10 Najlepszych Atrakcji w Kowarach i Okolicach

Kowary
źródło: Karkonosz / Wikipedia

Kowary są miastem położonym na pograniczu Karkonoszy w województwie dolnośląskim. Miasto i jego okolice są miejscem, którego historia jest niesamowicie bogata, ponieważ przeplatały się tutaj wpływy wielu kultur i narodów.

Miasto wraz z okolicami ma do zaoferowania naprawdę sporą ilość atrakcji, dlatego też w tym rejonie każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie.

1. Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska

Powstały na terenie nieistniejącej już dzisiaj fabryki dywanów park, jest miejscem wyjątkowym. W końcu nie zawsze, możemy poczuć się jak olbrzym z legend. Park Miniatur oferuje perfekcyjnie wykonane miniatury zamków, klasztorów, ratuszy i pałaców regionu Dolnego Śląska. Wszystkie zabytki odtworzone są w skali 1:25 z taką dokładności i perfekcją, że widoczne są nawet najmniejsze filigranowe szczegóły. Co ciekawe, znajduje się tutaj największa w Polsce makieta górska, przedstawiająca Karkonosze, wraz ze szczytem Śnieżką.

2. Śnieżka

Najwyższy szczyt Karkonoszy, jest zdecydowanie jedną z większych atrakcji przyrodniczych w regonie. Śnieżka ze swoimi 1603 metrami n. p.m jest najwyższym szczytem Karkonoszy, Sudetów, województwa dolnośląskiego, jak i również Czech. Należy do Korony Europy, Korony Gór Polski. Wyjście na górę zajmuje trochę czasu, ale widoki ze szczytu zapierają dech w piersiach, a zdjęcia zrobione w tym miejscu, będą pamiątką na długie lata.

3. Parafia Wang

Kościół Górski Naszego Zbawiciela, zwany też powszechnie, jako Kościół Wang lub Świątynia Wanga, jest to ewangelicki kościół parafialny, który znajduje się w Karkonoskim Karpaczu. Sam budynek jest niesamowicie interesujący i nietypowy, ponieważ przywodzi na myśl świątynie skandynawskie. Tak jest też w rzeczywistości ponieważ kościół ten został przeniesiony w 1842 roku z miejscowości Vang (stąd jego nazwa) leżącej nieopodal jeziora Vangsmjosa w Norwegii.

Budowla pochodzi z przełomu XII i XIII wieku i jest to jeden z tysiąca (do dzisiaj przetrwało tylko kilkadziesiąt) kościołów klepkowych, zwanych w Norwegii jako stavkirke.

Bardzo interesująca jest historia samego kościoła, jak i jego podróż do Polski, ale tego warto dowiedzieć się będąc już na miejscu. Jest to obiekt tak charakterystyczny, że został on użyty w Polskiej grze komputerowej Zaginięcie Ethana Cartera, która odniosła sukces na całym świecie. Jedno z ciekawszych miejsc w Karkonoszach.

4. Western City

Westerny uwielbia prawie każdy chłopiec, a później mężczyzna. Wolność, pojedynki rewolwerowców, lasso, konie, Indianie. Jest to zazwyczaj kraina marzeń, która pozostaje w tej sferze, ale w miejscy jakim jest Western City, marzenia nabierają realnych kształtów.
Ten zlokalizowany w Ściegnach obok Karpacza, park rozrywki w klimacie dzikiego zachodu, jest niezwykłą atrakcją, która potrafi do siebie przyciągnąć na długie dnie. Powierzchnia Western City to aż 65 hektarów, w skład którego wchodzą pastwiska, zagrody i miasteczko kowbojskie. Saloon, biuro szeryfa, sklep kolonialny i poczta oraz 40 koni rasy American Quarter Horse, pokazują z jaką dokładnością odwzorowano dziki zachód. Atrakcji jest tutaj bez liku i każdy znajdzie coś dla siebie. Strzelanie z łuku, jazda konna, strzelnica to tylko jedne z aktywności, których możemy zażywać w Western City.

5. Dream Jump

Klimat gór sprzyja relaksowi ale potrafi także naładować człowieka sporą dawką adrenaliny. Jeśli jest się amatorem lub amatorką mocnych wrażeń, to Dream Jump jest idealnym wyborem. Skok z wysokości 100 metrów z wykorzystaniem asekuracyjnego systemu linowego, potrafi wycisnąć powietrze z płuc. Widoki podczas lotu są obłędne, dlatego ta atrakcja, jest zdecydowanie dla osób o mocnych nerwach.

6. Anomalia Grawitacyjna w Karpaczu

Miejsce, które sprawia, że zaczyna się wierzyć we wszelkie anomalie. Tutaj samochód jedzie pod górę i sprawdziło to już miliony niedowiarków. Odczucia są niesamowite i każdy kto zaczyna jechać na,,luzie’’ pod górę, zaczyna zastanawiać się, czy to umysł płata mu figla, czy matka natura rzeczywiście zakpiła sobie tutaj z praw fizyki. Jedynym sposobem, żeby się o tym przekonać, jest odwiedzenie tego anomalnego miejsca.

7. Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce

Budowane w latach 1969- 1974 obserwatorium meteorologiczne, jest jednym z ważniejszych obiektów tego typu w Polsce, jak i w całej Europie. Dzięki temu, że powstał przy nim również kompleks mieszkalno-biurowy, możliwe są stałe obserwacje tego regionu. Obserwacje, których pomiar mierzy obserwatorium, to promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenie atmosfery, radioaktywność powietrza. Prowadzone są tutaj także standardowe obserwacje meteorologiczne.

8. Kopalnia Podgórze

Jest to jedna z kowarskich sztolni uranu. Radioaktywny metal wydobywano w latach 1951-1958. Dziś jest to miejsce otwarte dla turystów, w którym podziwiać można leżaki kuracjuszy, którzy leczyli się w działającym tutaj w latach 1974-89 Inhalatorium Radonowym. Atrakcją są też stroje górników, czy choćby replika bomby atomowej w skali 1:1.

9. Lapońska Wioska Kalevala

Finlandia w Karkonoszach? Lapońska wioska Kalevala, to świetny przykład tego jak pomysłowe rozwiązania, budzą stale rosnącą popularność. Jest to tak naprawdę hotel w formie lapońskich namiotów, które zostały wyposażone bardzo luksusowo, a dzięki ogrzewaniu, nadają się do zamieszkiwania w każdym sezonie. Niebywałą atrakcją jest także Namiot Wikinga, który skonstruowany i zbudowany został przez współtwórcę scenografii, do popularnego serialu Vikings.

10. Zamek Chojnik

Zamek ten zna zapewne większa część zapaleńców historii, którzy oglądają polskiego YouTuba, ponieważ budowlę tą rozsławił niezwykle charyzmatyczny Kasztelan Jędrek, który w filmach opowiada o historii zamku, ale także i Polski. Ruiny zamku znajdują się na wzniesieniu, dlatego widoki z niego zapierają dech w piersiach. Miejsce warte zwiedzenia nie tylko przez miłośników historii.

4.7/5 - (liczba ocen: 8)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.