Podróże

Jakie są najpopularniejsze sporty wodne? Sprawdź i wybierz jeden z nich

sport wodny

Sporty wodne mogą być doskonałą aktywnością dla dzieci i dorosłych. Dostarczają wielu wrażeń i emocji, a przy tym stanowią także świetną formę dbania o swoje zdrowie i kondycję. Sprawdźmy zatem, na które dyscypliny warto zwrócić uwagę i co będzie niezbędne do ich uprawiania.

Sporty wodne kojarzą się przede wszystkim z okresem wakacyjnym i wszelkimi wyjazdami na wczasy. I rzeczywiście, wysokie temperatury powietrza i upalne dni zachęcają wówczas do długiego spędzania czasu w wodzie. Przebywanie w morzu, oceanie i basenach przynosi upragnione ochłodzenie i orzeźwienie, a podejmowana aktywność wypełnia czas i gwarantuje zabawę. Jednak wiele dyscyplin można uprawiać także poza sezonem, a niektóre nawet cały rok. Są równie ciekawe i interesujące, co znane sporty drużynowe, jak piłka nożna czy koszykówka. W wielu krajach są nawet od nich popularniejsze. Kto wie, może to właśnie wśród nich ktoś odnajdzie swoją pasję?

Jakie są rodzaje sportów wodnych?

Najpopularniejszym sportem wodnym jest oczywiście pływanie. Głównie ze względu na swoją dostępność i uniwersalność – można uprawiać je na akwenach o różnej wielkości, ćwiczyć rozmaite style czy ścigać się z innymi uczestnikami. Pływanie doskonale pobudza układ krążenia, odciąża kręgosłup i koryguje różne wady postawy. Nie bez przyczyny tę formę aktywności wybierają również zawodowi sportowcy innych dyscyplin podczas rehabilitacji po kontuzjach. Uprawiając pływanie, zawsze warto wyposażyć się w wysokiej jakości stroje kąpielowe, które zagwarantują dopasowanie i tym samym odpowiednią opływowość. Z kolei profesjonalne okulary ochronią oczy przed chlorowaną lub słoną wodą, a czepki zabezpieczą włosy przed zniszczeniem.

Kolejnym znanym sportem wodnym jest nurkowanie. Eksplorowanie podwodnego świata zapewnia niesamowite doświadczenia i gwarantuje wyjątkowe, niespotykane nigdzie indziej widoki. Zwłaszcza jeśli odbywa się tropikalnych miejscach, w których przejrzystość wody pozwala obserwować zróżnicowaną i pełną barw faunę i florę. Większość pasjonatów nurkowania na liście swoich celów zawsze uwzględnia podziwianie rafy koralowej. W tej dyscyplinie podstawowe wyposażenie stanowią płetwy, okulary i maski, a w snorkelingu także rurka do oddychania.

Ciekawą dyscypliną jest również piłka wodna. To sport drużynowy, który uprawia się w basenie o głębokości minimum 180 cm. Dwa zespoły złożone z siedmiu zawodników rozgrywają mecz, starając się wrzucić piłkę do bramki przeciwnika. Co ciekawe, piłka wodna nie była wcale pomysłem nieco znudzonych mieszkańców krajów tropikalnych. Powstała pod koniec XIX wieku w… Wielkiej Brytanii. Dziś uprawiana jest w ponad stu państwach świata, a od 1900 roku znajduje się w programie letnich igrzysk olimpijskich. W Polsce istnieje kilkanaście klubów piłki wodnej, a pierwsze mistrzostwa kraju zostały rozegrane w 1925 roku.

Profesjonalny sprzęt, odzież i akcesoria do wielu sportów wodnych można znaleźć w nowoczesnym sklepie sportowym Sportano (https://sportano.pl/sport/sporty-wodne). To najwyższej jakości produkty dla wszystkich – początkujących, pasjonatów, a także zawodowych sportowców.

Ekstremalne sporty wodne

A może warto spróbować również czegoś bardziej ekscytującego? Jedną z najbardziej znanych ekstremalnych odmian sportów wodnych jest windsurfing. Uprawia się go przy użyciu deski oraz przymocowanego do niej pędnika, którym jest żagiel. Istnieje wiele odmian windsurfingu, m.in. freeride, slalom, speed czy wave. Na popularności w ostatnich latach zyskuje też inny podobny sport wodny, czyli kitesurfing. W tym przypadku zamiast żagla używa się latawca. Z kolei z połączenia takich dyscyplin jak narty wodne, snowboarding i surfing powstał wakeboarding. Również polega na pływaniu po powierzchni wody na desce, jednak tym razem sportowiec trzyma się liny przymocowanej do łodzi lub wyciągu.

Sklep internetowy Sportano oferuje również cały niezbędny sprzęt do uprawiania windsurfingu, kitesurfingu i wakeboardingu: deski, żagle, maszty, liny i pokrowce. Jakość gwarantują tacy producenci jak DUOTONE, Gaastra, Loftsails, NeilPryde czy Unifiber. To także bogaty asortyment dla żeglarstwa oraz wysokiej klasy pontony, kajaki, pianki i akcesoria.

Jak zdobyć rabat w Sportano?

Decydując się na uprawianie jednego ze sportów wodnych zawsze warto sięgnąć po sprawdzone produkty. Tylko wtedy można zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo. To oczywiste, że przy ich wyborze może pojawić się wiele pytań. Wówczas wystarczy skontaktować się z jednym z ekspertów obsługi klienta Sportano. Specjalista odpowie na wszystkie pytania i rozwieje wszelkie wątpliwości. Fachowa obsługa Sportano to gwarancja w pełni satysfakcjonujących zakupów.

Aby zawsze być na bieżąco ze wszystkim nowościami, warto zapisać się na newsletter Sportano. Jego subskrybenci otrzymują również unikalny dostęp do ofert i akcji specjalnych, a także zniżkę na pierwsze zamówienie. W sklepie sportowym Sportano dostępny jest również system PayU, który pozwoli rozłożyć płatność na wygodne raty 0%!

Sklep internetowy Sportano – najlepszy sprzęt dla sportów wodnych i wielu innych dyscyplin!