Ciekawostki

16 interesujących ciekawostek o Bramie Brandenburskiej

brama brandenburska

Brama Brandenburska powstała w latach 1788-1791. Jej budowa została zlecona przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II dla uczczenia jego poprzednika Fryderyka II. Znajduje się w Berlinie, na Pariser Platz.

Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Zobacz ciekawostki o Bramie Brandenburskiej

1. Ma 26 m wysokości i 65,5 m szerokości oraz 11 m głębokości. Wykonana została w stylu klasycystycznym z piaskowca łabskiego, który pozyskiwano z okolic Lwówka Śląskiego.

2. Za projekt odpowiedzialny był architekt Carl Gotthard Langhans. Inspirację stanowiły dla niego Propyleje, będące bramą Akropolu w Atenach.

3. Brama ma pięć przejazdów, przy czym środkowy jest szerszy od pozostałych. Dawniej z trzech środkowych przejazdów korzystała wyłącznie rodzina królewska oraz wysocy rangą urzędnicy. Zwykli ludzie mogli przechodzić jedynie skrajnymi przejściami.

4. W 1793 r. na szczycie bramy została ustawiona rzeźba greckiej bogini zwycięstwa Nike, (ewentualnie rzymskiej bogini zwycięstwa Wiktorii), która powozi kwadrygą, czyli antycznym wozem dwukołowym zaprzężonym w cztery konie.

5. W 1806 r., po bitwie pod Jeną, Napoleon zabrał ze sobą kwadrygę do Paryża. Do kraju powróciła ona dopiero w 1814 r. za sprawą generała Ernsta von Pfuela, ówczesnego komendanta pruskiego sektora Paryża.

6. Po powrocie do Berlina kwadryga została poddana renowacji. Orzeł pruski uzyskał wówczas Krzyż Żelazny, nowy symbol władzy, który został zaprojektowany przez Karla Friedricha Schinkela.

7. W czasie II wojny światowej większa część bramy i jej przybudówki zostały zniszczone. Decyzję o odbudowie podjęto w 1956 r., a prace zostały ukończone pod koniec 1957 r. Orzeł został wówczas pozbawiony Krzyża Żelaznego.

8. W Markisches Muzeum w Berlinie można zobaczyć głowę jednego z koni ciągnących kwadrygę. Tyle zachowało się z przedwojennej kwadrygi, która, podobnie jak reszta bramy, uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej.

9. Od 13 sierpnia 1961 r. brama znajdowała się na ziemi niczyjej. Jej lokalizacja przypadła bowiem pośrodku pasa granicznego między Berlinem Zachodnim i Wschodnim. Stan ten trwał do upadku muru berlińskiego w 1989 r.

10. W nocy sylwestrowej 1989 r. grupa ludzi weszła na bramę i uszkodziła kwadrygę. Po odnowieniu figury zwrócono jej orła pruskiego wraz z Krzyżem Żelaznym.

11. Od 1994 r. w północnej przybudówce znajduje się pokój do medytacji. Pierwowzorem dla jego utworzenia był „Pokój Ciszy” znajdujący się w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

12. Bramę Brandenburską odnaleźć można na rewersach monet o nominałach 10, 20 i 50 eurocentów. Niegdyś znajdowała się na banknotach o nominale 5 marek. Pojawia się jako symbol zjednoczenia Niemiec.

13. O połowę mniejsza kopia Bramy Brandenburskiej znajduje się w parku rozrywki Phantasialand w Brühl, niedaleko Kolonii.

14. Podczas wizyty w 1963 r. pod bramą Johna F. Kennedy’ego władze NRD zasłoniły czerwonymi płachtami prześwity między kolumnami. Uniemożliwili w ten sposób prezydentowi USA zobaczenie Berlina Wschodniego.

15. W latach 2000-2002 trwała renowacja bramy, która pochłonęła 6 mln euro. Do oficjalnego otwarcia po remoncie doszło 3 października 2002 r.

16. W 2017 r. przed bramą pojawiła się instalacja niemiecko-syryjskiego artysty Manafa Halbouniego. Trzy pionowo ustawione wraki autobusów z Aleppo stanowiły jego protest przeciwko wojnie w Syrii.