10 najważniejszych atrakcji dla dzieci w Żywcu i okolicach 2022

Żywiec i okolice

Czy podobnie jak my uważasz, że do prawidłowego rozwoju naszych dzieci potrzebne są różne bodźce? Wplatając w ich wychowanie zarówno sport, jak i edukacyjne zabawy, gwarantujemy im zdrowe i przyjemne dzieciństwo. Poniżej przedstawiamy 10 atrakcji, które na Twoje dzieciaki czekają w Żywcu.

1. Góra Żar

Krąży legenda, że na Górze Żar grawitacja działa inaczej, a przedmioty toczą się pod górkę. Możecie wraz z dziećmi sprawdzić, czy kryje się w niej ziarnko prawdy i zrobić sobie małą wycieczkę. Ze starszymi dziećmi polecamy pieszą wędrówkę, gdyż trasa otoczona drzewami jest bardzo przyjemna. Dla młodszych i tych, którzy to po prostu lubią odpowiednia będzie kolej linowa, która zawiezie was na szczyt. Na szczycie powita nas piękna panorama okolicy, a także (możliwy do zwiedzenia) zbiornik wodny Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar. Ciekawą atrakcją jest tor saneczkowy. Bo kto powiedział, że na saneczkach można jeździć tylko zimą?

2. Jeziora u podnóża Góry Żar

Nad jeziorami jest zawsze chłodniej i przyjemniej, więc w upalne dni polecamy odwiedzić Jezioro Międzybrodzkie lub pobliskie Jezioro Żywieckie. Jezioro Międzybrodzkie powstało jako sztuczny zbiornik zaporowy na Sole, po wybudowaniu Zapory Porąbka, jednak dziś jego główna funkcja to rekreacja. Twoje dzieci wolą plaże piaszczyste, kamieniste czy trawiaste? Tu znajdziesz je wszystkie. Przy większości z nich pobawicie się na placach zabaw, skorzystacie z małej gastronomii. Jezioro Żywieckie jest za to idealne jeśli planujecie wynająć sprzęty wodne.

3. Tydzień Kultury Beskidzkiej

W 2019 roku, na przełomie lipca i sierpnia, impreza ta odbędzie się już 56-ty raz. To cykliczne wydarzenie odbywające się w Beskidach, będące największą w kraju i jedną z największych imprez folklorystycznych na świecie. W żywieckim Amfiteatrze pod Grojcem będziecie mogli wraz z dziećmi wysłuchać koncertów polskich i zagranicznych, na jakich prawdopodobnie jeszcze nie byliście. Rynek polecamy, jeśli interesują Was Targi Sztuki Ludowej. Na pewno znajdą się tam piękne folkowe przedmioty, na widok których Waszym dzieciom zabłysną oczy.

4. Zamek w Żywcu

To nie kupa kamieni, zimne mury i nudne eksponaty. Zamek został odrestaurowany i prezentuje się fantastycznie, a zamkowy dziedziniec z pięknymi krużgankami jest prawdziwą perełką. Eksponaty uczą dzieci wiedzy o rycerskich czasach, pochodzą z wykopalisk archeologicznych. Jednymi z nich są narzędzia tortur, te jednak radzimy pominąć.

5. Pałac Habsburgów

Jeśli spodobał Wam się żywiecki Zamek, z pewnością docenicie też Pałac Habsburgów. Pięknie prezentuje się zarówno z zewnątrz jak i w środku. Dzieci może zainteresować wystawa miniatur mieszcząca się wewnątrz pałacu, jak i Park Miniatur dostępny na zewnątrz. Cały kompleks znajduje się w wielkim zadbanym parku, idealnym na rodzinny spacer. A w nim koniecznie zróbcie sobie wspólne zdjęcie na ławeczce księżnej Alicji Habsburg. Ją też tam spotkacie!

6. Aquapark Leśna

Uważasz, że zimą trudniej o rozrywkę dla dzieci niż latem? Zabierz je do Aquaparku otoczonego lasem, a zmienisz zdanie. Dla rodzin z małymi dziećmi to doskonałe miejsce. W jednym z basenów woda jest bardzo ciepła, w sam raz do oswajania z wodą niemowląt. W ciepłym basenie bicze wodne są słabsze, w chłodniejszym, tym dla starszych dzieci i dorosłych już mocniejsze. Jedną z atrakcji dla dzieci jest zjeżdżalnia rurowa. W lecie faktycznie można tu liczyć na więcej – Aquapark udostępnia klientom teren zewnętrzny na powierzchni którego znajduje się basen, boisko do piłki nożnej oraz miejsce na wypoczynek. 1, 5 godziny zabawy to dla małych dzieci koszt 5zł, a dla starszych 17zł.

7. Żywiecki Park Etnograficzny

To najmłodszy park etnograficzny w Polsce. Na niewielkim terenie przygotowano do zwiedzania chaty prezentujące życie tutejszych mieszkańców w dawnych czasach. Ekspozycje można zwiedzać samemu lub z przewodnikiem. To świetna okazja do nauczenia naszych pociech odrobiny historii regionu, w przystępny i przyjazny sposób.

8. Mini ZOO i Stajnia Miejska

Czy Twoje dzieci kochają zwierzątka, jednak nie masz możliwości zapewnienia im kontaktu z nimi? To już nie problem. W Żywcu znajduje się mini ZOO gdzie można pooglądać zwierzątka hodowlane – kozy, pawie, kury, kanarki, papugi, nawet krowę i osiołki, a od niedawna również daniele. Obok znajduje się Stajnia Miejska, gdzie na najmłodsze dzieci czekają przyjazne koniki.

9. Sanki

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, latem można zjeżdżać na saneczkach po specjalnym torze na górze Żar. A zimą? Każdy z nas pamięta z dzieciństwa, że praktycznie każda górka się nadawała na saneczkowe zjazdy. W Żywcu najpopularniejszym wśród tutejszych dzieciaków miejscem do tej aktywności jest górka naprzeciw sklepu Biedronka na osiedlu 700-lecia, ale również zjazd z mostu na Grobli w Zabłociu przy osiedlu Kochanowskiego jest często oblegany przez dzieciaki.

10. Miejskie Centrum Kultury w Żywcu

Pasje powinno się rozwijać, by kiełkowały w naszych dzieciach, bo tylko w ten sposób rodzą się talenty. W Żywcu umożliwia to Miejskie Centrum Kultury, które organizuje różnego typu zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży, oraz prowadzi wiele ciekawych kółek zainteresowań. Jeśli jednak nie jesteście zainteresowani regularnych uczestniczeniem w zajęciach, to przynajmniej zapoznajcie się z aktualnymi imprezami i atrakcjami organizowanym w tym miejscu. Konkursy, festiwale, koncerty… niektóre z nich na pewno spodobają się dzieciom.

4.3/5 - (liczba ocen: 11)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.