Europa

10 Najpiękniejszych Miast w Austrii

1. Dlaczego Austria?

Austria znana jest z malowniczych krajobrazów, ciekawych zabytków i bogatej kultury. Ten kraj wybierany jest przez turystów niezależnie od pory roku. Zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym Austria ma do zaoferowania dla odwiedzających wiele atrakcji. Nie można zapomnieć, że właśnie ten kierunek bardzo często wybierany jest przez miłośników sportów zimowych, a przez całą resztę roku duża grupa turystów udaje się tu na wycieczki krajoznawcze. W okresie świątecznym organizowane są jarmarki bożonarodzeniowe, wiele osób wybiera się na nie, żeby pospacerować alejkami wśród stoisk z rękodziełem bożonarodzeniowymi, ozdobami i atrakcjami dla dzieci. Atmosfera w czasie adwentu, kiedy to jarmarki przepełnione są dużą ilością turystów, jest ciepła i rodzinna, a w powietrzu unosi się zapach grzańca i innych potraw, które oferują tamtejsi sprzedawcy.

Jeżeli planujecie Państwo wycieczkę i zastanawiacie się, które miejscowości i zabytki koniecznie warto odwiedzić, zapraszamy do zapoznania się z naszą listą dziesięciu najpiękniejszych miast w Austrii.

2.10 najpiękniejszych miast w Austrii

 1. Wiedeń

Wiedeń często wymieniany jest jako jedno z piękniejszych miast na świecie. Architektura, mnóstwo parków, restauracji, kawiarni i muzeów sprawia, że co roku przybywa tam duża grupa turystów z różnych krajów. Wszystkie hotele i pensjonaty w centrum miasta są niezwykle urokliwe i klimatyczne. Mimo, że cena noclegu w stolicy nie jest najkorzystniejsza, jest to jeden z praktyczniejszych wyborów chcąc spędzić czas na zwiedzaniu Wiednia. Tańszą opcją zarówno dla par, rodzin z dziećmi i grup przyjaciół są apartamenty, a ich oferta jest bardzo szeroka.

Jeżeli będą Państwo w stolicy Austrii, to szczególnie zachęcamy do odwiedzenia tych miejsc:

 • Pałac Schönbrunn- jeden z najbardziej znanych zabytków Wiednia, w okresie adwentu na placu przed pałacem organizowany jest jarmark bożonarodzeniowy, przyciągający co roku mnóstwo turystów.

 • katedra św. Szczepana- uznawana za obowiązkowy punkt do odwiedzenia. Mieszkańcy Wiednia zachęcają zwiedzanie katedry z lokalnym przewodnikiem.

 • rzeka Dunaj- istnieje możliwość skorzystania z rejsu statkiem po rzece, podczas którego możecie Państwo podziwiać panoramę miasta.

 • Diabelski młyn i Prater- park rozrywki będący idealnym przerywnikiem od zwiedzania historycznych zabytków, szczególnie dla rodzin z dziećmi.

 1. Salzburg

Salzburg to miasto pełne muzeów, zabytków oraz miejsc, gdzie możecie Państwo spróbować tradycyjnych austriackich dań. Dla turystów lubiących zagłębiać się w kulturę i historię, miasto Salzburg oferuje bogatą ofertę muzeów np.:

 • Muzeum Domu Narodzin Mozarta: Dom Narodzin Mozarta to miejsce, gdzie urodził się słynny kompozytor, Wolfgang Amadeus Mozart. Muzeum prezentuje wiele przedmiotów związanych z życiem i twórczością Mozarta.

 • Muzeum Sztuki Nowoczesnej Mönchsberg

 • Muzeum Narodowe Salzburg

 • Muzeum Powszechności.

W sierpniu cyklicznie odbywa się tutaj znany na całym świecie Festiwal Salzburski, to oferta dla miłośników muzyki i okazja do zwiedzenia miasta oraz do wzięcia udziału we wspaniałym wydarzeniu.

 1. Innsbruck

Miasto Innsbruck jest otoczone pięknymi krajobrazami górskimi, wybierane jest często przez miłośników sportów takich jak: narciarstwo, wspinaczka, czy snowboard. W sezonie zimowym odbywają się tutaj konkursy narciarskie, w których biorą udział skoczkowie z całego świata.

Innsbruck oferuje wiele zabytków, chętnie odwiedzanych przez turystów. Najpopularniejszymi są:

 • Złota Pokrywa Dachu

 • Katedra św. Jakuba

 • Zamek Ambras

Innsbruck jest warty odwiedzenia, bez względu na to, jaką formę wypoczynku Państwo preferujecie, tutaj każdy znajdzie atrakcje dla siebie.

 1. Graz

Graz to drugie co do wielkości miasto w Austrii. Jego starówka została wpisana na światową listę UNESCO. Graz słynie z pysznej kuchni regionalnej, a pomiędzy uliczkami i restauracjami wyczuwalny w powietrzu jest zapach zupy dyniowej. To jedno z tutejszych tradycyjnych dań, które warto spróbować. W tym mieście odbywają się takie festiwale jak: Festiwal Muzyki Kameralnej, czy Festiwal Dźwięków Świata. Zamek Schlossberg, katedra św. Ducha, pałac Landhaus czy Muzeum Joanneum to najchętniej podziwiane tu przez turystów zabytki.

