Mucha – Zaskakujące Ciekawostki, Informacje i Fakty

mucha

Muchy mogą być prawdziwymi szkodnikami wokół twojego domu, szczególnie jeśli występują w dużych ilościach. Dla niektórych firm, szczególnie tych działających w przemyśle spożywczym, mogą być one ogromnym problemem ze względu na wpływ, jaki mogą mieć na zdrowie konsumentów. Tutaj znajduje się lista informacji i ciekawostek o muchach, o których warto wiedzieć.

Ile jest much na świecie?

Na każdego mieszkańca Ziemi przypada około 17 milionów muszek.

Czy muchy są przydatne do czegokolwiek?

Muchy domowe i ich larwy żywią się substancjami odżywczymi w gnijącej materii organicznej. Pozostawiają po sobie resztki, tak by inne organizmy, bakterie i enzymy mogły się dalej rozpadać. Muchy i ich larwy są również ważnym źródłem pożywienia dla dużej liczby drapieżników.

Jak jedzą muchy?

Ponieważ nie mogą przeżuwać, muszą rozpuszczać pokarm stały w płynie lub przynajmniej w cząstkach o wielkości 0,45 milimetra lub mniejszej. Aby to zrobić, mucha odzyskuje ślinę z żołądka, która rozpuszcza pokarm do momentu, aż stanie się on strawny.

Jak szybko rozmnażają się muchy?

Samice muchy domowej mogą złożyć ponad 2000 jaj w ciągu zaledwie jednego miesiąca, a po wylęgu mucha potrzebują tylko 10 dni, aby w pełni się rozwinąć.
Im cieplej będzie, tym szybciej muchy się wyklują i będą rosnąć. Przeciętny pojemnik na śmieci jest w stanie wyprodukować ponad 1000 nowych much tygodniowo.

Czy wszystkie muchy jedzą to samo?

Każdy gatunek ma swoje własne preferencje żywieniowe. Różne gatunki muszek są przyciągane do materiału organicznego, różnych źródeł pożywienia, a tym samym do różnych przynęt. Niektóre z nich są wabione resztkami mięsa, inne wolą dojrzałe owoce, a jeszcze inne lubią drożdże lub produkty mleczne.

Co muchy robią cały dzień?

Większość gatunków much są aktywne w ciągu dnia i stają się nieaktywne w nocy. Gdy dzień dobiega końca, muchy chowają się pod liśćmi lub trawami, na gałęziach lub na pniach drzew. Potem te muchy śpią tam do wschodu słońca.

Dlaczego muchy cię denerwują?

Chociaż komary i inne krwiożercze owady są przyciągane przez dwutlenek węgla, który wydychamy, wiemy, że system zmysłów owadów pomaga również znaleźć odsłoniętą skórę. Ponieważ skóra w pobliżu naszych twarzy jest często odsłonięta, jest to jeden z powodów, dla których muchy zawsze brzęczą wokół twojej twarzy i rąk.

Jak widzą muchy?

Mają tysiące malutkich soczewek, tworzą wzrok muchy. Te złożone oczy pozwalają muchom widzieć prawie w 360 stopniach na raz. Widzą co znajduje się za nimi.

Co mucha robi na moim jedzeniu?

Muchy mogą wypróżniać się co 4-5 minut i robią to wszędzie. Dzięki temu możesz być pewien, że mogą to zrobić nawet na twoim jedzeniu lub na tobie.

Czy muchy są brudasami?

Muchy nie przebywają w najczystszych środowiskach, chyba że ekskrementy, śmieci i tusze uważasz za czyste środowisko. A gdziekolwiek muchy wylądują, bakterie w tym miejscu mogą przykleić się do ich ciał, zwłaszcza nóg i skrzydełek.

Ile skrzydeł ma mucha?

W przeciwieństwie do innych owadów, które mają dwie pary skrzydeł, mucha domowa ma tylko jedną parę skrzydeł membranowych. Druga para skrzydeł jest zredukowana i wygląda jak para miniaturowych pałeczek. Ta para skrzydeł służy do balansowania podczas lotu.

Czy jaja muchy mogą wylęgać się w twoim żołądku?

Miazga jelitowa występuje wtedy, gdy jaja muszki lub larwy złożone wcześniej w pokarmie zostaną spożyte i przetrwają w przewodzie pokarmowym. Niektórzy zaatakowani pacjenci cierpią bezobjawowo. u innych występują bóle brzucha, wymioty i biegunka.

Czy muchy czują ból?

Ponad 15 lat temu, naukowcy odkryli, że owady, a w szczególności muchy owocowe, czują coś podobnego do ostrego bólu. Kiedy napotykają na ekstremalne ciepło, zimno lub fizycznie szkodliwe bodźce, reagują w taki sam sposób, jak ludzie reagują na ból.

Czy muchy są podobne do ludzi?

Kilka gatunków much ma podobne geny jak człowiek. Muchy owocowe mają tylko cztery chromosomy, ale ich geny są bardzo podobne do ludzkich. To również czyni je popularnymi w laboratoriach.

Czy mucha ma zęby?

One nie mają zębów. Zamiast tego mają długi język, który wysysa jedzenie jak słomka. Niektóre muchy piją nektar lub krew. Kiedy mucha ląduje na twoim posiłku, może wymiotować na jedzenie. Kwasy zawarte w wymiocinach rozpuszczają jedzenie, więc mucha może je wysysać.

Czy muchy potrafią udawać martwe?

Niektóre gatunki much są przystosowane do udawania, że spadają martwe jako sposób na uniknięcie zagrożenia, a kilka innych owadów i pająków również wykazuje takie zachowanie, chociaż zwykła mucha domowa jest znacznie bardziej skłonna do używania swoich błyskawicznych odruchów i odlatywania zamiast udawania martwej.

4.4/5 - (liczba ocen: 8)

Liczba komentarzy: 1

  • Jak się nazywa człowiek zamieniony w muchę? Człowiek zmuszony…
    Taki żarcik.

    Poza tym fajne ciekawostki o jednym z głównych posiłków żab. Bo żaby chyba wcinają muchy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.