21 Najlepszych Atrakcji dla Dzieci w Karpaczu i Okolicach

Karpacz

Chcesz wybrać się na wycieczkę z dziećmi do Karpacza? Wszystkie interesujące miejsca są wymienione w tym artykule.

Karpacz jest idealnym punktem wyjścia do zwiedzania atrakcji turystycznych w okolicy. Miasto leży niemal w samym sercu regionu, dlatego też niemal takie same odległości dzielą je od atrakcji zlokalizowanych w zachodniej i wschodniej części Karkonoszy. Niedaleko jest do Jeleniej Góry i Kotliny Jeleniogórskiej, gdzie przebiega malowniczy szlak zwany Doliną Pałaców i Ogrodów.

W całorocznej ofercie turystycznej Karpacza każdy znajdzie propozycje spełniające najbardziej zróżnicowane wymagania. Oto najlepsze atrakcje w Karpaczu dla dzieci.

1. Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego

Lego

To miejsce, w którym zwiedzać można dziesięć komnat, umiejscowionych na dwóch kondygnacjach. Każdy z obecnych tu pokojów jest związany z inną tematyką. Zwiedzać tu można między innymi wioskę górską, wystawy związane ze Star Wars, Lego City, Technic, Harrym Potterem oraz Piratami z Karaibów. Co interesujące eksponaty wyposażone są w efekty ruchowe i świetlne. Możliwe jest samodzielne wprowadzanie obecnych tu budowli z klocków w ruch. Niewątpliwie wpływa to pozytywnie na jakość zwiedzania. Dodatkowo, dla zainteresowanych umiejscowiony jest sklep z klockami.

2. Kościółek Wang

Parafia Wang

Ten ewangelicki kościół parafialny został przeniesiony do Karpacza w 1842 roku i pochodzi z miejscowości Vang w Norwegii. Kościół powstał na przełomie XVII i XVIII wieku. Budynek został zbudowany z sosnowych bali. Kościół ten jest jednym z najstarszych w Polsce. Na przyległym do kościoła cmentarzu spoczywają wierni z tutejszej parafii, a także duszpasterze oraz osoby, które straciły życie w górach. Co interesujące w 2014 roku w tym miejscu spoczął Tadeusz Różewicz.

3. Śnieżka

Góra Śnieżka

Śnieżka to najwyższy szczyt Sudetów i Karkonoszy. Jej wysokość wynosi 1602 m n. p.m. Po polskiej stronie umiejscowione są na niej takie budynki jak budynek starego obserwatorium meteorologicznego, kaplica św. Wawrzyńca i budynek Obserwatorium Wysokogórskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w którym znajduje się jest również restauracja, w której można odpocząć po trudach wędrówki. Po stronie czeskiej umiejscowiona jest górna stacja kabinowej kolejki linowej, schronisko oraz kiosk czeskiej poczty.

4. Tory Saneczkowe Kolorowa

Tory Saneczkowe Kolorowa
źródło: kolorowa.pl

Rodziny z dziećmi szczególnie docenią całoroczny tor saneczkowy. Wszystkie obecne tu saneczki są wyposażone w dwa miejsca. Wszystkie wyposażone są w pasy bezpieczeństwa. Tory są specjalnie przystosowane, aby uniemożliwić wypadnięcie. Maksymalna możliwa do rozwinięcia prędkość to 35 km/h.

5. Zamek Chojnik

źródło: Piotr Klementowski / Wikipedia

Zamek znajduje się na szczycie 627 metrowej góry Chojnik. Budowla powstała w latach 50 XIV wieku. Zaś pierwsze doniesienia o tej fortyfikacji sięgają 1364 roku. Zbudowany on jest z zamku dolnego, który jest otoczony przez fortyfikacje. Na północnej stronie mieści się cylindryczna wieża, zaś w części północno-wschodniej znajduje się baszta łupinowa.
Zamek przez bramę łączy się z zamkiem średnim. W centrum zamku średniego umiejscowiony jest pręgierz. Obejrzeć tu można także pozostałości budynku mieszkalnego, dawnej kuchni, sali sądowej, a także cysterny na wodę.

6. Karkonoskie Tajemnice

tajemnice

Atrakcja ta powstała w miejscu, w którym został znaleziony wiekowy kostur, o nazwie Duch Gór. Odkryty on został w 2011 roku i wywołał duże poruszenie lokalnej społeczności oraz mediów. Obecnie można go podziwiać w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Głównym celem przyświecającym obiektowi jest propagowanie historii Karkonoszy, a także opowiadanie o ich władcy- Duchu Gór.

7. Zapora na Łomnicy

Zapora
źródło: SkywalkerPL / Wikipedia

Ogromna powódź z 1897 roku przyczyniła się do powstania zapory. Została ona zbudowana z granitowych bloków. Długość półkolistej zapory wynosi około 100 metrów. Powstała ona w latach 1910-1915. Obejrzeć tutaj można pięć przelewów, a przez koronę zapory prowadzi szlak turystyczny. Ze szczytu zapory można podziwiać zbiornik wodny.

8. Karkonoski Park Narodowy

Karkonosze

W Parku spotkać można około tysiąca gatunków roślin, a także liczne gatunki zwierząt. Spotkać tu można np. muflony z Korsyki oraz ponad 40 gatunków ssaków, takich jak lisy, bobry, sarny, a także ponad 16 gatunków nietoperzy. Podziwiać można również około 90 gatunków ptaków. Często widywane są płochacze halne, drozdy, sóweczki i włochatki. Dla turystów dostępne jest 112 kilometrów ścieżek, w tym także nartostrady oraz szlaki narciarskie. Zimą funkcjonują tutaj dwie kolejki linowe oraz 10 szlaków narciarskich. Władze parku umożliwiają również zwiedzanie parku na rowerze.

