Europa

10 Najlepszych Atrakcji na Krecie w 2023 🏖️

fot. unsplash.com

Kreta to jedna z wysp na Morzu Śródziemnym przyciągająca co roku wielu turystów. Największa spośród greckich wysp zachwyca wieloma zabytkami i atrakcjami. Jednak to, co najbardziej przyciąga to klimat i piękna słoneczna pogoda.

1. Ruiny w Knossos

Pałac, a raczej jego pozostałości to obowiązkowy punkt na liście do odhaczenia. Kojarzy nam się przede wszystkim z mitów o Minosie, Labiryncie Minotaura czy z nicią Ariadny. Pałac był przebudowywany i wielokrotnie powiększany, składa się z wielu poziomów, a najniższy przypomina labirynt.

Dokoła można zobaczyć pozostałości okazałych willi należących do rodzin królewskich. Chodząc po tych ruinach ma się wrażenie, że to miejsce dalej żyje.

2. Heraklion

Stolica i zarazem jedno z nowocześniejszych miast Krety, jednak nie brakuje jej uroku i starych zakątków. Mając trochę więcej czasu na zwiedzanie warto przejść się wzdłuż murów otaczających to miasto. Bardzo urokliwe są okolice portu i twierdzy Koules.

Będąc w tym mieście nie można zapomnieć o Muzeum Archeologicznym. Znajduje się tam wiele skarbów odkrytych w czasie wykopalisk.

3. Chania

Nazywana sercem wyspy Kreta, tętni życiem zarówno w dzień jak i w nocy. Zaraz po Heraklionie jest drugim największym miastem. Znajduje się tam wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Są to m.in. Muzeum Morskie Krety, dom rewolucjonisty Eleftheriosa Venizelosa czy Muzeum Wojny.

W dodatku z ciekawych zabytków zobaczyć można pomniki z czasów bizantyjskich czy ery nowożytnej. Chania jest jednym z najbardziej słonecznych miejsc dlatego nie brakuje tam również plaż.

4. Laguna Balos

Dla wszystkich miłośników słońca, plaży i przejrzystej tafli wody. Jedno z najczęściej fotografowanych miejsc na Krecie, przyciąga tutaj masę turystów i nie bez powodu. Biała piaszczysta plaża o miękkim dotyku oraz błękitna woda pozwalają się odprężyć i wypocząć.

Jednak dojazd na lagunę nie jest już taki łatwy. Można się pokusić o wynajęcie samochodu jednak lepszą opcją będzie przypłynięcie tam statkiem.

5. Elafonissi

Elafonissi i wspomniana wyżej Laguna Balos to dwie najbardziej oblegane plaże na Krecie. Zwolennicy i jednej i drugiej uważają że to ta pierwsza bądź ta druga jest najładniejszą. Warto jednak wybrać się na obie plaże i ocenić samemu, która bardziej nam przypadnie do gustu.

Tak jak na Balos mamy biały piasek tak tutaj występuje piasek różowy a woda jest tak samo bajecznie piękna i przejrzysta. Plaża jest dość duża więc nikt nie powinien się martwić, że zabraknie dla niego miejsca.

6. Wąwóz Samaria

Umiejscowiony w Górach Białych najdłuższy suchy wąwóz w Europie. Wybierając się tam trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Nie tylko wygodne obuwie się przyda ale również kondycja pozwalająca na wędrówkę trwającą nawet do 6h.

7. Fajstos i Gortyna

Kolejne ruiny pałacu, tym razem w miejscowościach Fajstos i Gortyna, znajdujących się blisko siebie. Wybierając się w jedno z tych miejsc, od razu można zwiedzić też drugie. Patrząc na wielkość tych ruin możemy sobie wyobrazić tą potęgę jaką kiedyś był ten pałac.

Być może te ruiny nie są tak imponujące jak w Knossos ale nadal warte zobaczenia.

8. Jaskinia Dikte i płaskowyż Lassithi

Wedle wierzeń starożytnych Greków to właśnie tu narodził się Zeus. Jaskinia cieszy się bardzo dużą popularnością, jest bezpieczna ale wybierając się tam warto zabrać wygodne buty. Wnętrze jaskini zdobione jest malowniczymi formami naciekowymi, co ciekawe znajduje się w niej niewielki staw.

Z głównej komory odchodzą liczne boczne korytarze, ale turyści poruszają się tylko wytyczonymi ścieżkami.

9. Klasztor Moni Arkadiou

Szczególnie ważne miejsce dla mieszkańców Krety i jeden z najbardziej znanych klasztorów. Symbol walki o niepodległość Krety. Uważany za jedną z najpiękniejszych budowli. Na terenie klasztoru znajdują się takie pomieszczenia jak magazyny, dawne stajnie, cele mnichów oraz małe muzeum.

To w tym muzeum przechowywane są pamiątki z czasów wojny. Wybierając się tam należy pamiętać o odpowiednim stroju jak przystało na miejsce świeckie.

10. Spinalonga

Spinalonga czyli dawna wyspa trędowatych. Wyspa owiana jest bardzo smutną historią a mimo to wciąż przyciąga rzeszę turystów. Na wyspę można się dostać z trzech miejscowości: Agios Nikolaos, Plaka lub Elounda. Oprócz pięknych widoków można tam podziwiać również ogromną wenecką fortecę wraz z murami obronnymi.

4.5/5 - (liczba ocen: 12)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *