Ciekawostki

Jaszczurki – Ciekawostki Dla Dzieci

głowa gada

Samce jaszczurki używają różnych metod, aby przyciągnąć uwagę samicy. Energicznie trzepoczą głową lub pokazują swoje najjaśniejsze kolory lub najlepsze cechy. Poznajcie ciekawostki o jaszczurkach które przygotowaliśmy specjalnie dla dzieci.

1. Zielona jaszczurka, na przykład, nadmuchuje rdzawo-kolorowy worek na gardło, aby wygrać wybraną przez siebie samicą, czasami utrzymując tą posturę przez wiele godzin. Ale kiedy samiec upewnia się, że inni go widzą, jego głowa zmienia się w ognistoczerwoną czerwień, a ciało i ogon zmieniają się w jasny, błyszczący niebieski kolor.

2. Większość gatunków jaszczurek jest aktywna w ciągu dnia, choć niektóre są aktywne w nocy, zwłaszcza gekony.

3. Jaszczurki różnią się wielkością i kształtem bardziej niż jakakolwiek inna grupa gadów. Niektóre jaszczurki są tylko na 2 centymetry długie lub 3 metry.

4. Wiele jaszczurek jest w stanie zmienić swój kolor na jaśniejszy. Robią to, gdy próbują przyciągnąć partnera lub odstraszyć inne zwierzę. Niektóre zmieniają również kolor jako sposób komunikacji między sobą.

5. Większość jaszczurek ma suche łuski które pokrywają ich ciało. Często są one brązowe, zielone lub szare.

6. Jaszczurki spędzają dużą część swojego czasu na poszukiwaniu pożywienia. Większość jaszczurek żywi się owadami, ale niektóre jedzą nasiona i rośliny.

7. Niektóre rodzaje jaszczurek są trujące.

8. Na całym świecie żyje około 5600 gatunków jaszczurek.

9. Dowody wskazują, że jaszczurki istnieją na ziemi od około dwustu milionów lat, a dzisiejsze jaszczurki są swego rodzaju potomkami dinozaurów.

10. Większość jaszczurek jest nieszkodliwa, ale trzy gatunki jaszczurek są uważane za niebezpieczne.

11. Jaszczurki mogą kopać w poszukiwaniu pożywienia. Mogą również czekać, aż zbliży się ofiara.

12. Wiele jaszczurek ma unikalne cechy. Niektóre mają rogi lub kolce. Inne mają płytkę kostną wokół szyi. Cechy te pomagają jaszczurkom odstraszać wrogów. Niektóre gatunki mają dodatkową skórę na bokach ciała. Rozkładanie tej skóry pozwala im szybować od drzewa do drzewa.

13. Istnieją pewne gatunki jaszczurek, które mają zdolność do wymiany zębów przez całe życie.

14. W przeciwieństwie do węży, jaszczurki mają powieki i otwory w uszach. Jaszczurki zazwyczaj mają też długi ogon.

15. Większość jaszczurek ucieka od swoich wrogów. Ale czasami nie da się uniknąć wroga. W takich przypadkach niektóre jaszczurki wciągają powietrze i stoją prosto. To sprawia, że jaszczurka wygląda na większą niż jest w rzeczywistości.

16. Gekon jest wyjątkową jaszczurką, ponieważ jako jedyna posiada struny głosowe, których używa do wydawania dźwięków.

17. Większość jaszczurek ma cztery silne nogi, a niektóre w ogóle nie mają nóg.

18. Samica składa jaja w ochronnej strukturze jak gniazdo lub szczelinie albo po prostu na ziemi.

19. Temperatura i światło również wpływają na zmianę koloru jaszczurek.

20. Największa jaszczurka, smok Komodo, może osiągnąć długość 3 metry.

21. Wiele jaszczurek używa ogonów, by uciec od wrogów. Ogon odłamuje się po dotknięciu. Machający ogon odwraca uwagę wroga, podczas gdy jaszczurka ucieka. Jaszczurka zazwyczaj może wyhodować nowy ogon.

22. Jeśli chodzi o jaja, temperatura mikrośrodowiska może decydować o płci wylęganych młodych. Inkubacja w niskiej temperaturze daje więcej samic, podczas gdy wyższe temperatury dają więcej samców.

23. Większość samic jaszczurek składa miękkie jaja – nie są w pobliżu, aby chronić je przed uszkodzeniem lub utrzymać ciepło.

Pytania i odpowiedzi

Co jaszczurki robią cały dzień?

Większość jaszczurek jest aktywna w ciągu dnia. Jaszczurki są zwierzętami zimnokrwistymi, co oznacza, że polegają na swoim otoczeniu, które pomaga im ogrzać ciało. Wykorzystują ciepło słońca do podniesienia temperatury swojego ciała i są aktywne, gdy ich ciała są ciepłe.

Czego boją się jaszczurki?

Jaszczurki nie lubią zapachu, który wydobywa się z zgniłych jajek.

Czy jaszczurki słyszą?

Jaszczurki nie mają małżowiny usznej jak ssaki. Zamiast tego mają otwory w uszach, aby słuchać dźwięki, a ich bębenki są pod powierzchnią skóry.

Czy jaszczurki widzą ludzi?

Jaszczurki polegają na widzeniu w celu przeżycia, a ich oczy są dobrze rozwinięte. Co ciekawe większość jaszczurek widzi kolor lepiej niż ludzie.

Dlaczego jaszczurki umierają?

Naukowcy obawiają się, że w wielu częściach świata temperatury stały się zbyt wysokie dla lokalnych jaszczurek, przez co mniej polują i co powoduje, że zwierzęta osłabiają się i umierają.