Polska

20 Najlepszych Atrakcji w Karpaczu i Okolicach 2024

Karpacz jest położony w sercu Sudetów. To popularne miejsce wielu wycieczek i wypraw. Co warto zobaczyć będąc w tym malowniczym miejscu? Wcześniej pisaliśmy o ciekawostkach w Karpaczu oraz o najlepszych restauracjach. Jakie są najlepsze atrakcje w Karpaczu i okolicy? Odpowiedzi znajdziecie w tym artykule.

1. Śnieżka

Góra Śnieżka

Śnieżka jest najwyższym szczytem Karkonoszy oraz Sudetów. Jego wysokość wynosi 1602 m n. p.m. Ze szczytu roztacza się malownicza panorama na góry. Po stronie polskiej obecne są na niej takie obiekty jak kaplica św. Wawrzyńca, budynek starego obserwatorium meteorologicznego, a także budynek Obserwatorium Wysokogórskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w którym obecna jest również restauracja. Po stronie czeskiej zaś istnieje schronisko, górna stacja kabinowej kolejki linowej, kiosk czeskiej poczty.

2. Kościółek Wang

Parafia Wang

To ewangelicki kościół parafialny przeniesiony w 1842 roku z miejscowości Vang w Norwegii. Budynek ten powstał na przełomie XVII i XVIII wieku. Został utworzony z sosnowych bali. Kościół ten jest uznawany za najstarszy w Polsce. Co ciekawe konstrukcja budynku jest wykonana bez użycia gwoździ. Każde połączenie jest zrealizowane przy pomocy złączy ciesielskich. Na przykościelnym cmentarzu pochowani są wierni z tutejszej parafii, duszpasterze, a także osoby, które straciły życie w górach. W 2014 roku w tym miejscu został pochowany Tadeusz Różewicz.

3. Kolejka linowa na Kopę

Kolejka linowa

Od 1959 roku w Karpaczu działa Miejska Kolej Linowa na Kopę, która jest położona 1375 m n. p.m. Umożliwia to szybsze dostanie się na Śnieżkę lub do Domu Śląskiego. Długość kolejki wynosi 2229 m, a wjazd na górę zajmuje tylko 15-20 minut. W zimę kolejka odgrywa również rolę wyciągu narciarskiego, a obszar kolejki pełni funkcję stoku. Duża wysokość, na której zawieszona jest kolejka, umożliwia podziwianie górskich, zapierających dech w piersiach krajobrazów.

4. Zamek Chojnik

źródło: Piotr Klementowski / Wikipedia

Zamek usytuowany jest na szczycie 627 metrowej góry Chojnik. Powstał on w latach 50 XIV wieku. Pierwsze wzmianki o tej fortyfikacji pochodzą z 1364 roku. Budowla składa się z zamku dolnego otoczonego przez fortyfikacje. Na północnej stronie jest usytuowana cylindryczna wieża, a w części północno-wschodniej baszta łupinowa. Przez bramę jest połączony on z zamkiem średnim, w którego centrum znajduje się pręgierz. Oglądać również można pozostałości dawnej kuchni, budynku mieszkalnego, sali sądowej oraz cysterny na wodę.

5. Tory Saneczkowe Kolorowa

Tory Saneczkowe Kolorowa
źródło: kolorowa.pl

Obecny jest tu całoroczny tor saneczkowy. Saneczki są wyposażone w dwa miejsca. Dodatkowym zabezpieczeniem są pasy bezpieczeństwa oraz specjalnie przystosowane tory uniemożliwiające wypadnięcie. Maksymalna prędkość to 35 km/h.

6. Zapora na Łomnicy

źródło: SkywalkerPL / Wikipedia

Zbudowana z granitowych bloków, półkolista zapora ma długość około 105 metrów. Obecne jest tutaj pięć przelewów. Powstawała ona w latach 1910-15. Do jej powstania przyczyniła się ogromna powódź z 1897 roku. Przez koronę zapory prowadzi szlak turystyczny, z którego można podziwiać utworzony zbiornik wodny.

7. Karkonoskie Tajemnice

tajemnice

Atrakcja Karkonoskie Tajemnice powstała w miejscu znalezienia wiekowego kostura Ducha Gór. Został on odkryty w 2011 roku i wywołując poruszenie mediów i lokalnej społeczności trafił do Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Ideą powstania obiektu było propagowanie historii Karkonoszy oraz ich władcy- Ducha Gór.Tereny były zasiedlane już od XVI wieku przez zielarzy. Rejony te bardzo sprzyjały rozwojowi tej dziedziny. Wystawa jest w pełni interaktywna i przeprowadza odwiedzających przez magiczną historię Karkonoszy. Poznać można m. in. dzieje Walończyków, którzy zajmowali się poszukiwaniem i wydobywaniem minerałów oraz niesamowite właściwości korzenia mandragory.

8. Karkonoski Park Narodowy

Karkonosze

W Parku podziwiać można ponad tysiąc gatunków roślin, a także mnóstwo gatunków zwierząt. Obecne są tu np. muflony z Korsyki, ponad 40 gatunków ssaków, takich jak bobry, lisy, sarny, ponad 16 gatunków nietoperzy. Ponad to podziwiać można około 90 gatunków ptaków. Często spotykane są drozdy obrożne, płochacze halne, włochatki i sóweczki. Wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego jest płatny. Udostępniono dla turystów 112 kilometrów ścieżek, w tym także szlaki narciarskie oraz nartostrady. Zimą funkcjonuje tutaj 10 wyciągów narciarskich i dwie kolejki linowe.
Możliwe jest również zwiedzanie parku na rowerze.

