Polska

9 Najlepszych Atrakcji dla Dzieci w Krakowie w 2024

Kraków 2019 - Wawel

Kraków to miasto magiczne, nieustannie tętniące życiem i atrakcjami. Oprócz powszechnie wszystkim znanych atrakcji i zabytków, warto również znaleźć te dedykowane najmłodszym, dzięki którym będą oni mogli świetnie się bawić, zdobywać wiedzę, a także aktywnie spędzać czas. Dziś przedstawimy 10 najciekawszych atrakcji dla dzieci.

1. Krakowski symbol od kuchni – Muzeum Obwarzanka

Każdy, kto był choć raz w Krakowie na pewno skosztował lokalnego, tradycyjnego przysmaku, czyli obwarzanka. Dla najmłodszym, w ścisłym centrum miasta otwarto jakiś czas temu ciekawą atrakcję z nim związaną, czyli Muzeum Obwarzanka. Jest to niewielka placówka, w której w grupach można nauczyć się przyrządzania tego wypieku, a nawet przygotować własnego, autorskiego bajgla, który na pewno będzie smakował wyśmienicie.

2. Lajkonik – lokalny koloryt i tradycja

Z Krakowem jest związanych wiele podań i legend. Jedna z nich opowiada o Lajkoniku, przebranym ze wschodnia jeźdźcu konnym, który w pierwszy czwartek po Bożym Ciele, przemierza ulice tego miasta. Jego początki tradycja wiąże z najazdami tatarskimi na nasz kraj, choć nigdy nie udało się jednoznacznie określić genezy obyczaju. Ważniejsze jest jednak, że ponoć jeśli Lajkonik uderzy nas swoją buławą w głowę, czeka nas rok pełen szczęścia i powodzenia.

3. Park Wodny – aktywne spędzanie czasu

Jeśli akurat pogoda nie dopisuje, warto aktywnie spędzić czas w krakowskim Aqua Parku. Oprócz basenów dla młodszych i starszych dzieci, można tu skorzystać z kilku zjeżdżalni, a także spędzić nieco czasu w strefie relaksu, wyposażonej w baseny z masażem wodnym oraz saunę.

4. Wyprawa do ZOO

Krakowskie ZOO zalicza się do jednego z najstarszych w naszym kraju. Zostało zlokalizowane w znajdującym się w mieście Lesie Wolskim. Żyje tu ponad 1500 zwierząt, należących do 250 gatunków. Wśród najciekawszych atrakcji ogrodu warto wymienić Żyrafiarnię.

5. Zapatrzeni w niebo – Muzeum Lotnictwa

Muzeum Lotnictwa może się poszczycić jedną z większych kolekcji obiektów latających, które zostały zaprezentowane w nowoczesnej przestrzeni niedawno otwartego gmachu oraz w parku, na wystawie plenerowej. Warto odwiedzić muzeum w czerwcu, podczas corocznego Pikniku Lotniczego. Wówczas oprócz tradycyjnej ekspozycji można liczyć na dodatkowe atrakcje – inscenizacje bitew oraz pokazy maszyn w locie.

6. Muzeum żywych motyli

U stóp Wawelu zlokalizowano kolejną atrakcję, która może zachwycić wszystkich małych turystów. W samym centrum miasta mieści się bowiem muzeum żywych motyli. Można tam zobaczyć wiele ciekawych gatunków, które normalnie nie funkcjonują w naszym klimacie.

7. Muzeum Narodowe – wystawy z oprowadzaniem dla dzieci

Kto powiedział, że muzea są tylko dla dorosłych? W różnych oddziałach krakowskiego muzeum dzieci mogą liczyć na atrakcje i oprowadzanie dedykowane właśnie im. Nie ma tam długotrwałego opowiadania o eksponatach, za to jest zabawa, poszukiwanie konkretnych detali, a także gry i działania plastyczne. Muzeum staje się bardziej przyjazne małym odwiedzającym.

8. Parada smoków – coroczne święto miasta

Parada smoków w Krakowie stała się już tradycją. Co roku na rynku miasta pojawiają się olbrzymie i wielobarwne korowody smoków z różnych stron świata. Tegoroczna odbędzie się w dniach 1-2 czerwca. To niezapomniane widowisko, które bez wątpienia zachwyci każde dziecko.

9. Wycieczka rowerowa do Tyńca

W Krakowie powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych. Najciekawsza wiedzie wzdłuż Wisły do położonego nieopodal miasta klasztoru w Tyńcu. To świetny pomysł na całodzienną wyprawę z całą rodziną, zwłaszcza w piękny i słoneczny weekend.