Ciekawostki

30 Ciekawostek o Planecie Jowisz

Planeta Jowisz

Piąta planeta od Słońca, Jowisz jest największą planetą znajdującą się w naszym Układzie Słonecznym. Odkrycie tej olbrzymiej planety było ważne, ponieważ udowodniło, że Ziemia nie jest centrum wszechświata. Po raz pierwszy po odkryciu Jowisza i 4 jego księżyców zauważono, że obiekty niebieskie krążyły wokół innego ciała, które nie są Ziemią. Przedstawiamy najciekawsze informacje i ciekawostki o Jowiszu.

1. Pierwsza ciekawostka: Jowisz jest czwartym najjaśniejszym obiektem w Układzie Słonecznym widzianym z Ziemi. Tylko Słońce, Księżyc i Wenus są jaśniejsze.

2. Kolejną ciekawostką jest to, że Jowisz jest tak masywny, że jego masa całkowita jest dwa razy większa od masy wszystkich planet Układu Słonecznego razem wziętych. Jowisz jest w stanie pomieścić w sobie 1300 Ziemi. Jednak masa Jowisza to tylko tysięczną całkowitej masy Słońca.

3. Starożytni Babilończycy byli pierwszymi, którzy odkryli Jowisza około 8 wieku p.n.e, czyli prawie 3000 lat temu.

4. Jowisz ma najwięcej księżyców w układzie słonecznym na 67 potwierdzonych. Galileo znalazł pierwsze cztery w 1610 roku.

Ciekawostki o Jowiszu

5. Jako gigant gazowy, Jowisz wykonany jest głównie z wodoru i helu, więc jego powierzchnia nie jest stała.

6. Jowisz ma kolorowe pasy. Są one widoczne w postaci jasnych stref i ciemnych pasów. Te kolorowe pasy pochodzą z silnych wschodnio-zachodnich wiatrów, które przemieszczają się w górnej części planety z prędkością 640 kilometrów na godzinę.

7. Chociaż Jowisz nosi imię króla rzymskich bogów, Grecy znali go jako Zeusa, boga piorunów. Plemiona germańskie planetę nazywały po prostu: Thor.

8. Jowisz jest o 7% szerszy w swoim równiku w porównaniu z szerokością na biegunach. Wynika to z ekstremalnej prędkości obrotowej, która powoduje, że planeta wybrzusza się.

9. Jądro Jowisza jest masywny i gęsty. Jego skład jest niepewny. Rdzeń otoczony jest warstwą ciekłego wodoru metalicznego o wysokiej zawartości helu.

10. Jowisz był badany przez 8 statków kosmicznych, które zostały wysłane w przestrzeń kosmiczną.

11. Z perspektywy Ziemi, Jowisz porusza się bardzo wolno po niebie. Dzieje się tak dlatego, że orbitowanie wokół Słońca zajmuje prawie 12 lat.

12. Jowisz posiada największy księżyc w układzie słonecznym – Ganymede. Jego średnica wynosi 5262 km.

Jowisz ciekawostki

13. Planeta Jowisz może być oglądana gołym okiem bez teleskopu. Jowisz jest czwartym najjaśniejszym obiektem na niebie. Najpierw jest Słońce, Księżyc, a potem Wenus.

14. Jowisz jest również nazywany odkurzaczem układu słonecznego z powodu jego zdolności do przyciągania innych ciał niebieskich ze względu na jego masę i silne pole magnetyczne.

15. Górna atmosfera Jowisza to głównie chmury z siarki i amoniaku. Gdyby można było ją poczuć, śmierdziałaby.

16. Jowisz został odkryty w 1610 roku przez Galileusza. Odkrył on również 4 księżyce Jowisza. Księżyce te są nazywane księżycami Galilei na cześć ich odkrywcy. Cztery księżyce odkryte przez Galileusza to Callisto, Ganymede, Europa i Io.

17. Masa jądra Jowisza jest 10 razy większa od masy naszej Ziemi. Warstwa ciekłego wodoru metalicznego, która pokrywa rdzeń rozciąga się do 90% średnicy planety. Niektórzy naukowcy uważają, że rdzeń Jowisza składa się ze skał, metali i lodu.

18. Jowisz jest największym źródłem emisji fal radiowych na niebie. Jego fale radiowe są odbierane nawet na Ziemi, ale w większości przypadków są one poniżej poziomu słyszalnego dla ludzi.

19. Pole magnetyczne Jowisza jest 20 000 razy silniejsze od ziemskiego pola magnetycznego.

20. Gdyby Jowiszowi udało się zebrać 80 razy więcej masy niż jego obecna masa, skończyłby jako gwiazda zamiast planety.

21. Jowisz obraca się na swojej osi co 9 godzin i 55 minut. To daje mu najkrótszy dzień z wszystkich planet w układzie słonecznym.

22. Jego grawitacja powierzchniowa jest zaledwie 2,4 razy większa od grawitacji powierzchniowej Ziemi. Jest tak dlatego, że Jowisz składa się głównie z gazów. Jeśli na Ziemi ważysz 100 kilogramów, na Jowiszu ważyłbyś 240 kilogramów – zakładając, że mógłbyś znaleźć miejsce, w którym mógłbyś stanąć.

23. Szacuje się, że pole magnetyczne Jowisza jest 20 000 razy silniejsze niż ziemskie.

24. Jowisz ma lekko spłaszczony kształt dzięki swojemu szybkiemu obrotowi.

25. Temperatura w pobliżu jądra planety może wynosić około 24 000 stopni Celcjusza, czyli jest cieplejsze niż powierzchnia Słońca.

26. Jowisz ma najwięcej księżyców w układzie słonecznym z 67 potwierdzonymi. Galileusz znalazł pierwsze cztery w 1610 roku.

27. Białe chmury są tworzone przez zamrożone kryształy amoniaku, podczas gdy ciemne chmury są wynikiem działania innych substancji chemicznych, które znajdują się w ciemniejszych pasach.

28. Jowisz słynie z kolorowych chmur, które są czerwone, brązowe, żółte i białe. Chmury te pojawiają się jako paski na planecie i nadają Jowiszowi bardzo charakterystyczny wygląd.

29. Wielki Czerwony Punkt to burza w atmosferze Jowisza. Szaleje ona od ponad 300 lat.

30. Jowisz pomaga ziemi, odchylając komety i asteroidy od niej. W przeciwnym razie, te komety i asteroidy mogą uderzyć w Ziemię powodując potencjalne szkody.

Znasz jeszcze jakieś fakty, informacje i ciekawostki o Jowiszu? Napisz o nich w komentarzu.

Czytaj dalej