Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Bukowinie Tatrzańskiej i okolicach

Bukowina tatrzańska

Bukowina Tatrzańska to podhalańska wieś, położona w województwie małopolskim. Jest to miejsce bardzo bogate w zabytki, do których należą drewniane pensjonaty z okresu dwudziestolecia międzywojennego, w stylu zakopiańskim.

Oprócz zabytków jest to region ciekawy ze względu na liczne atrakcje dla turystów. Należy wspomnieć tutaj o festiwalu „Sabałowe Bajania”, który odbywa się corocznie w Budynku Domu Ludowego.

Poniżej, zostały przedstawione najciekawsze miejsca, które warto zobaczyć podczas pobytu w Bukowinie Tatrzańskiej i okolicach.

1. Termy Bukovina

Stanowi centrum rozrywki dla całej rodziny. Cały kompleks obejmuje aż 12 basenów z wodą termalną, 8 saun, 3 zjeżdżalnie, restaurację, kawiarnię, a także strefę wellnes, specjalne pływalnie dla maluchów. Można także korzystać z zajęć z aqua aerobiku. Temperatura wody w basenach wynosi od 30°C do 38°C. Woda termalna dzięki swoim wspaniałym właściwością jest idealnym środkiem leczniczym i rehabilitacyjnym.

2. Górski Ośrodek Jeździecki w Bukowinie Tatrzańskiej

Jest położony u stóp Tatr, w otoczeniu lasu i zieleni, co daje wrażenie spokoju, ciszy i sielskości. Nauka jazdy konnej jest tu prowadzona zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych miłośników tych zwierząt. I tak właśnie osoby rozpoczynające naukę oraz te, które chcą podszkolić swoje umiejętności, korzystają z ujeżdżalni, natomiast osoby, które nabyły już niezbędne umiejętności, mogą wybrać się na konną wycieczkę. W ośrodku organizowane są rajdy konne, co stanowi ciekawą możliwość na zwierzanie Podhala. Od roku 2011 można zapisać się także na obozy jeździeckie. Chociaż w ośrodku nie ma kuców, tylko dorosłe konie, to są one na tyle spokojne i przyjacielskie, że będą odpowiednie dla dzieci.

3. Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”

Organizowane są tutaj różne festiwale, konkursy, wystawy, koncerty, imprezy artystyczne, bankiety, imprezy rozrywkowe i artystyczne, a wszystko w celu upowszechnienia różnych dziedzin sztuki. Głównym zadaniem Domu Ludowego jest pielęgnowanie i rozwój podhalańskiej kultury. Można tu również wynająć pokój oraz salę konferencyjną. Jest to największy w Polsce drewniany budynek. Mają tu swoja siedzibę: Tatrzański Oddział Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Gminna Biblioteka Publiczna im. Michaliny Ćwiżewiczowej, Szkoła Ginących Zawodów, Folkloru i Sztuki Ludowej, a także Liga Obrony Kraju.

4. Rodzinna Stacja Narciarska RUSIŃ-SKI w Bukowinie Tatrzańskiej

To miejsce, w którym cała rodzina może spędzić miło czas. Rozciąga się stąd wspaniały widok na Tatry. Dużą zaletą tej stacji jest oddzielenie wyciągów dla początkujących od głównej trasy, co wpływa na zachowanie większego bezpieczeństwa osób, które uczą się dopiero jeździć. Główna trasa ma długość 800 metrów i szerokość 150 metrów, co także wpływa na wzrost bezpieczeństwa na stoku. Większość tras jest oznaczona kolorem niebieskim co oznacza, że są one przeznaczone dla rodzin z dziećmi. Znajdują się tu jednak także trudniejsze trasy, przeznaczone na szybszą jazdę, oznaczone kolorem czerwonym.

5. Snow Dream – Bukowina Tatrzańska

Jest to miejsce, w którym w bezpieczny sposób można korzystać ze skuterów śnieżnych czy wypożyczyć sprzęt zimowy. Jazda na skuterze śnieżnym dostarcza mnóstwa radości zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Oferta jest dostosowana do wieku i możliwości każdego uczestnika wyprawy. Znajdują się tu trasy o zróżnicowanym poziomie trudności, aby każdy mógł skorzystać z tej wspaniałej przygody.

6. Wysoki Wierch – Wyciągi narciarskie

Wyciągi narciarskie znajdują się tu wyciągi orczykowe o długościach od 500 do 600 metrów i różnicy poziomów 60 metrów. Trasy są odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i średniozaawansowanych, co zapewnia śnieżną zabawę dla całej rodziny. Dużą zaletą jest dobre oświetlenie stoków, co umożliwia korzystanie z nich również w godzinach wieczornych.

7. Morskie Oko

To jedna z najbardziej popularnych atrakcji Tatr. To największe i najgłębsze jezioro, a także jedno z najwyżej położonych w polskich Karpatach. Jest to bez wątpienia jedno z piękniejszych górskich krajobrazów. Odcinek do Morskiego Oka należy pokonać na pieszo, można także skorzystać z dorożki, jednak najwięcej frajdy dostarcza właśnie piesza wędrówka. Nad jeziorem znajduje się schronisko, w którym można przenocować, posilić się czy napić.

8. Skansen w Jurgowie – Zagroda Sołtysów

Zagroda została zakupiona w roku 1982 przez Muzeum Tatrzańskie z przeznaczeniem na etnologiczną ekspozycję. Jest to przykład raczej ubogiego gospodarstwa z przełomu XIX i XX wieku. Drewniana zagroda jest złożona z domu mieszkalnego i gospodarczych zabudowań, m. in. owczarnia, boisko, stajnia, drewutnia, mieszczące się w ciągu, pod jednym dachem.

9. Parafia w Bukowinie Tatrzańskiej im. Najświętszego Serca Jezusowego

Parafia składa się z dwóch świątyni. Pierwszą z nich wybudował i ufundował góral z Bukowiny Tatrzańskiej pod koniec XIX wieku. Nowy kościół wybudowano w latach 1974 – 1982, a poświęcono w 1982. Projekt był autorstwa architekta z Krakowa – Wojciecha Pietrzyka. Starszy kościół w roku 1994 przeszedł gruntowny remont.

10. Tatrzański Rezerwat Biosfery

Obejmuje on obszar słowackiego oraz polskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie mieszczą się góry alpejskiego typu. Można tu spotkać świstaki, niedźwiedzie, kozice, wilki, wydry, rysie, orliki, borsuki, puchacze, myszołowy czy sowy. Turyści mogą wejść do wnętrza jaskini, np. Jaskini Mroźnej, znajdującej się na zboczu Kościeliskiej Doliny.