Ciekawostki

Jak świętujemy w Polsce wyjątkowe okazje?

spotkanie

Lubimy świętować. To stary i dobry zwyczaj, który sprawia, że możemy co jakiś czas oderwać się od rzeczywistości i spędzić czas inaczej niż zwykle. Każdy z nas lubi poczuć się czasem bardziej odświętnie. Prawdopodobnie dlatego ciągle słyszy się o nowych świętach, które są ogłaszane każdego dnia w Internecie.

Dzień Przyjaciela, Dzień Misia dla przedszkolaków, Dzień Szpilek i tym podobne okazje to dobry powód do zabawy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, chociaż nie wszyscy uznają tego typu święta. Są jednak i takie daty, które mają w pamięci niemal wszyscy i pominięcie ich jest po prostu niemożliwe. Należą do nich na przykład Walentynki, Dzień Kobiet czy też Dzień Chłopaka, który konkuruje w kalendarzu z Dniem Mężczyzn.

Każda okazja jest dobra, żeby okazać komuś pamięć

W wyszukiwaniu specjalnych okazji do świętowania nie ma nic złego. Ważne jest oczywiście, aby każdego dnia znaleźć chwilę na budowanie dobrych relacji z innymi, jednak niektóre daty przyczyniają się do tego, że to, na co zwykle nie mamy czasu, nagle znajduje swoje miejsce w naszym grafiku. Dzięki temu możemy z góry zaplanować sposób spędzenia danego dnia i przygotować się odpowiednio. Już najmłodsze dzieci w przedszkolach i szkołach uczone są tego, że pewne dni są ważniejsze od innych. W takie dni ludzie są dla siebie milsi, uczą się dostrzegać innych obok siebie i dziękować im za ich obecność.

Które święta lubimy najbardziej?

Niektórzy twierdzą, że Dzień Kobiet to przeżytek. Jednak początki tego święta sięgają czasów, w których słynne sufrażystki rozpoczęły walkę o równouprawnienie kobiet na całym świecie. To ważny fakt historyczny i dobrze jest przypominać o nim co roku. W tym dniu kobiety obdarowywane są przez mężczyzn kwiatami i upominkami, a atmosfera zdaje się być wyjątkowa.

Innym szczególnym świętem są Walentynki, określane świętem zakochanych. Ten dzień świętują najczęściej pary, co jest nawiązaniem do romantycznej historii świętego Walentego, zakochanego w niewidomej córce strażnika więziennego w więzieniu, w którym przebywał Walenty.

Dzień Chłopaka obchodzony jest w Polsce 30 września. Jest odpowiedzią na słynny Dzień Kobiet, chociaż dłuższą historię ma Dzień Mężczyzn, świętowany na całym świecie w listopadzie lub w marcu.

Odpowiedni prezent na specjalną okazję

Każde święto jest dobrą okazją do okazania komuś swojej sympatii i obdarowania go czymś wyjątkowym. Dzień Kobiet zwykle kojarzy się z bukietami kwiatów wręczanymi paniom, co panie bardzo lubią. Chcąc podarować coś trwalszego, można zdecydować się na przykład na prezent na Dzień Chłopaka w postaci książki lub gry planszowej. Takie prezenty zawsze sprawiają radość, a wybór gier i książek jest tak duży, że znajdzie się coś dla każdego. Walentynki to czas serc, serduszek, pluszowych misiów i seksownej bielizny. Producenci tego typu rzeczy prześcigają się w wymyślaniu wzorów na kolejny rok. I bardzo dobrze, bo to sprawia, że życie to nie tylko codzienna praca i rutyna, ale także dni wyjątkowe i pełne radości.