10 najważniejszych atrakcji w Karpaczu i okolicach

Karpacz okolice

Karpacz jest położony w sercu Sudetów. To popularne miejsce wielu wycieczek i wypraw. Co warto zobaczyć będąc w tym malowniczym miejscu?

1. Śnieżka

Śnieżka jest najwyższym szczytem Karkonoszy oraz Sudetów. Jego wysokość wynosi 1602 m n. p.m. Ze szczytu roztacza się malownicza panorama na góry. Po stronie polskiej obecne są na niej takie obiekty jak kaplica św. Wawrzyńca, budynek starego obserwatorium meteorologicznego, a także budynek Obserwatorium Wysokogórskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w którym obecna jest również restauracja. Po stronie czeskiej zaś istnieje schronisko, górna stacja kabinowej kolejki linowej, kiosk czeskiej poczty.

2. Parafa Wang

To ewangelicki kościół parafialny przeniesiony w 1842 roku z miejscowości Vang w Norwegii. Budynek ten powstał na przełomie XVII i XVIII wieku. Został utworzony z sosnowych bali. Kościół ten jest uznawany za najstarszy w Polsce. Co ciekawe konstrukcja budynku jest wykonana bez użycia gwoździ. Każde połączenie jest zrealizowane przy pomocy złączy ciesielskich. Na przykościelnym cmentarzu pochowani są wierni z tutejszej parafii, duszpasterze, a także osoby, które straciły życie w górach. W 2014 roku w tym miejscu został pochowany Tadeusz Różewicz.

3. Tory Saneczkowe Kolorowa

Obecny jest tu całoroczny tor saneczkowy. Saneczki są wyposażone w dwa miejsca. Dodatkowym zabezpieczeniem są pasy bezpieczeństwa oraz specjalnie przystosowane tory uniemożliwiające wypadnięcie. Maksymalna prędkość to 35 km/h.

4. Zamek Chojnik

Zamek usytuowany jest na szczycie 627 metrowej góry Chojnik. Powstał on w latach 50 XIV wieku. Pierwsze wzmianki o tej fortyfikacji pochodzą z 1364 roku. Budowla składa się z zamku dolnego otoczonego przez fortyfikacje. Na północnej stronie jest usytuowana cylindryczna wieża, a w części północno-wschodniej baszta łupinowa. Przez bramę jest połączony on z zamkiem średnim, w którego centrum znajduje się pręgierz. Oglądać również można pozostałości dawnej kuchni, budynku mieszkalnego, sali sądowej oraz cysterny na wodę.

5. Zapora na Łomnicy

Zbudowana z granitowych bloków, półkolista zapora ma długość około 105 metrów. Obecne jest tutaj pięć przelewów. Powstawała ona w latach 1910-15. Do jej powstania przyczyniła się ogromna powódź z 1897 roku. Przez koronę zapory prowadzi szlak turystyczny, z którego można podziwiać utworzony zbiornik wodny.

6. Karkonoskie Tajemnice

Atrakcja Karkonoskie Tajemnice powstała w miejscu znalezienia wiekowego kostura Ducha Gór. Został on odkryty w 2011 roku i wywołując poruszenie mediów i lokalnej społeczności trafił do Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Ideą powstania obiektu było propagowanie historii Karkonoszy oraz ich władcy- Ducha Gór.Tereny były zasiedlane już od XVI wieku przez zielarzy. Rejony te bardzo sprzyjały rozwojowi tej dziedziny. Wystawa jest w pełni interaktywna i przeprowadza odwiedzających przez magiczną historię Karkonoszy. Poznać można m. in. dzieje Walończyków, którzy zajmowali się poszukiwaniem i wydobywaniem minerałów oraz niesamowite właściwości korzenia mandragory.

7. Kolejka linowa na Kopę

Od 1959 roku w Karpaczu działa Miejska Kolej Linowa na Kopę, która jest położona 1375 m n. p.m. Umożliwia to szybsze dostanie się na Śnieżkę lub do Domu Śląskiego. Długość kolejki wynosi 2229 m, a wjazd na górę zajmuje tylko 15-20 minut. W zimę kolejka odgrywa również rolę wyciągu narciarskiego, a obszar kolejki pełni funkcję stoku. Duża wysokość, na której zawieszona jest kolejka, umożliwia podziwianie górskich, zapierających dech w piersiach krajobrazów.

8. Karkonoski Park Narodowy

W Parku podziwiać można ponad tysiąc gatunków roślin, a także mnóstwo gatunków zwierząt. Obecne są tu np. muflony z Korsyki, ponad 40 gatunków ssaków, takich jak bobry, lisy, sarny, ponad 16 gatunków nietoperzy. Ponad to podziwiać można około 90 gatunków ptaków. Często spotykane są drozdy obrożne, płochacze halne, włochatki i sóweczki. Wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego jest płatny. Udostępniono dla turystów 112 kilometrów ścieżek, w tym także szlaki narciarskie oraz nartostrady. Zimą funkcjonuje tutaj 10 wyciągów narciarskich i dwie kolejki linowe.
Możliwe jest również zwiedzanie parku na rowerze.

9. Dziki Wodospad

Dziki Wodospad znajduje się nieopodal hotelu „Biały Jar” na Łomnicy. Powstał wskutek spiętrzenia zaporą przeciwrumszową wód górskiej oraz Łomnicy.
Woda do tego strumienia spływa z wysokości 1407 m n. p.m. z Wielkiego i Małego Stawu.
Miejsce to jest popularną lokalizacją do robienia sesji zdjęciowych.

10. Prywatne Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego

Obecne jest tu dziesięć komnat, na dwóch kondygnacjach. Każdy z pokojów dotyczy innej tematyki. Między innymi są tu wesołe miasteczko, wioska górska, Star Wars, Technic, City, Harry Potter, Piraci z Karaibów. Eksponaty nabierają magii w połączeniu z efektami świetlnymi i ruchowymi. Każdy może samodzielnie wprowadzać eksponaty w ruch, co zwiększa frajdę z odwiedzania muzeum. Przy kasie biletowej umiejscowiony jest sklep z klockami.

Oceń ten wpis