Polska

10 Najważniejszych Atrakcji w Spale

Posąg Żubra | Fot. Mzacha / Wikipedia

Spała to osada letniskowa w województwie łódzkim, miejscowość wypoczynkowa nad Pilicą, która kusi kolejnych turystów licznymi atrakcjami, które tu na nich czekają. Mile widziane są wszyscy, niezależnie od wieku każdy znajdzie tu coś dla siebie. Oto najciekawsze atrakcje w Spale.

1. Droga Krzyżowa Armii Krajowej

Przy kościele Matki Bożej Królowej Korony Polskiej zbudowano Kościół Polowy Armii Krajowej. Jego atrakcją są wykonane w drewnie Stacje Męki Pańskiej, zwane Drogą Krzyżową Armii Krajowej. Atrakcja warta zobaczenia.

2. Szlaki turystyczne

Przez Spałę przebiegają szlaki turystyczne: Szlak partyzancki – czerwony, liczy sobie 220 kilometrów, prowadzi z Radomska do Skarżyska-Kamiennej, Szlak zielony przebiegający przez Spalski Park Krajobrazowy – prowadzi ze Spały do Luboszczy, liczy sobie 28 kilometrów, Szlak wodny Pilicy – o długości 228 kilometrów, prowadzi od Zarzecza koło Szczekocin do ujścia Pilicy.

3. Tadeusz Buk

Kolejną atrakcją jest most. Na rzece Pilicy na drodze do Ciebłowic istnieje most żelbetowy imienia generała broni Tadeusza Buka.

4. Spalski Park Krajobrazowy

Spalski Park Krajobrazowy, teren dawnej Puszczy Pilickiej, skrywa w sobie liczne miejsca pamięci narodowej, są one związane głównie z okresem II wojny światowej. Jest to atrakcja, którą zdecydowanie warto zobaczyć.

5. Park w stylu angielskim

W centrum Spały znaleźć można park w stylu angielskimi z licznymi egzotycznymi okazami drzew oraz fontanną. Za nim znajduje się dawny carski hotel „Bristol”.

6. Dom Pamięci Pomordowanych Leśników

Dom Pamięci Pomordowanych Leśników to muzeum w Spale, które pozwala na zapoznanie się z tragiczną historią okolicznej ludności.

7. Dom Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy

Godny uwagi jest także Dom Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy imienia Adama Loreta – panteon pamięci poświęcony walce i męczeństwa leśników i drzewiarzy, którzy stracili życie w czasie II wojny światowej.

W Domu zorganizowane są trzy ekspozycje: Izba Konspiracji Zbrojnej, Izba Pamięci oraz Izb Hołdu.

8. Szlaki rowerowe

Na miłośników przejażdżek rowerowych czekają liczne szlaki rowerowe prowadzące do pobliskich miejscowości oraz wypożyczalnie rowerów.

9. Wypożyczalnia kajaków

Na nowej stanicy w Spale istnieje możliwość wypożyczenia kajaku i udania się w spływ rzeką Pilicą. Na spływ należy wcześniej umówić się telefonicznie lub mailowo.

10. Spalska kolejka

W weekendy Spałę można zwiedzać za pomocą spalskiej kolejki odjeżdżającej z okolic terenu nad stawem. W pół godziny można w ten sposób zapoznać się z całą osadą.