CiekawostkiPolska

Krasnobród – Ciekawostki, Informacje i Fakty

zalew

Krasnobród to miasto położone w województwie lubelskim na terenie Krasnobródzkiego Parku Krajobrazowego. Lokalny ośrodek uzdrowiskowy, usługowy i turystyczno-wypoczynkowy leży na Roztoczu Środkowym.

W okresie letnich wakacji jest idealny miejscem do odpoczynku dla osób lubiących zaznać kąpieli i plażowania. Czy miasto to przyciąga czymś jeszcze? Oczywiście, od swojej historii zaczynając, przez atrakcje turystyczne prowadząc.

1. Krasnobród było miastem prywatnym w 1572 roku, w XVI wieku leżało na terenie województwa ruskiego. Prawa miejskie posiadało do 1869 roku, odzyskało je w 1994 roku.

2. Jeżeli chce się popatrzeć na miasto z innej perspektywy, można udać się na punkt widowiskowy, który uczyniono z dawnego kamieniołomu. Od niedawna w jego pobliżu znajduje się niewielka baszta.

3. W mieście znajduje się kaplica świętego Rocha, wokół której krąży wiele legend. Przypisuje się magiczną moc samemu miejscu oraz wodzie bijącej ze źródła. Wierzy się, że przejście kilka razy stromymi schodami wokół kapliczki może pomóc w wyzdrowieniu z chorób.

4. Druga połowa XVII wieku to często grabienie miasta przez Tatarów.

5. Krasnobród stał się na przełomie XVIII i XIX wieku ośrodkiem garncarstwa i meblarstwa, tworzono tu patyczki do zapałek, gonty, kafle porcelanowe, „skrzynie krasnobrodzkie”.

6. W mieście funkcjonuje amatorski klub piłkarski Miejsko-Gminny Klub Sportowy Igros Krasnobród, założony został w 1966 roku.

7. Miasto stanowi atrakcję dla osób lubujących chodzić do muzeum, w mieście można odwiedzić jedyne w swoim rodzaju Muzeum Sztuki Sakralnej, Muzeum Wieńców Dożynkowych.

8. W 2011 roku oficjalnie otworzono Ścieżkę Edukacyjną Dinozaury w Krasnobrodzie, która zwana jest Parkiem Jurajskim. Na prawie dwuhektarowym terenie umieszczono trzydzieści makiet gadów z różnych okresów historii Ziemi. Jest ona pomyślana tak, że zwiedzać można ją bez konieczności korzystania z usług przewodnika.

9. Miasto przyciąga do siebie nie tylko latem, ale i zimą – zasługa w tym usytuowanego na Chełmowej Górze wyciągu narciarskiego.

10. Zalew w Krasobrodzie położony na rzece Wieprz posiada piaszczyste plaże i otoczony jest lasem sosnowym, dzięki czemu jest tak atrakcyjnym punktem na mapie miasta.