Ciekawostki

10 Fascynujących Ciekawostek o Kogutach Dla Dzieci

kogut Kogut chce żyć dalej poprzez swoje potomstwo. Nie będziesz miał potomstwa, jeśli nie będziesz miał grupy kur, które są bezpieczne. Dobry kogut będzie traktował ten obowiązek poważnie i przez cały czas będzie uważał na kłopoty. Oto zaskakujące informacje oraz ciekawostki o kogutach które przygotowaliśmy dla dzieci.

1. Kogut to samiec kury. Zwykle odznacza się piękniejszym ubarwieniem, ozdobnym ogonem z piór, czerwony grzebieniem na głowie oraz większą masą.

2. Koguty znane są ze swojego pięknego piania. W żartach mówi się, że pieją zwykle wczesnym rankiem o wschodzie słońca. Prawda jest jednak taka, że nie zależy to od pory dnia. Koguty mogą piać o każdej porze dnia i nocy.

3. Koguty to tak zwane patki dominujące w kurniku. Można powiedzieć, że dbają one o porządek między kurami, nie pozwalając na wszelkie utarczki, czy walki między nioskami w stadku. Często jednak, jeśli w kurniku są dwa lub trzy koguty to między nimi może dochodzić do starć.

4. Koguty nie są konieczne do tego by nioski składały jajka. Nioski będą znosić jajka, nawet jeśli nie będzie koguta w ich pobliżu. Jednak by z jajek wykluły się pisklęta konieczne jest by w kurniku był kogut. Według statystyk z połowy jajek, które wysiedziała nioska powinny wykluć się koguty, a z połowy kury.

5. Koguty potrafią latać, podobnie tak jak kury. Jednak ze względu na ich ciężar, stosunkowo krótkie skrzydła i brak odpowiedniej budowy to zwykle przelatują maksymalnie kilka metrów. Jednak, warto zauważyć ten fakt, gdyż może to być kłopotliwe, jeśli posiada się zbyt niskie ogrodzenie.

6. Koguty zwykle są piękniejsze, mają barwniejsze, dłuższe pióra oraz grzebie, by zwracać na siebie uwagę kur. Kury bowiem, jako swoich partnerów zawsze wybierają koguty z bardziej czerwonymi grzebieniami i piękniejszymi piórami.

7. Koguty, podobnie jak kury, grzebią w ziemi w poszukiwaniu jedzenia. Najczęściej wydziobują ziarna, trawę lub robaki, znajdujące się w ziemi.

8. Koguty są od dawna udomowione i bardzo szybko rozprzestrzeniły się na świecie. Razem z kurami zamieszkują prawie wszystkie kontynenty poza Antarktydą. Najlepiej jednak czują się w ciepłych i suchych miejscach.

9. Koguty potrafią wobec wybranych przez siebie kur zachowywać się bardzo szarmancko. Osłaniają je przed deszczem, dzielą się znalezionym przez siebie jedzeniem.

10. Kogut to jedyny ptak występujący w zodiaku chińskim.