Ciekawostki

11 zaskakujących ciekawostek biblijnych

ciekawostki biblijne

Gdybyśmy mieli wybrać najlepiej sprzedającą się książkę świata, jaki byłby jej tytuł? Czy byłby to klasyk literatury pokroju Sheakspere’a, czy może literatura współczesna skierowana do młodzieży jak Harry Potter? Jak wielu z nas na pierwsze miejsce wybrałoby ponad tysiącletnią książkę religijną? Choć Biblia skierowana jest głównie do chrześcijan, to związanych jest z nią wiele interesujących faktów, które mogą zaciekawić każdego.

1. Biblia jest najlepiej sprzedającą się książką świata. W ciągu roku zostaje sprzedanych około 100 milionów egzemplarzy. Całkowita ilość sprzedanych kopii została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa i wynosi ponad 5 miliardów sztuk.

2. Jedną z najdroższych książek świata jest tłumaczenie Biblijnych psalmów „Księga Psalmów z Zatoki”. Jest to pierwsza książka wydrukowana w Ameryce. Jeden z egzemplarzy został sprzedany w 2013 r. za 14,3 mln dolarów, co stanowiło rekord dla drukowanej książki.

3. Słowo „Biblia” wywodzi się z greckiego ta biblia, co oznacza „zwoje” lub „księgi”. Pojęcie to pochodzi od miasta Byblos, które było głównym dostawcą wyrobów papierniczych świata antycznego.

4. Pierwotnie Biblia została spisana w trzech językach: hebrajskim, aramejskim i greckim. W ciągu wielu lat jej istnienia została przetłumaczona na ponad 1500 języków i dialektów.

5. Biblia powstawała przez około 1500 lat za sprawą co najmniej 40 różnych autorów. Księgi biblijne przypisuje się głównie bohaterom wiary żydowskiej i chrześcijańskiej.

6. Za autora pierwszych pięciu ksiąg Biblii uznaje się Mojżesza, za autorów większości ksiąg uznaje się proroków, których imionami są one nazwane.

7. Słowo „Testament” oznacza przymierze, umowę, pakt. Sformułowania Stary i Nowy Testament można rozumieć jako przymierze z Bogiem. Pierwszy z nich odnosi się do paktu Boga z Jego ludem, natomiast drugi dotyczy przymierza z wszystkimi ludźmi, nie tylko z narodem Żydowskim.

8. W Biblii możemy odnaleźć co najmniej 185 pieśni. Najwięcej, bo około stu pięćdziesięciu znajdziemy w Księdze Psalmów. Zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie znajdują postacie śpiewają o Bogu oraz o wydarzeniach których doświadczają.

9. Zwrot „Nie lękajcie się”, niezwykle popularny w Polsce za sprawą św. Jana Pawła II w Piśmie Świętym pojawia się 365 razy.

10. Na przestrzeni lat ukształtował się wizerunek Jezusa, powielany przez różnych artystów. Jednak Biblia nie opisuje jak wyglądał Chrystus, dostarcza tylko wskazówek dotyczących jego cech. Jedynym fragmentem Biblii, w którym możemy znaleźć odniesienie do wyglądu Jezusa jest Izajasz 53:2 ”Nie miał On wdzięku ani też blasku, aby na Niego popatrzeć, ani wyglądu, by się nam podobał.”

11. Egzemplarze Biblii występują w wielu różnych rozmiarach. Najmniejsza Biblia świata może zmieścić się na końcówce długopisu. Naukowcy zmieścili 1.2 mln słów Starego Testamentu na dysku o wymiarach 5 na 5 milimetrów. Nazywana jest Nano Biblią, a jej odczytanie możliwe jest tylko z wykorzystaniem mikroskopu elektronowego.