Podróże

Co obejmuje ubezpieczenie narciarskie? Na co zwrócić uwagę?

aviva
foto: aviva

Wyjazd na narty a EKUZ

Wątpliwością, którą mogą mieć fani narciarstwa, jest kwestia korzystania za granicą ze świadczeń, do których mamy prawo dzięki EKUZ. EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która daje nam prawo do opieki zdrowotnej na terenie krajów Unii Europejskiej oraz krajów Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) na takiej samej zasadzie, jakie obowiązują mieszkańców danego państwa.

Nie jest jednak tak, że w krajach tych wszystkie świadczenia w ramach opieki zdrowotnej są darmowe – w każdym obowiązują inne reguły i opłaty. Może być tak, że za takie świadczenia, które w Polsce są bezpłatne, w innym państwie będziemy musieli zapłacić.

Przykładowo – jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, w Austrii każdy dzień spędzony w szpitalu kosztuje pacjenta od 12 do 20 euro, o ile nie przekroczymy 28 dni pobytu. Płatne jest również ratownictwo górskie i medyczny transport lotniczy na terenie kraju. Warto przed wyjazdem sprawdzić, jakie przepisy w tym zakresie przyjęło dane państwo. Jeśli chcemy uniknąć ponoszenia takich kosztów, to powinniśmy kupić ubezpieczenie dla narciarzy z szerokim zakresem ochrony.

Co zapewnia ubezpieczenie narciarskie?

EKUZ to zbyt mało, jeśli chcemy uniknąć wydatków związanych z przeróżnymi wypadkami i zdarzeniami podczas wyjazdu na narty. Oczywiście ubezpieczenia narciarskie różnią się i każde może zapewniać inną ochronę, dlatego warto zapoznać się z konkretną propozycją. Zobacz ubezpieczenie turystyczne w Aviva, które gwarantuje szeroką ochronę ubezpieczeniową. Co istotne, polisę podróżną możemy dostosować do swoich potrzeb. Może ona obejmować pokrycie kosztów:

  • leczenia i pobytu w szpitalu;
  • transportu do Polski lub do miejsca zamieszkania;
  • akcji ratunkowych, również tych z wykorzystaniem helikoptera;
  • A także wypłatę pieniędzy w przypadku
  • kradzieży lub zniszczenia w skutek zdarzeń losowych bagażu lubsprzętu sportowego,;
  • nieszczęśliwego wypadku, do którego doszło w wyniku rekreacyjnego uprawiania narciarstwa lub snowboardingu, lub w wyniku rekreacyjnego uprawiania sportów wysokiego ryzyka.

Nie są to wszystkie przypadki, które może uwzględniać ochrona. Ubezpieczenie należy wybrać, kierując się swoimi oczekiwaniami.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia na narty?

Przed zawarciem danej polisy powinniśmy przeanalizować przede wszystkim jej zakres. Im więcej ryzyk obejmuje ubezpieczenie na narty, tym lepiej. Koniecznie wczytajmy się w OWU i sprawdźmy, w jakich przypadkach będziemy mieli prawo do wypłaty środków z polisy. Czy na pewno dotyczy ona transportu medycznego? Czy zadziała, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku na nartach?

Kolejna ważna kwestia to suma ubezpieczenia. Weźmy pod uwagę, jakie są koszty opieki zdrowotnej w danym państwie. Czy dana suma zabezpiecza nas wystarczająco? Czy pokryje ona wydatki związane z przeprowadzeniem skomplikowanej operacji? Warto sprawdzić, ile kosztują takie usługi w danym kraju.

Istotne jest również to, kiedy ochrona może zacząć obowiązywać. We wspomnianym towarzystwie Aviva może nastąpić najszybciej następnego dnia od dokonania płatności, a najpóźniej po 90 dniach. Umowę można zawrzeć również dopiero będąc za granicą, ale wówczas ochrona będzie aktywna najwcześniej po 3 dniach od dokonania płatności.

Czy na stoku przyda się ubezpieczenie NNW?

NNW daje nam możliwość uzyskania wypłaty świadczenia, w przypadku gdy przydarzy się nam nieszczęśliwy wypadek, którego efektem będzie trwały uszczerbek na zdrowiu. Mając taką polisę, możemy otrzymać środki, jeśli dojdzie do zdarzenia, które obejmuje ochrona ubezpieczeniowa. Dlatego zdecydowanie warto skorzystać także z NNW. Zapewni to nam szerszą ochronę i dodatkowe wsparcie finansowe, w razie gdyby zdarzył się nieszczęśliwy wypadek.

Artykuł sponsorowany