Katarzyna Aragońska – 10 ciekawostek

Katarzyna Aragońska
źródło: Joannes Corvus – NPG / Wikipedia

Katarzyna Aragońska była królewną aragońską oraz kastylijską, a także księżną Walii w latach 1499-1509 i 1533-1536. Następnie zasiadła ona na tronie Anglii, obok swojego męża, króla Henryka VIIII Tudora, w latach od 1509-1533. Była także regentką Anglii w roku 1513. Z jej małżeństwa z Henrykiem VIII urodziła się córka, Maria I Tudor.

Katarzyna Aragońska przed Henrykiem była jeszcze w jednym małżeństwie, z Arturem Tudorem, od 1501 do 1502 roku. Katarzyna urodziła się 16 grudnia 1485 roku w Alcala de Henares, zmarła natomiast 7 stycznia 1536 w Kimbolton. Pochodziła ona z dynastii Trastamara.

Jej matką była Izabela I Kastylijska, a ojcem Ferdynand Aragoński. Katarzyna Aragońska koronowana została na królową Anglii 24 czerwca 1509 roku.

1. Języki, którymi władała Katarzyna Aragońska

Była ona starannie kształcona, władała biegle francuskim, hiszpańskim oraz łaciną. Interesowała się ona nauką historii, literatury oraz muzyki. Świetnie radziła sobie również z koronkarstwem.

2. Religia w życiu Katarzyny

Katarzyna Aragońska bardzo ceniła sobie swoją religię, która odgrywała w jej życiu ogromną rolę. Już od dziecka miała ogromną potrzebę modlitwy oraz obcowania z Bogiem, wywodziła się bowiem z rodziny katolickich władców. Nigdy nie wyparła się swojej wiary, przez to nie zgodziła się na unieważnienie małżeństwa ze swoim drugim mężem.

3. Tragiczna historia Katarzyny

Henryk VIII Tudor chciał unieważnić swoje małżeństwo z nią, do czego koniec końców doszło. Zesłał ją na obrzeża miasta i zabronił spotykać się z córką, Marią I.

4. Śmierć królowej

Zmarła ona na zamku w Kimbolton, w całkowitym odosobnieniu. Przyczyną jej śmierci najprawdopodobniej był rak, jednak odkryto, iż miała sczerniałe serce, co mogło oznaczać otrucie.

5. Zabójczyni Katarzyny według wielu

Ludzie, którzy twierdzili, że Katarzyna Aragońska została otruta, uważali również, że jej zabójczynią była druga żona Henryka VIII, Anna Boleyn.

6. Ciąże Katarzyny

W sumie kobieta była w ciąży 6 raz, z czego dwa razy poroniła, a trzy razy urodziła dzieci, które wkrótce zmarły.

7. Syn Katarzyny Aragońskiej

Katarzyna urodziła syna, co niesamowicie zadowoliło ją oraz Henryka VIII Tudora, który czekał na nadejście na świat następcy tronu. Chłopczyk żył jednak krótko, bo tylko 52 dni. Wieść o śmierci dziecka załamała królową oraz króla i od wtedy zaczęły się problemy w ich małżeństwie oraz chęć króla Anglii na posiadanie metres.

8. Maria I

Kiedy Katarzyna utraciła tytuł królowej i uzyskała tytuł księżnej wdowy Walii, Maria I, czyli córka jej oraz Henryka VIII, uznana została za dziecko nieślubne. Została tym samym wykluczona z tronu oraz wykluczona z sukcesji do tronu.

9. Katarzyna Aragońska i Artur Tudor

Katarzyna została przeznaczona dla Artura Tudora przez swoich rodziców. Artur Tudor był najstarszym synem Henryka VII.

10. Rozwód Katarzyny Aragońskiej i Artura Tudora

Katarzyna, wierna Bogu, nigdy nie wzięłaby rozwodu. Artur Tudor zmarł w 1502 roku, dlatego przyszła królowa Anglii mogła pozwolić sobie na kolejne zamążpójście.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *