Podróże

10 Interesujących Ciekawostek o Kaukazie

Kaukaz

Kaukaz to wspaniały region świata, który wciąż jest odkrywany. Przez wiele lat turyści z premedytacją omijali te tereny, choć dzisiaj staje się on dosyć popularną celem podróży. To niezwykle zróżnicowany zakątek świata, pełen odrębnych tradycji, doświadczeń i kulturowych uwarunkowań. Co warto wiedzieć o Kaukazie?

1. Kaukaz

Kaukaz to w rzeczywistości określenie funkcjonujące niejako ze względu na potęgę przyzwyczajenia i tradycji. W rzeczywistości w jego obrębie znajdują się Gruzja, Armenia, Azerbejdżan oraz kilka republik należących do Federacji Rosyjskiej.

2. Elbrus

Najwyższym szczytem Kaukazu jest Elbrus mierzący sobie 5643 metrów. To także najwyższy szczyt Europy i marzenie wielu wspinaczy.

3. Wino

Kaukaz to miejsce, w którym narodziło się wino. Choć o zaszczytne miano twórców tego trunku walczyło więcej nacji, to jednak badania archeologiczne skłaniają się ku temu, że to właśnie w Gruzji po raz pierwszy powstał napój z winogron.

4. Bakłażany pieczone

Kaukaz słynie z przepysznej kuchni, która staje się inspiracją dla wielu szefów kuchni. Przykładem mogą być doskonałe gruzińskie bakłażany pieczone z dodatkiem pasty orzechowej. Nie sposób nie wspomnieć o słynnych sakiewkach, czyli pierożkach chinkali.

5. Miłość do Polaków

Kaukaz słynie z miłości do Polaków. Największą sympatię odczujemy w Gruzji. Za wstawiennictwo polskiego prezydenta otrzymaliśmy dożywotnią sympatię i gościnność przekraczającą wszelkie oczekiwania.

6. Off-road

Drogi na Kaukazie przypominają nieco jazdę off-roadową. Z wyjątkiem większych miast, każda inna trasa będzie prawdziwie ekstremalnym przeżyciem.

7. Armenia

Ciekawostką jest, że to właśnie Armenia jest uznawana za najstarsze państwo chrześcijańskie. Chrzest przyjęto w 301 roku n.e.

8. 12 tysięcy Żydów

Szacuje się, że w Gruzji mieszka około 12 tysięcy Żydów. Znacznie mniej Żydów zamieszkuje Armenię, która według badań jest jednym z najmniej tolerancyjnych państw pod tym względem.

9. Azerbejdżan

Szacuje się, że w Azerbejdżanie mieszka około tysiąca Polaków. Na jeden metr kwadratowy przypada z kolei nieco ponad sto osób.

10. Wulkany

Niewiele osób wie, że Azerbejdżan to kraj błotnych wulkanów. Szacuje się, że jest ich aż ponad 400 na terenie całego kraju.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *