16 ciekawostek o Karpaczu
Miasto w województwie dolnośląskim położone u podnóża Śnieżki.
Według różnych opracowań powstanie osady Karpacz powiązane jest z niedalekimi Kowarami gdzie wytapiano żelazu, a do tego potrzebny był węgiel drzewny, którego wytwarzaniem zajmowali się mieszkańcy dzisiejszego Karpacza.
Inna opowieść wiąże miasto z poszukiwaczami złota.
Karpacz i jego ciekawostki
1. Ulica Konstytucji 3 Maja
Główną arterią miasta jest ulica Konstytucji 3 Maja, łącząca Karpacz Dolny z Górnym.
2. Śnieżka
Najwyższa góra Karkonoszy, na jej szczycie znajduje się stacja meteorologiczna. Śnieżka jest największym magnesem przyciągającym turystów.
3. Wyciąg krzesełkowy „Zbyszek” im. Zbigniewa Pawłowskiego na Kopę
Długość wyciągu wynosi 2278 metry przy różnicy wysokości 530 metrów. Najdogodniejszy sposób pokonania pierwszego odcinka w drodze na Śnieżkę, od górnej stacji na szczyt wiedzie trasa licząca 2, 5 kilometra.
4. Punkt anomalii grawitacyjnej
Na ulicy Strażackiej znajduje się oznaczony punkt, w którym zaobserwować można ciekawe zjawisko polegające na zaprzeczeniu praw fizyki. Butelka położona na pochyłym stoku, porusza się samoczynnie z dołu do góry.
5. Kościół Wang
Ciekawa budowla drewniana wzniesiona w norweskim mieście Vang na przełomie XII-XIII. Budowniczowie wznosząc ją nie użyli ani jednego gwoździa. W połowie XIX wieku została rozmontowana i wywieziona z Norwegii, pierwotnie miała stanąć w Berlinie, ostatecznie trafiła do Karpacza.
6. Karkonoskie Tajemnice
Prywatne multimedialne muzeum, przedstawiające karkonoskie legendy i opowieści w niezwykle atrakcyjny sposób, przy użyciu najnowocześniejszych technik interaktywnych i multimedialnych.
7. Całoroczny tor saneczkowy
Fajna atrakcja polegając na zjeździe specjalnym torem saneczkowym. Całość obejmuje podjazd /240 metrów/ saneczkami na górę, a następnie zjazd torem liczącym 800 metrów, na trasie przejazdu jest 11 zakrętów.
8. Zapora i zbiornik wodny na Łomnicy
Zbudowana w latach 1910-1915 długa na ponad 100 metrów budowla hydrologiczna, wykonana została z bloków granitowych. Ma do spełnienia rolę zabezpieczenia przed powodzią wezbranych wód Łomnicy. Korona zapory umożliwia swobodne poruszanie się po niej.
9. Droga Przyjaźni
Pieszy szlak turystyczny biegnący grzbietami Karkonoszy, wchodzi w skład Głównego Szlaku Sudeckiego. Początek odcinka przynależnego do Karpacza liczony jest od Przełęczy Okraj, a na Przełęczy Karkonoskiej skończywszy. Bardzo wygodna i łagodna trasa, podczas której można podziwiać górskie krajobrazy. Cała trasa prowadzi wzdłuż polsko czeskiej granicy.
10. Samotnia
Malowniczo położone schronisko w Kotle Małego Stawu, do którego można dotrzeć szlakami z różnych punktów Karpacza.
11. Karkonoskie Drezyny Ręczne
Popularność drezyn rozkwita tam gdzie są turyści i nieczynne tory. Taką rozrywkę połączoną ze spalaniem nadmiaru kalorii proponuje również Karpacz.
12. Western City
Miasteczko rodem z Dzikiego Zachodu, zadowoli fanów westernów, dostarczając fajnej zabawy z możliwością spróbowania swoich sił w iście kowbojskich zajęciach. Miasteczko znajduje się w miejscowości Ściegny/Karpacza
13. Lapońska Wioska Kalevala
Tuż za Górnym Karpaczem znajdziemy niecodzienny obiekt, którym jest wioska rodem z Finlandii, a właściwie Laponii. Znalazły się tu elementy związane z życiem Wikingów, postacie z bajki Muminki. Największą atrakcją jest, przy zastosowaniu odpowiednie techniki, możliwość podziwiania zorzy polarnej.
14. Ścieżki dydaktyczne
Staraniem Karkonoskiego Parku Narodowego zbudowano 9 ścieżek przyrodniczych, wędrówka którymi połączona jest z możliwością poznania fauny i flory karkonoskiej.
15. Przełęcz Okraj
Wysoko bo aż 1046 m n. p.m. położona przełęcz, do 2007 funkcjonowało tu drogowe przejście graniczne pomiędzy Polską i Czechami, było ono najwyżej działającym przejściem granicznym w Polsce. Dużo atrakcji dostarczał dojazd samochodem po krętej górskiej drodze.
16. Przełęcz Karkonoska
Położona na wysokości 1198 m n. p.m. przełęcz rozdzielająca główny grzbiet Karkonoszy. Znajduje się na niej schronisko „Odrodzenie”. Z przełęczy prowadzi na polska stronę droga do Przesieki. Odcinek wyłączony jest z ruchu samochodowego. Według opinii znawców droga ta jest najostrzejszym podjazdem w Polsce.
Najlepsze atrakcje w Karpaczu zimą
Miłośnicy zimowych sportów znajdą w tym mieście sporo atrakcyjnych miejsc do uprawiania białego szaleństwa.
1. Karpacz Ski Arena
Duża stacja narciarska dysponująca wyciągami narciarskimi i trasami zjazdowymi o różnej długości i różnej skali trudności.
Nartostrady:
– Z Kopy długość 1500 metrów
– Jan długość 750 metrów
– Liczykrupa długość 900 metrów
– Euro długość 700 metrów
– Grosik długość 1000 metrów
– Złotówka długość 850 metrów
– Kubuś długość 50 metrów
2. Biały Jar
Położona w środkowej części Karpacza stacja narciarska, oddaje do dyspozycji narciarzy trasy zjazdowe o całkowitej długości ponad 2, 5 kilometra. Stacja szczyci się jedynym w Sudetach i Europie wyciągiem narciarskim posiadającym kanapy z osłonami chroniącymi przed wiatrem i śniegiem.
3. Pod Wangiem
Mała stacja narciarska z dobrze naśnieżanym i oświetlonym stokiem, długości 400 metrów. Do dyspozycji jest tu wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego.
4. Karpatka
Wyciąg i stok narciarski o długości 350 metrów posiadający sztuczne oświetlenie.
5. Saneczkowa Góra
Zimowy plac zabaw dla dorosłych i dzieci oferujący atrakcyjne zjazdy na specjalnych pontonach. Można tutaj skorzystać z sanek, skuterów, różnych ślizgaczy.
6. Turystyczny Szlak Narciarski
Zwolennicy narciarstwa biegowego znajdą możliwość pobiegania na nartach, na przygotowanej specjalnie do tego celu pętli narciarskiej długości 2, 5 kilometra Która początek ma przy środku wypoczynkowym Stokrotka.
7. Centrum Skiturowe
Skitur to nowa formo zimowej rozrywki łącząca narciarstwo biegowe, zjazdowe z turystyką. Ośrodek oferujący tę formę spędzania wolnego czasu znajduje się w schronisku Samotnia w Karkonoszach.
8. Całoroczne Lodowisko Syntetyczne
Kto lubi jazdę na łyżwach zaspokoi swoje potrzeby łyżwiarskie na liczącej 600 metrów kwadratowych tafli lodowiska znajdującego się w pobliżu ronda Biały Jar. Lodowisko działa cały rok.
9. Kuligi
Organizatorów tej formy spędzania czasu jest sporo, głównie organizują tą przyjemność poszczególne pensjonaty.