Polska

Jastrzębia Góra – 10 ciekawostek o mieście

Jastrzębia Góra

Jastrzębia Góra, najbardziej wysunięta na północ miejscowość w Polsce, znajduje się w województwie pomorskim nad Morzem Bałtyckim. W okresie wakacyjnym wieś wypełniona jest turystami, dla których stanowi ona nie tylko bazę wypadową do innych atrakcji nad morzem, ale również atrakcyjne miejsce samo w sobie. Co warto wiedzieć o Jastrzębiej Górze i dlaczego warto ją odwiedzić?

1. Jeszcze na początku dwudziestego wieku miejsce, w którym dziś położona jest wieś, było wielkim pastwiskiem, gdzie wypasano gęsi. Nie istniały żadne drogi dojazdowe, dlatego też nikt nie interesował się tymi terenami.

2. Dopiero w okresie dwudziestolecie międzywojennego, kiedy Polska po stu dwudziestu trzech latach od ostatniego rozbioru, odzyskała niepodległość, w Jastrzębiej Górze wybudowano pierwszy dom.

3. Pilëce to kaszubska nazwa wsi, która nawiązuje do jej historii i pierwotnego użytkowania tych terenów. „Pila” to po kaszubsku mała gąska, a „Pilëce” to miejsce, w którym się je wypasa.

4. W latach trzydziestych na terenie powstającej wsi przeprowadzono badania archeologiczne, które dowiodły, że ludzie zamieszkiwali te tereny już w epoce żelaza. Późniejsze badania pozwoliły odkryć ślady obecności ludzi z epoki mezolitu.

5. W Jastrzębiej Górze znajdują się aż trzy kąpieliska, które spełniają wymogi Unii Europejskiej dotyczące stanu plaż i czystości wody. Dzięki nim miejsce to stanowi atrakcyjną alternatywę dla turystów, którzy unikają nadmorskich miejscowości wypełnionych klubami, takich jak na przykład Mielno.

6. Przy Promenadzie Światowida w Jastrzębiej Górze znajduje się „Dom do góry nogami”. Charakterystyczna budowla stoi na dachu, a całe jej wyposażenie jet ustawione do góry nogami.

7. Gwiazda Północy to pamiątkowy obelisk, który został postawiony dwadzieścia lat temu, kiedy nowe pomiary dowiodły, że Jastrzębia Góra jest najdalej wysuniętą na północ miejscowością w Polsce.

8. Dom Whisky to atrakcja dla dorosłych smakoszy tego trunku. W miejscu tym można spędzić czas na grach planszowych, popijając whisky różnego gatunku. Na miejscu można również kupić procentowe pamiątki.

9. Lisi Jar to mający ponad trzysta metrów wąwóz, który prowadzi wprost na plażę. Porastają go stare buki i jest jedną z najbardziej urokliwych tras, którymi można dotrzeć do Morza Bałtyckiego.

10. W Jastrzębiej Górze możemy delektować się popularną kuchnią kaszubską, czyli kaczką z żurawiną, kopytkami czy ruchankami, które są małymi plackami z ciasta chlebowego.