Porady

Jak skutecznie nauczyć się języka angielskiego

 Jak skutecznie nauczyć się języka angielskiego

Język angielski w dzisiejszym świecie jest już tak potrzebny, że niemal niezbędny.  Istnieje wiele metod nauki. Opanowanie języka to praktyczna umiejętność tak jak granie na instrumencie, czy jazda na rowerze. Nie da się jej nauczyć w trakcie snu, czy słuchając nagrania audio z internetu. Języka uczymy się poprzez praktykę. Świetne są kursy angielskiego za granicą i poznawane tam nowych znajomych z którymi będziesz rozmawiać tylko w języku angielskim.

Nauka języka angielskiego przez godzinę, raz w tygodniu nie wystarcza, aby osiągnąć rzeczywisty postęp w nauce. Najlepszym sposobem na szybką poprawę swojego angielskiego jest ćwiczenie co najmniej kilkunastu minut każdego dnia. Za każdym razem, gdy się uczysz, próbuj nowych rzeczy. Zmusza się do wyjścia poza strefę komfortu i poznawaj to bo było wcześniej zbyt trudne. Jeśli chcesz mówić płynnie po angielsku, musisz uczynić tą rutynę, istotną częścią swojego codziennego życia.

Słuchaj – ale głębiej

Większość uczniów słucha angielskiego mówcy i koncentruje się na zrozumieniu wszystkich słów. To zdecydowanie ważne, ale jest dużo więcej można się nauczyć od głębszego słuchania. Spróbuj słuchać nie tylko na to, co oznaczają dane słowa, ale też to, jak je się mówi. Staraj się zapamiętać to następnym razem, kiedy słuchasz, a Twój angielski zacznie brzmieć bardziej naturalnie.

Łatwiej powiedzieć niż zrobić, prawda? Kiedy posłuchasz rodzimych mówców po angielsku, trudno zrozumieć każde słowo, które jest używane. Mogą używać wielu słów, których nie znasz, mówić zbyt szybko lub mieć silny akcent. Staraj wyłapać kontekst, bardziej niż pojedyncze słowa.

Mów po angielsku, a nie ucz się

Właściwa postawa odnośnie nauki, może mieć znaczenie między niepowodzeniem, a sukcesem. Przestań myśleć o sobie jako o kimś, kto uczę się języka angielskiego i zacznij myśleć o sobie jako o kimś, kto mówi już po angielsku. To niewielka zmiana. Sprawi ona, że poczujesz się pewniej i pomoże posługiwać się językiem angielskim, który już znasz, jeszcze skuteczniej.

Oznacza to również, że musisz zacząć myśleć po angielsku. Jeśli chcesz na przykład powiedzieć słowo „kot” w języku angielskim. Teraz prawdopodobnie myślisz o tym słowie w ojczystym języku, tak więc od razu spróbuj pomyśleć o tym w języku angielskim. Uczyń myślenie „w sposób angielski” swoją codziennością.

Jak skutecznie poprawić język angielski

Zapisz się na kurs językowy w Anglii. Najlepszą metodą jest immersja.

Otaczaj się językiem angielskim.

Nie bój się popełniać błędów. Bądź pewny siebie. Ludzie mogą poprawiać błędy.

Najlepszym sposobem na naukę jest mówienie. Znajdź znajomych którzy będą rozmawiać z Tobą w języku angielskim.

Praktykuj codziennie. Zrób sobie plan nauki. Zdecyduj, ile czasu w tygodniu
zamierzasz spędzić na nauce i trzymaj się tego. Ustal rutynę.

Powiedz swojej rodzinie i znajomym o planie nauki. Poproś ich, aby popchnęli cię do nauki, a także nie przeszkadzali Tobie

Praktykuj cztery podstawowe umiejętności: czytanie, pisanie, mówienie i słuchanie.

Trzymaj notatnik z nowymi słowami, których się uczysz. Użyj ich w zdaniach i spróbuj wypowiadać je co najmniej 3 razy, kiedy mówisz.