Podróże

Jak nie przytyć w czasie wakacji?

dziewczyna na plaży

Wreszcie nadeszły upragnione, długo wyczekiwane wakacje, a wraz z nimi czas urlopów i wypoczynku. Wprawdzie lato to pora roku sprzyjająca zdrowemu odżywianiu, zmniejsza się nasze zapotrzebowanie na kalorie, dostępne są świeże warzywa i owoce, ale okres wakacji to czas, kiedy popełniamy wiele kulinarnych grzeszków. Plażowe lenistwo, lody, gofry, słodkie napoje, frytki, pizza, inne fast foody – wakacje nie sprzyjają odchudzaniu. Co więc zrobić, by pamiątką po lecie nie były dodatkowe kilogramy i centymetry w talii?

Regularne odżywianie

Przede wszystkim należy odżywiać się regularnie. Podczas plażowania często mamy tendencję do podjadania. Zazwyczaj są to niezdrowe słodkie lub słone przekąski. A pokusa czai się co chwila. Nieodłącznym elementem kurortów są budki z lodami, goframi, burgerami i innymi tuczącymi pysznościami. Warto więc mieć stałe pory posiłków. Regularne spożywanie posiłków pomoże uniknąć podjadania.

Każdy dzień należy zacząć od śniadania. Najlepiej wybierać ciemne pieczywo, a unikać białego chleba i białych bułeczek. Najlepiej spożywać 5-6 mniejszych posiłków niż 3 obfite. Do każdego posiłku należy dodawać warzywa lub owoce.

Prawidłowe nawodnienie organizmu

Niezależnie od tego czy przebywamy na wakacjach czy nie, zawsze należy pamiętać o prawidłowym nawodnieniu organizmu. Wiele osób, gdy odczuwa pragnienie sięga po słodkie, gazowane napoje. To kiepski pomysł, takie napoje zawierają wiele sztucznych składników i dodatkowych kalorii.

Najlepiej sięgnąć po wodę mineralną. Idealnie gasi pragnienie, doskonale nawadnia organizm, nie zawiera kalorii. Można dodać do niej świeżo wyciśnięty sok z cytryny, pomarańczy lub limonki.

Aktywność fizyczna

Urlop i wakacje wielu osobom kojarzą się z błogim lenistwem. Nie warto jednak zaniedbywać aktywności fizycznej i wygrzewać się całymi dniami na plaży. Trzeba znaleźć czas na aktywność fizyczną. Spacer brzegiem plaży, pływanie, zwiedzanie miejscowości wypoczynkowej to przecież przyjemności. Codzienny dłuższy spacer to sposób na spalenie zbędnych kalorii, dzięki czemu w granicach rozsądku możemy bez wyrzutów sumienia zjeść gofra, loda czy inną przekąskę.

A może poranny jogging po plaży czy po lesie? Bieganie dostarczy nam energii na cały dzień, doskonale dotleni organizm, wzmocni mięśnie. W miejscowościach turystycznych często można skorzystać z wypożyczalni rowerów. Wycieczki rowerowe to świetny sposób na poznanie najbliższych okolic oraz na spalenie zbędnych kalorii.