Ciekawostki

15 interesujących ciekawostek o Kim Ir Senie

kim ir sen
źródło: Hulton Archive / Wikipedia

Kim Ir Sen był przywódcą Korei Północnej, o którym mówiono, że czczono go bardziej niż Adolfa Hitlera i Józefa Stalina. Jego życie wciąż pozostaje w dużej mierze tajemnicą, ale istnieją ciekawostki na jego temat, które warto poznać. Poniżej znajduje się część z nich.

1. Kim Ir Sen rządził Koreą Północną od 1946 do 1994 roku  i był założycielem tak zwanej dynastii Kimów.

2. Przyszły wódz wychowywał się w tradycji chrześcijańskiej, ale od dziecka indoktrynowano do w ten sposób, aby miał przekonania antyjapońskie.

3. Jego kariera polityczna zaczęła nabierać rozpędu podczas drugiej wojny światowej. W największym konflikcie w dziejach walczył po stronie Armii Czerwonej. W tym samym czasie na świat przyszedł jego syn i następca, Kim Dzong Il.

4. Kiedy Kim Ir Sen wrócił z wojny, lokalne środowisko komunistyczne zapewniało mu coraz większą władzę. System, który zbudował był mieszanką dwóch odłamów komunizmu, a mianowicie maoizmu i stalinizmu. Nazywano go „ducze”.

5. Upadek Związku Radzieckiego i wszelkie zmiany na świecie, do jakich doszło od czasów zakończenia drugiej wojny światowej nie dotknęły w żaden sposób Kim Ir Sena. Zmarł w 1994 roku, ale jego reżim przetrwał do dnia dzisiejszego.

6. Bardzo trudno jest zdobyć jakiekolwiek informacje na teat Kim Ir Sena, ponieważ przez lata w Korei Północnej funkcjonował jego sfingowany życiorys, w którym przedstawiany jest raczej jak postać mitologiczna.

7. Korea Północna dzięki Kim Ir Senowi stała się najbardziej hermetycznym państwem na całym świecie. Informacje na temat trudnych warunków w państwie przenikają do reszty świata głównie za sprawą nielegalnej na terenie państwa pracy dziennikarzy oraz dzięki Koreańczykom, którym udało się stamtąd uciec.

8. Kim Ir Sen zmarł na raka. Kiedy na jego szyi pojawił się guz, ukrywano ten fakt rpzed ludźmi, fotografując go wyłącznie z takiej perspektywy, aby nie było widać zmian.

9. Kim Ir Sen uważał, że religijni ludzie powinni umrzeć, a śmierć jest jedynym sposobem, aby wyleczyć ich z wiary.

10. Dopóki żył, w Korei uważano, że będzie wiecznie żywym prezydentem i poniekąd się tak stało. Dziś jego nieśmiertelność jest wpisana w konstytucję Korei Północnej, gdzie nazywany jest Wiecznym Prezydentem.

11. W całej Korei Północnej znajduje się ponad pięćset pomników przedstawiających polityka, a spreparowane informacje o jego niesamowitym życiu emitowane są w telewizji niemal bez przerwy. Jest to jeden z najbardziej czczonych przywódców w historii.

12. Kim Ir Sen miał syna, Kim Mana II, który utonął w 1947 roku. Okoliczności jego śmierci do dzisiaj są niejasne. Źródła państwowe donoszą, że wcześniej bawił się z Kim Dzong Ilem, a część osób przypuszcza, że mógł on mieć coś wspólnego ze śmiercią brata.

13. „Pieśń o generale Kim Ir Senie” to marszowy utwór napisany przez Ri Chana w 1946 roku. To właśnie ona zapoczątkowała kult jednostki w Korei.

14. W latach osiemdziesiątych Kim Ir Sen prowadził politykę dążącą do pojednania między Koreą Północną i Koreą Południową.

15. W 1956 roku Nikita Chruszczow wezwał Kim Ir Sena do Moskwy i udzielił mu nagany za to, że nie przeprowadził w Korei procesu destalinizacji.