Ciekawostki

Informacje i ciekawostki o Plutonie

pluton

Odkryty w 1930 roku Pluton jest drugą najbliższą Słońcu planetą karłowatą i kiedyś została sklasyfikowana jako dziewiąta planeta. 24 sierpnia 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna odebrała Plutonowi status planety, a to oznacza, że Układ Słoneczny składa się z 8 planet. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o Plutonie.

Ciekawostki o Plutonie

1. Pluton ma 5 znanych księżyców. W kolejności odległości od Plutona, są to Charon, Styks, Nix, Kerberos i Hydra. Charon jest największym z księżyców i wzajemnie powiązany z Plutonem.

2. Pluton jest mniejszy od Księżyca Ziemi, ale większy niż wcześniej sądzono. Średnica Plutona wynosi 1473 mile, według ostatnich pomiarów, podczas gdy średnica Księżyca Ziemi wynosi 2160 mil.

3. Potrzeba około pięciu godzin, aby światło słoneczne dotarło do Plutona. Dotarcie do Ziemi zajmuje osiem minut.

4. Charon jest również tak duży, że Pluton-Charon jest czasami uważany za obiekt podwójny, planetę podwójnych karłów.

5. Pies Pluto debiutował w tym samym roku, w którym odkryto byłą planetę, ale wbrew powszechnemu przekonaniu, pies został nazwany Plutonem planetą, a nie odwrotnie. Animatorzy Disneya spekulowali, że Walt Disney wybrał tę nazwę, aby wykorzystać medialny szum wokół nowej planety.

6. Od początku lat 90. jego status jako planety był kwestionowany po odkryciu innych obiektów o podobnej wielkości. Po odkryciu Eris’a w 2005 roku, Pluton został zdegradowany w 2006 roku z planety na planetę karłowatą.

7. Pluton został odkryty 18 lutego 1930 roku przez Clyde’a Tombaugh’a z Obserwatorium w Lowell.

8. Pluton jest 18,5% wielkości Ziemi.

9. Pluton kręci się w przeciwnym kierunku niż Ziemia, co oznacza, że słońce wschodzi na zachodzie i zachodzi na wschodzie. Tylko Wenus, Uran i Pluton mają wsteczny obrót.

10. Jeden dzień na Plutonie trwa około 153 godzin, a cała podróż wokół Słońca trwa około 248 lat. Jego księżyc Charon także orbituje wokół Plutona około 153 godziny.

11. W 2006 roku Pluton został przeklasyfikowany na planetę karłowatą, co było zmianą powszechnie uważaną za degradację. Kwestia statusu planety Plutona wzbudziła kontrowersje i dyskusje w środowisku naukowym, a od tego czasu także wśród ogółu społeczeństwa.

12. Nazwa pochodzi od rzymskiego boga podziemi, odpowiednika Hadesa w mitologii greckiej.

13. Pluton potrzebuje 6 dni, 9 godzin i 17 minut, aby raz obrócić się, co czyni go planetą o drugim, najwolniejszym obrocie w układzie słonecznym. Wenus ma najwolniejszy obrót i potrzebuje 243 dni, aby obrócić się tylko raz. Jowisz jest najszybciej obracającą się planetą, obracającą się średnio raz na mniej niż 10 godzin.

14. New Horizons, pierwszy statek poświęcony badaniu środowiska Plutona, jest wielkości fortepianu. Sonda New Horizons kosztowała 700 milionów dolarów.

15. Pluton jest wykonany głównie z lodu i skał.

16. Temperatura waha się od -226 do -240 stopni Celsjusza.

17. New Horizons ujawniły różne cechy powierzchni, w tym góry, które sięgają nawet 3500 metrów. Podczas gdy metan i lód azotowy pokrywają dużą część powierzchni Plutona, materiały te nie są wystarczająco mocne, aby utrzymać tak ogromne szczyty, więc naukowcy podejrzewają, że góry te tworzą się na podłożu z lodu wodnego.

18. Kiedy Pluton jest na swoim najbliżej słońca, atmosfera Plutona jest gazem. Kiedy Pluton znajduje się na (najdalej od Słońca, jego atmosfera zamarza i pada tam śnieg.

19. Zdjęcia opublikowane we wtorek przez NASA pokazują kształt serca, który mierzy około 1000 mil. Jak donosi NASA, znaczna część wnętrza serca wydaje się być pozbawiona cech – prawdopodobnie jest to oznaka trwających procesów geologicznych.

20. Podobnie jak inne obiekty Pasa Kuipera, ma on ekscentryczną orbitę.

21. Ze względu na swoją orbitę, Pluton okresowo zbliża się do Słońca bardziej niż Neptun.

22. Kosmiczny teleskop Hubble’a ujawnił również dowody, że skorupa Plutona może zawierać złożone cząsteczki organiczne.

23. Pluton to jedyna znana planeta karłowata z atmosferą. Jest bardzo cienka i toksyczna dla ludzi.