Ciekawostki

10 Fascynujących Ciekawostek o Koryncie i Olimpi

Olimpia

Grecja to pod wieloma względami państwo, od którego wiele się zaczęło. Starożytne czasy tego południowo-wschodniego kraju miały znaczenie niemal dla całego świata. To właśnie tutaj narodziła się mitologia grecka, która wówczas pomagała zrozumieć wiele niewytłumaczalnych zjawisk.

Niektóre z opisywanych miejsc obecnie są zaledwie atrakcją turystyczną i z pewnością do takich należą Korynt i Olimpia.

1. Apollina

To właśnie w Koryncie leży świątynia Apollina, niegdyś bardzo ważne miejsce dla mieszkańców Grecji i cel wielu pielgrzymek. Budowla powstała mniej więcej w 540 roku p.n.e.

2. Afrodyta

Niegdyś w Koryncie znajdowała się świątynia Afrodyty. To właśnie Korynt cieszył się wówczas mianem miejsca o najwyższym wskaźniku prostytucji, choć nie bez wyraźnego wkładu świątyni, która zatrudniała niewolnice.

3. Córy Koryntu

Powiedzenie „córy Koryntu” pochodzi od renomy, jaką miasto się cieszyło, czyli miasta wypełnionego po brzegi prostytutkami.

4. Kanał Koryncki

Kanał Koryncki oddziela stały ląd od Peloponezu. Jest niezwykłym ułatwieniem, aczkolwiek warto pamiętać, że to jeden z najdłużej powstających kanałów tego rodzaju na świecie. Pierwsze próby miały miejsce już 2500 lat temu. Ostatecznie udało się sfinalizować prace w 1893 roku.

5. Diogenes

To właśnie w Koryncie mieszkał słynny filozof Diogenes. Miał w zwyczaju chodzić w biały dzień z latarnią w dłoni, mówiąc że szuka człowieka.

6. Olimpia

Olimpia to ważne miasto z perspektywy historycznej i mitologicznej. Według wierzeń to właśnie tutaj urzędował Zeus, najważniejszy z wszystkich bogów.

7. Sanktuarium

Znajduje się tutaj sanktuarium wzniesione ku czci Zeusa. Wokół tego miejsca odbywały się panhelleńskie igrzyska, które według podań miały przekształcić się następnie w igrzyska olimpijskie.

8. Zeus

Olimpia bardzo ucierpiała podczas trzęsień ziemi w 551 i 552 roku. Wówczas doszło do dosyć dużego uszkodzenia świątyni Zeusa.

9. Stanowisko archeologiczne

W XIX i XX wieku Olimpia stała się jednym wielkim stanowiskiem archeologicznym. Pierwsza ekipa pochodziła z Francji, dlatego odnalezione fragmenty świątyni Zeusa trafiły do Luwru.

10. Igrzyska olimpijskie

Od nazwy miasta pochodzi termin „igrzyska olimpijskie”. Trzeba jednak mieć świadomość, że olimpiada to okres pomiędzy igrzyskami, a nie synonim igrzysk.