Ciekawostki

Krótkie Ciekawostki Naukowe

Nauka

Ciesz się naszymi zabawnymi ciekawostkami naukowymi dla dzieci. Dowiedz się ciekawych faktów o Ziemi, niesamowitych faktów z chemii, fizyki, zabawne ciekawostki o zwierzętach i wielu innych. Wiedza, zdobywamy, stanowi fundament dla wszystkich innych niesamowitych rzeczy, które staramy się uczyć. Ale nauka na pewno nie kończy się w liceum, a dopiero zaczyna.

1. Najgorętsza papryka chili na świecie jest tak ostra, że może cię zabić.

2. Korea Północna i Kuba to jedyne miejsca, których nie można kupić Coca-Coli.

3. Pojedynczy rozbłysk słoneczny może uwolnić równoważną energię milionów 100-megatonowych bomb atomowych

4. Gigantyczne pingwiny o rozmiarach dorosłego człowieka wiły się po Nowej Zelandii około 59 milionów lat temu.

5. Indonezja jest domem dla jednych z najniższych ludzi na świecie.

6. 20% tlenu na Ziemi jest produkowane przez amazońskie lasy deszczowe.

7. Grawitacja na Księżycu jest jedną szóstą tego co jest na Ziemi. Ktoś kto waży 68 kg na tej planecie waży 11 kg mniej na Księżycu.

8. W 2017 roku Francja przyjęła 86,9 miliona ludzi. Na drugim miejscu znalazła się Hiszpania z 81,8 mln odwiedzających, następnie Stany Zjednoczone (76,9 mln), Chiny (60,7 mln) i Włochy (58,3 mln).

9. Najmniejszy Fidget Spinner na świecie ma szerokość 100 mikronów. Jest mniejsza niż szerokość ludzkiego włosa i jest ledwo widoczna gołym okiem.

10. Dzieci mają około 100 kości więcej niż dorośli. Dzieci mają po urodzeniu około 300 kości, z chrząstką pomiędzy nimi. Wraz z wiekiem wiele kości łączy się, pozostawiając 206 kości, które tworzą przeciętny dorosły szkielet.

11. Samice rekinów mają grubszą skórę niż samce. Naukowcy uważają, że to dlatego, że samce mają tę dziwną tendencję do gryzienia samic podczas godów.

12. Wieża Eiffla może być wyższa o 15 cm w okresie letnim. Kiedy substancja jest podgrzewana, jej cząsteczki poruszają się bardziej i przyjmują większą objętość – jest to znane jako rozszerzalność cieplna.

13. Twój wyrostek robaczkowy może nie być przecież bezużytecznym organem. Badania sugerują, że może on odgrywać rolę w układzie odpornościowym jako wtórny organ obronny, działając jako „kryjówka” dla pomocnych bakterii jelitowych.

14. Koty zawsze lądują na nogach, dzięki fizyce. Jak pokazał Smarter Every Day, dzięki temu materiałowi slow-motion, koty faktycznie używają dwóch połówek swojego ciała osobno, aby zapewnić sobie szybką rotację. Nie próbuj tego w domu.

15. Łączna liczba ludności na świecie wynosi ponad 7,5 miliarda. I oczywiście, ta liczba brzmi ogromnie. Jednakże, może się wydawać, że jest to trochę łatwiejsze do opanowania, gdy dowiesz się, że gdyby każdy z tych ludzi stał ramię w ramię, wszyscy mogliby zmieścić się w obrębie 500 mil kwadratowych Los Angeles.

16. Ziemia wydaje się mieć cały nowy podziemny kontynent zwany Zealandią. Samo odkrycie nie jest nowe – niektórzy geolodzy od wielu lat opowiadają się za jego istnieniem. Jednak w 2017 roku zespół naukowców uznał, że Zealandia spełnia wszystkie wymagania, aby uznać ją za utopiony kontynent.

17. Po raz pierwszy w historii ludzkości przeprowadzono edycję genów w 2017 roku w celu ustalenia mutacji na chorobę dziedziczną zarodków. Używając potężnego narzędzia zwanego Crispr-Cas9, naukowcy z powodzeniem zmienili DNA we wadliwych embrionach, tak że nie były one już zaprogramowane do rozwoju wrodzonej niewydolności serca.