy połączone w pary tworzą swój własny „głos” różniący się u każdej z par. Charakterystyczne „kruk-kruk-kruk” lub „krak-krak-krak”, „krik-krik-krik”, „krok-krok-krok” usłyszane o wczesnym zmierzchu w lesie mogą przestraszyć niejednego śmiałka.

7. Legenda głosi, że póki w twierdzy Tower w Londynie zamieszkuje przynajmniej sześć kruków tak długo będzie istnieć Królestwo. Na wszelki wypadek gdyby ta przepowiednia miała się ziścić w Tower trzyma się nieco więcej niż legendarne sześć sztuk. Kruki te mają nadane imiona, są zaobrączkowane i podlegają ciągłej obserwacji. Przydzielonego mają nawet swojego opiekuna, jest nim jeden ze strażników twierdzy.

8. Najlepszym czasem obserwacji kruków jest jesień kiedy zbierają się w duże stada i wykonują wiele bardzo imponujących lotów z licznymi niesamowitymi lądowaniami i startami na pustych przestrzeniach pół.

9. Kruk często występuje w wielu powiedzeniach i przysłowiach a jednym z najbardziej znanych jest „ kruk, krukowi oka nie wykole”, „ Głodne to więc lato czują, gdy się sami krucy klują „

10. Naukowcy odkryli, że kruki potrafią pewne rzeczy, które do tej pory przynależne były naczelnym, a jest to zdolność do rozwiązywania problemów na zasadzie kojarzenia faktów.