 1. Hallstatt

Hallstatt to malownicza miejscowość, uznawana za jedną z najpiękniejszych w Europie. Najkorzystniejszym wyborem środka lokomocji będzie w tym przypadku samochód, a atrakcyjne cenowo noclegi oferują pobliskie wioski. Pokonując trasę do Hallstatt podziwiać możemy zadbane krajobrazy wiejskie. Miejscowość położona jest nad Jeziorem Halsztackim. To świetne miejsce na wypoczynek- miasteczko umożliwia wypożyczenie rowerków i kajaków i podziwianie w ten sposób urokliwych krajobrazów. Ten widok jest jednym z najbardziej popularnych austriackich widoków, często widniejących w katalogach biur podróży, artykułach i czasopismach.

 1. Bregencja

Bregencja to miasto położone nad brzegiem znanego wszystkim Jeziora Bodeńskiego, które umożliwia wypożyczenie rowerków i podziwianie z tej perspektywy widoków. Warto odwiedzić to miejsce w marcu lub kwietniu- wtedy jeszcze nie ma tutaj aż tylu turystów. Na przełomie lipca i sierpnia odbywa się tutaj popularny festiwal Bregenzer Festspiele. Podczas tego wydarzenia możemy zobaczyć wiele interesujących koncertów i przedstawień teatralnych.

 1. Melk

Melk to niewielkie miasteczko znajdujące się w gronie najchętniej odwiedzanych przez turystów austriackich miejscowości. Mimo, że jest tu wiele atrakcji, które przyciągają zwiedzających, to Melk wciąż jest uznawane za spokojną miejscowość, w której można odpocząć. Zrelaksować się tutaj można także wypożyczając kajak lub rowerek i pływając po Dunaju. Warto odwiedzić stare miasto, które kryje w sobie wiele zabytkowych i ciekawych architektonicznie kamieniczek.

 1. St. Gilen

Urocze miasteczko położone nad jeziorem Wolfgangsee. To właśnie usytuowanie miasta i górskie krajobrazy sprawiają, że przyciąga ono sporą liczbę turystów.

Przedstawiamy kilka miejsc, które warto odwiedzić będąc w tym mieście:

 • Muzeum Mozarta

 • Kolejka linowa Zwölferhorn

 • Kościół pw. św. Egidiusza

 1. Zell am See

To miasto znane przede wszystkim przez miłośników narciarstwa, ponieważ ma bogatą ofertę różnych tras narciarskich. Miejscowość położona jest nad Jeziorem Zell. Możliwe jest wypożyczenie kajaków, rowerków i podziwianie przepięknych górskich krajobrazów. Jezioro Gletschersee to częsty cel dla turystów lubiących piesze wycieczki górskie. Trasa otoczona jest malowniczymi krajobrazami. Miasto oferuje wiele atrakcji zarówno w sezonie zimowym i letnim.

 1. Dürnstein 

To jedna z mniejszych miejscowości, położona nad Dunajem około 80 km od Wiednia. Turyści uważają, że to świetny wybór na wypoczynek dla osób chcących odpocząć od dużych, ruchliwych miast. W Dürnstein skorzystać mogą Państwo z oferowanych tam rejsów rzeką Dunaj, a w trakcie niego podziwiać piękne zabytki. Istnieje tutaj też kilka produkcji win, które można nabyć jako pamiątkę.

3.Opłaty drogowe

Winiety Austria

W Austrii obowiązują winiety na drogach szybkiego ruchu oraz na autostradach. W celu oszczędności czasu oraz ewentualnych trudności spowodowanych nieznajomością języka zachęcamy do zakupu przez stronę winiety na drogi w Austrii. Należy pamiętać, że w Austrii obowiązuje 18 – dniowej karencji. Oznacza to, że jeżeli kupują Państwo winiety jako osoba prywatna, należy wykupić je 18 dni wcześniej. Zapis ten nie dotyczy winiet zakupionych za pośrednictwem serwisów internetowych.

Konsekwencje braku winiety

Jeżeli nie posiadają Państwo ważnej winiety poruszając się po drogach w Austrii, w konsekwencji mogą otrzymać Państwo mandat w wysokości 120 euro. Nieuiszczenie tej opłaty grozi dużo wyższą karą pieniężną, która może sięgać do 3000 euro. Kontrole są przeprowadzane poprzez monitoring.

4.Przepisy drogowe

Poruszając się po austriackich drogach pamiętajmy przede wszystkim o:

 • zapiętych pasach

 • odpowiednim wyposażeniu samochodu

 • dostosowaniu prędkości do obowiązującej w danym miejscu

 • ważnych winietach, gdyż ich brak skutkuje wysokim mandatem.

5.Podsumowanie

Austria to niezwykle malowniczy kraj, bardzo chętnie odwiedzany przez turystów. Każde miasto oferuje tutaj szeroką ofertę atrakcji dla turystów z różnymi upodobaniami: dla tych chcących odpoczynku, udziału w znanych festiwalach, poznania kultury kraju (duża liczba muzeów oraz zabytków) oraz dla miłośników sportów zimowych. Odległość od Polski nie jest duża, a wybór samochodu jako środka lokomocji zapewnia komfort i wygodę podróży. Bez względu na to, czy interesuje Państwa sztuka czy piękne krajobrazy, warto odwiedzić Austrię i cieszyć się jej niepowtarzalnym klimatem.