9. Kolejka linowa na Kopę

Kolejka linowa

W 1959 roku w Karpaczu została utworzona Miejska Kolej Linowa na Kopę. Jest ona położona na wysokości 1375 m n. p.m. Dzięki kolejce możliwe jest szybsze dostanie się na Śnieżkę oraz do Domu Śląskiego. Jej długość wynosi 2229 m. Wjazd na górę trwa od 15 do 20 minut. W okresie zimowym kolejka pełni funkcję wyciągu narciarskiego. Nieopodal znajduje się stok narciarski.

10. Dziki Wodospad

Dziki wodospad
źródło: SchiDD / Wikipedia

Zwiedzać Dziki Wodospad można w sąsiedztwie hotelu „Biały Jar”. Znajduje się on na rzece Łomnicy. Wodospad powstał na skutek spiętrzenia wody Łomnicy oraz wód górskich. To dobre miejsce do robienia pięknych sesji zdjęciowych. Woda spływa z wysokości aż 1407 m n. p.m. z Małego i Wielkiego Stawu. Chętnie spacerują tutaj również rodziny z dziećmi. A narzeczeni chętnie wybierają Dziki Wodospad na miejsce ślubnych sesji.

11. Park Bajek

park bajek
źródło: parkbajek.pl

Idealna zabawa dla dzieci w wieku 3-6 lat. Znajdziemy tutaj trampolinę, koniki, karuzele, zjazd na pompowanych kołach. Możemy też posłuchać bajek. Nie zaznamy tutaj nudy.

12. Anomalia grawitacyjna

źródło: SkywalkerPL / Wikipedia

Anomalia faktycznie działa i miesza w Twoim poczuciem grawitacji. Ciekawe miejsce do odwiedzenia, jeśli lubisz dziwne rzeczy.

13. Wystawa klocków Lego

Wystawa Lego

Druga atrakcja związana z klockami Lego. Ta wystawa znajduje się na ulicy Konstytucji 3 Maja 24. Świetne połączenie światła, ruchomych konstrukcji i dźwięku sprawiło, że wystawa była interesująca nawet dla naszej babci.

14. Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska

Park Miniatur
źródło: Aw58 / Wikipedia

Dobra zabawa dla dzieci. Jest to doskonałe miejsce do odwiedzenia. Sprawia, że chcesz zobaczyć wszystkie pokazywane budynki w ich rzeczywistych lokalizacjach. Wszystkie budynki są naprawdę szczegółowe.

15. Western City

Western

Jest to park rozrywki o tematyce dzikiego zachodu. Zobaczymy tutaj kowbojskie pokazy, spektakle czy przejażdżki bryczkami. Park przepięknie położony, widok na Karkonosze cudny. Można również pojeździć konno. Dzieci mogą z asekuracją kowbojów rzucać nożami do celu lub np. strzelać z łuku.

16. Kopalnia Podgórze

Kopalnia Podgórze
źródło: SchiDD / Wikipedia

Świetna trasa, świetny przewodnik, naprawdę ciekawa wycieczka. Wspaniale jest odwiedzić i poznać historię Polski. Pamiętaj, że latem tutaj jest wilgotno i zimno, więc zabierz ze sobą odpowiednie ubrania – najlepiej grubą bluzę i kurtkę. Wspaniała i niezapomniana trasa podziemia w Kowarach. Trochę historii i natury.

17. Sztolnie Kowary

Sztolnie Kowary
źródło: Andrzej Otrębski / Wikipedia

Jest to kopalnia rudy uranu w Kowarach gdzie można przejść około 1200 metrów. Fascynujące miejsce. Warto wybrać się na wycieczkę, ale pamiętaj, że tam na dole jest zimno, a w lecie powinieneś mieć ze sobą dodatkowe warstwy ubrań do założenia.

18. Muzeum zabawek

źródło: Irena Goderska / Wikipedia

Małe, ale ciekawe. Historia zabawek w Sudetach. Muzeum zabawek mieści się w wyremontowanym budynku który wcześniej był dworcem kolejowym. Dodatkową atrakcją jest sala kolejnictwa która znajduje się w tym miejscu. Warto zobaczyć, zarówno jako dorosły i jako dziecko.

19. Miejskie muzeum zabawek

źródło: Irena Goderska / Wikipedia

Wizyta okazała się niezapomnianym przeżyciem. Jest to osobista kolekcja podarowana miastu i przekształcona w muzeum. Na wystawie są unikalne lalki wykonane z porcelany, wosku, plastiku itp. Niektóre z nich są jak z XVIII wieku.

20. Słonecznik

słonecznik Karpacz
źródło: Aneta Pawska / Wikipedia

Słonecznik jest bardo dobrym punktem wyjściowym do dalszych wędrówek i niezłym punktem widokowym. Wspinaczka jest średnio trudna, a widoki fantastyczne. Może być dość wietrznie więc warto wziąć ze sobą czapkę, szalik i dobre buty. Okulary przeciwsłoneczne też mogą się przydać. Można tutaj przyjść np. od strony Kopy, wjechać i iść cały czas górą. To dobry pomysł kiedy idą z nami dzieci.

21. Stacja Narciarska Winterpol

Winterpol
źródło: Adrian Tync / Wikipedia

Stok dla początkujących narciarzy. Jest on krótki i płaski więc można spokojnie uczyć się jazdy na nartach pod okiem instruktorów. Jest to dobra sprawa jak ktoś ma małe dzieci i musi dostać się do wyciągu na Kopę.

4.6/5 - (liczba ocen: 40)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.