Ciekawostki

10 intrygujących ciekawostek o starożytności

akropol

Jedną z najciekawszych epok w historii ludzkości jest starożytność. To właśnie w tym okresie rozwijała się cywilizacja. Ludzie tworzyli pierwsze państwa, tworzyli nowe religię oraz wymyślali prawa, którymi inspirujemy się do dzisiejszych lat. Dzięki dokonaniom starożytnych ludów nasze życie wygląda obecnie tak jak wygląda.

Pozostawili nam oni ogromną ilość wyjątkowej architektury oraz sztuki, zawdzięczamy im także liczne wynalazki, które do dziś ułatwiają nam codzienne czynności.

Według nas naprawdę warto jest poszerzać swoją wiedzę na temat starożytności oraz ówczesnego życia, ponieważ wiedza ta może okazać się dla nas świetną inspiracją. Warto poznawać nie tylko rzetelną wiedzę historyczną na temat wojen lub władców, ale również ciekawostki, które ułatwią nam wyobrażenie sobie tych czasów.

1. W starożytności wymyślono pierwsze jo-jo. Jest to jedna z najstarszych zabawek, którą bawił się na pewno nie jeden z nas.

2. Dobrze nam znane Igrzyska Olimpijskie również zawdzięczamy ludom starożytnym. W trakcie pierwszej olimpiady podziwiać można było biegi, zapasy, rzut oszczepem, rzut dyskiem, walki na pięści oraz wyścigi rydwanów.

3. Popularny ser feta znany był już w starożytności.

4. Zapoznając się bliżej z historią ludów starożytnych możemy dowiedzieć się, że chodzili oni do teatru.

5. W czasach starożytnych po raz pierwszy pojawiła się demokracja.

6. Większość ludów starożytnych wierzyło w wielu bogów. Zazwyczaj bogowie Ci powiązani byli z otaczającym ludzi światem, a ich istnienie pozwalało zrozumieć im zjawiska pojawiające się na ziemi.

7. Starożytność to czas wielu wynalazków i odkryć. To w tym okresie rozpoczęto używać koła, a także wykorzystywano sieci wodociągów w celach rolniczych.

8. Ludność żyjąca w starożytności mogła pochwalić się ogromnym talentem artystycznym. Do dziś podziwiamy pozostałości po ich dokonaniach.

9. Religia odgrywała ogromną rolę w życiu ludzi ówczesnych czasów, jednak tylko w jednym kraju dominowała wiara w jednego Boga. Był to starożytny Izrael.

10. Początki cywilizacji wiązały się z licznymi wojnami oraz migracjami, to właśnie z tego względu możemy zaobserwować mieszanie się kultur.