Polska

Kazimierz Dolny Zimą – Najciekawsze Atrakcje 2023/2024

miasto z lotu ptaka

W Kazimierzu Dolnym każdy może znaleźć coś dla siebie. Dostępne są tutaj różnorodne atrakcje, zarówno dla fanów aktywnego, jak i nieco bardziej leniwego odpoczynku. Poniżej znajdziesz kilka propozycji.

1. Stare Miasto w Kazimierzu Dolnym

Jeśli wycieczka do Kazimierza Dolnego, to koniecznie zwiedzanie Starego Miasta. Nawet zimą jest tutaj pięknie, a przy sprzyjających warunkach pogodowych, można urządzić sobie długi spacer. Najbardziej charakterystycznym obiektem tego miejsca jest oczywiście studnia znajdująca się w sercu rynku. Zabytkowe kamienice tworzą wyjątkowy klimat, który docenią nawet najbardziej wymagający turyści. Oko podczas zwiedzania cieszą także spichlerze i kościoły. Kolejną ważną zaletą są liczne kawiarnie i restauracje, w których można odpocząć, ciesząc się klimatem Kazimierza Dolnego.

2. Zamek w Kazimierzu Dolnym

Fani historii na pewno będą zadowoleni z możliwości podziwiania zamku, czy też jego ruin w Kazimierzu Dolnym. Zespół fortyfikacji mieści się na Górze Zamkowej, jest to budowla z XIII i XIV wieku. Temu obiektowi nie przypisano konkretnej funkcji, źródła podają różne informacje: miał być więzieniem, siedzibą straży celnej, skarbca. Warto wspomnieć, że Zamek w Kazimierzu Dolnym wyróżnia jasny kolor wapiennych ścian. Dużą zaletą jest to, że można dostać się na mury z tarasem widokowym i podziwiać z tego miejsca panoramę na dolinę Wisły. Taki widok można uwiecznić nie tylko na zdjęciu. Z pewnością pozostanie on w Twojej pamięci na długie lata.

3. Klasztor Ojców Franciszkanów na Wietrznej Górze

Wietrzna Góra to znane wzgórze Kazimierza Dolnego. Warto wejść na szczyt i z bliska obejrzeć Klasztor Franciszkanów. Cechą charakterystyczną tego obiektu są malowidła przedstawiające stacje drogi krzyżowej. Wietrzna Góra to kolejna dobra propozycja osób, które doceniają malownicze widoki. Jest to jeden z najlepszych punktów widokowych na miasto. Osoby wierzące warto zachęcić do wejścia do Sanktuarium Zwiastowania NMP i Bożego Wcielenia – Matki Bożej Pani Kazimierskiej. Program nabożeństw możesz znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Klasztoru Ojców Franciszkanów na Wietrznej Górze.

4. Spichlerze w Kazimierzu Dolnym

W programie zwiedzania warto uwzględnić także spichlerze. W dawnych czasach służyły do magazynowania zboża, dzisiaj cieszą fanów historii. Spichlerze są smukłe i trójkątne, a na szczytach znajdują się piramidki. Te obiekty są bardzo charakterystyczne i warto zobaczyć je na żywo. Niektóre ze spichlerzy są dzisiaj hotelami, restauracjami, czy też miejscem ekspozycji muzealnych. Znajdują się przy ulicy Puławskiej i Krakowskiej.

5. Kościół farny w Kazimierzu Dolnym

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych świątyni w Kazimierzu Dolnym jest kościół farny. Powstał ok. 1325 roku, został ufundowany przez Kazimierza Wielkiego. W latach 1610-1613 rozbudowano świątynię w stylu renesansowym. Warto wiedzieć, że kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja nosi miano największej miejskiej świątyni w Kazimierzu Dolnym. Będąc w pobliżu tego obiektu sakralnego, można wejść do środka i cieszyć oczy widokiem najstarszych zachowanych organów w Polsce. Pochodzą z początku XVII wieku i pomimo upływu wielu lat wciąż są sprawne.

6. Góra Trzech Krzyży w Kazimierzu Dolnym

Na uwagę zasługuje także Góra Trzech Krzyży w Kazimierzu Dolnym. Zostały wzniesione w 1708 roku jako forma upamiętnienia licznych ofiar epidemii cholery.  Miało być to zadośćuczynienie Panu Bogu za grzechy mieszkańców miasteczka. Jeśli zdecydujesz się na wejście na tę górę, będziesz podziwiać piękne widoki. Widać stąd nie tylko drugi brzeg Wisły, ale także ruiny zamku w Janowcu. Wejście na Górę Trzech Krzyży nie zajmuje zbyt wiele czasu, można to zrobić w około 10 minut. Kiedyś wzgórze nazywano Górą Krzyżową.

7. Basen w hotelu – Kazimierz Dolny

Po zwiedzaniu licznych atrakcji Kazimierza Dolnego warto dać sobie przynajmniej krótką chwilę na odpoczynek. Świetnym pomysłem jest na pewno odwiedzenie basenu w hotelu Król Kazimierz. Kompleks basenowy jest wyposażony w bicze wodne, które do relaksującego masażu nadają się wprost idealnie. Warto skorzystać także z sauny suchej i łaźni parowej. Godne polecenia jest też SPA Esterki oferujące liczne zabiegi na twarz i ciało.

Kolejnym obiektem z ofertą godną polecenia jest Villa Bohema. Tutaj także można relaksować się w krytym basenie, skorzystać z oferty masaży lub postawić na relaks  w saunie fińskiej. Dużym zainteresowaniem cieszą się też terapie kąpielowe przeprowadzane przez doświadczonych ekspertów. Relaks w takim miejscu nie tylko poprawia samopoczucie, ale ma także korzystny wpływ na zdrowie. W tym hotelu zjesz także różnorodne przysmaki. Menu hotelowej restauracji znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej obiektu.

Który hotel wybrać? Ważne są indywidualne oczekiwania. Na szczęście można szybko sprawdzić ofertę, wystarczy odwiedzić stronę internetową obiektu. Pamiętaj, że jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, możesz także skontaktować się z obsługą.