Podróże

10 Interesujących Ciekawostek o Kaukazie

Kaukaz

Kaukaz to wspaniały region świata, który wciąż jest odkrywany. Przez wiele lat turyści z premedytacją omijali te tereny, choć dzisiaj staje się on dosyć popularną celem podróży. To niezwykle zróżnicowany zakątek świata, pełen odrębnych tradycji, doświadczeń i kulturowych uwarunkowań. Co warto wiedzieć o Kaukazie?

1. Kaukaz

Kaukaz to w rzeczywistości określenie funkcjonujące niejako ze względu na potęgę przyzwyczajenia i tradycji. W rzeczywistości w jego obrębie znajdują się Gruzja, Armenia, Azerbejdżan oraz kilka republik należących do Federacji Rosyjskiej.

2. Elbrus

Najwyższym szczytem Kaukazu jest Elbrus mierzący sobie 5643 metrów. To także najwyższy szczyt Europy i marzenie wielu wspinaczy.

3. Wino

Kaukaz to miejsce, w którym narodziło się wino. Choć o zaszczytne miano twórców tego trunku walczyło więcej nacji, to jednak badania archeologiczne skłaniają się ku temu, że to właśnie w Gruzji po raz pierwszy powstał napój z winogron.

4. Bakłażany pieczone

Kaukaz słynie z przepysznej kuchni, która staje się inspiracją dla wielu szefów kuchni. Przykładem mogą być doskonałe gruzińskie bakłażany pieczone z dodatkiem pasty orzechowej. Nie sposób nie wspomnieć o słynnych sakiewkach, czyli pierożkach chinkali.

5. Miłość do Polaków

Kaukaz słynie z miłości do Polaków. Największą sympatię odczujemy w Gruzji. Za wstawiennictwo polskiego prezydenta otrzymaliśmy dożywotnią sympatię i gościnność przekraczającą wszelkie oczekiwania.

6. Off-road

Drogi na Kaukazie przypominają nieco jazdę off-roadową. Z wyjątkiem większych miast, każda inna trasa będzie prawdziwie ekstremalnym przeżyciem.

7. Armenia

Ciekawostką jest, że to właśnie Armenia jest uznawana za najstarsze państwo chrześcijańskie. Chrzest przyjęto w 301 roku n.e.

8. 12 tysięcy Żydów

Szacuje się, że w Gruzji mieszka około 12 tysięcy Żydów. Znacznie mniej Żydów zamieszkuje Armenię, która według badań jest jednym z najmniej tolerancyjnych państw pod tym względem.

9. Azerbejdżan

Szacuje się, że w Azerbejdżanie mieszka około tysiąca Polaków. Na jeden metr kwadratowy przypada z kolei nieco ponad sto osób.

10. Wulkany

Niewiele osób wie, że Azerbejdżan to kraj błotnych wulkanów. Szacuje się, że jest ich aż ponad 400 na terenie całego kraju.