9. Dziki Wodospad

Dziki wodospad
źródło: SchiDD / Wikipedia

Dziki Wodospad znajduje się nieopodal hotelu „Biały Jar” na Łomnicy. Woda do tego strumienia spływa z wysokości 1407 m n. p.m. z Wielkiego i Małego Stawu. Miejsce to jest popularną lokalizacją do robienia sesji zdjęciowych.

10. Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego

Lego

Obecne jest tu dziesięć komnat, na dwóch kondygnacjach. Każdy z pokojów dotyczy innej tematyki. Między innymi są tu wesołe miasteczko, wioska górska, Star Wars, Technic, City, Harry Potter, Piraci z Karaibów. Eksponaty nabierają magii w połączeniu z efektami świetlnymi i ruchowymi. Każdy może samodzielnie wprowadzać eksponaty w ruch, co zwiększa frajdę z odwiedzania muzeum. Przy kasie biletowej umiejscowiony jest sklep z klockami.

11. Anomalia Grawitacyjna w Karpaczu

źródło: SkywalkerPL / Wikipedia

Wybierz to miejsce jeśli lubisz dziwne rzeczy. Obszar jest oznaczony znakiem turystycznym, który wyjaśnia, że jest wiele miejsc na ziemi, gdzie grawitacja działa inaczej. Karpacz jest wspaniałym miastem.

12. Park Bajek

park bajek
źródło: parkbajek.pl

Całą rodziną można tutaj przyjechać. Dobra zabawa dla dzieci w wieku 3-4 lata. Znajdziemy tutaj atrakcje jak: koniki, karuzele, trampolina, zjazd na pompowanych kołach, czy słuchanie bajek.

13. Muzeum Zabawek

źródło: Irena Goderska / Wikipedia

Wizyta okazała się niecodziennym przeżyciem. Okazało się, że jest to osobista kolekcja podarowana miastu która została przekształcona w muzeum. Zobaczymy tutaj unikalne lalki wykonane z porcelany, wosku, czy plastiku itp. To małe muzeum powstało w 1995 roku z kolekcji Henryka Tomaszewskiego

14. Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska

Park Miniatur
źródło: Aw58 / Wikipedia

Byłem zaskoczony w bardzo pozytywny sposób. Poznasz historię Dolnego Śląska wypełnionej dziedzictwem niemieckim, polskim, czeskim, austriackim, węgierskim czy rosyjskim. Jest tutaj 64 budynki z których każdy ma swoją unikalną historię. Każda miniatura jest arcydziełem w każdym szczególe.

15. Kopalnia Podgórze

Kopalnia Podgórze
źródło: SchiDD / Wikipedia

Bardzo fajna trasa, dobry przewodnik i ciekawa wycieczka. Możemy tutaj część historii Polski. Latem tutaj zimno, więc zabierz ze sobą odpowiednie ubrania. Wskazana jest gruba bluza i kurtka. Niezapomniana trasa podziemna. Odrobina historii i natury w jednym miejscu.

16. Sztolnie Kowary

źródło: Andrzej Otrębski / Wikipedia

Nieczynna już kopalnia rudy uranu w Kowarach. Jest to podziemna trasa turystyczna o długości około 1200 metrów. Bardzo ciekawe miejsce. Zdecydowanie warto wybrać się na wycieczkę, ale pamiętaj, że tam na dole jest zimno, a w lecie powinieneś mieć ze sobą dodatkowe warstwy ubrań do założenia.

17. Słonecznik

słonecznik Karpacz
źródło: Aneta Pawska / Wikipedia

Naprawdę ładna skała i ładna trasa. Fantastyczne miejsce widokowe, a także punkt wyjścia dla dalszych tras. Może być dość wietrznie więc warto wziąć ze sobą czapkę, szalik i dobre buty. Okulary przeciwsłoneczne też mogą się przydać.

18. Karpatka

Karpatka
źródło: karpacz.net

Jeżeli ktoś lubi chodzić po górach, to miejsce jest dla niego. Można tutaj strzelić kilka fantastycznych zdjęć. Masa połamanych drzew, dużo skał i krętych ścieżek wzdłuż stromych boków. Jest to jednak prosty szlak spacerowy na wzgórze wśród labiryntu skał.

19. Młynek Miłości

Młynek Miłości
źródło: karpacz.pl

Historia miłości córki młynarza do Ducha Gór skłoniła okolicznych mieszkańców do zbudowania „Młynka Miłości”. Odwiedzając kościół Wang można przy okazji zajrzeć w to miejsce.

20. Centrum Karpacza

centrum Karpacza
źródło: karpacz.pl

Główna ulica jest ułożona na wzgórzu. Karpacz ma swój urok. Warto tam wracać. Jak ktoś lubi aktywny wypoczynek to polecam Karpacz. Miasteczko jest bardzo ładne. Atrakcji na szczęście nie brakuje – kawiarni, restauracji czy sklepów.

Jak widzimy w Karpaczu jest wiele różnych atrakcji. Jakie najbardziej się Wam podobają? Napiszcie w komentarzu na dole.

Zobacz też -> Najlepsze atrakcje dla dzieci w Karpaczu