Porady

Jak bezpiecznie przewozić swój bagaż? Zadbaj o walizkę!

walizki

Podróże to cudowna sprawa. W te najbardziej ekstremalne zawsze wybierzemy się z plecakiem, gdyż podczas wycieczki autostopem czy biwakowania inne rozwiązania okazałyby się dość niewygodne.

Wybór właściwej walizki

Nasza przygoda powinna zacząć się od mądrego wyboru podróżnej walizki. Przede wszystkim powinna ona odpowiadać naszym potrzebom oraz warunkom, w jakich będziemy podróżować. Trzeba zastanowić się, czy bardziej zależy nam na jej mobilności, wytrzymałości czy pojemności? Trudno raczej znaleźć model, który połączy wszystkie te aspekty. A to dlatego, że każdy z wykorzystanych materiałów i każde rozwiązanie cechuje się innymi zaletami.

Możemy więc zdecydować się na walizkę o dwóch bądź czterech kółkach. Ta pierwsza lepiej sprawdzi się na nierównych powierzchniach i prędzej zniesie intensywną eksploatację. Tą drugą z kolei łatwiej manewrować i wygodniej prowadzić po w miarę równych podłożach. Zastanawiając się nad materiałem naszej walizki podróżnej, powinniśmy wybrać pomiędzy modelem miękkim bądź twardym. Ten pierwszy nieraz pomieści nieco więcej bagażu, gdyż jest zdecydowanie bardziej elastyczny. Ten drugi natomiast – dzięki takim materiałom jak poliwęglan, polipropylen czy ABS – oferuje wodoodporność i zwiększoną wytrzymałość.

walizka kabinowa

Odpowiednie zabezpieczenie walizki

Do najczęstszych przykrych sytuacji, jakie mogą przytrafić się nam podczas podróży, należy zagubienie bagażu, jego kradzież czy zniszczenie walizki. Aby ustrzec się przed takimi przygodami, należy zadbać o kilka podstawowych kwestii.

Przede wszystkim warto swój bagaż ubezpieczyć. Taka opcja dostępna jest w konkretnej polisie turystycznej – czasem w cenie, czasem dodatkowo odpłatnie. Ponadto należy dopilnować, by walizka była solidnie zamknięta. Można skorzystać z kłódek lub wbudowanych w niektóre modele systemów zabezpieczających. Istotne jest również właściwe oznaczenie bagażu – by przez pomyłkę nie pomylić go z cudzym. Do takich sytuacji może dojść na przykład podczas pospiesznego odbioru walizek z lotniskowych karuzeli. Warto także skorzystać z dostępnej na większości lotnisk możliwości opakowania walizki w folię. Zwiększa to szanse na to, iż opuści ona luk bagażowy bez widocznych rys i zadrapań.

Nie oszukujmy się – w podróży na nasze walizki czyha mnóstwo niebezpieczeństw. Przede wszystkim wtedy, gdy zostawiamy je w lukach bagażowych samolotów, ale nawet wtedy, gdy trzymamy je pod ręką. Dlatego warto skorzystać z kilku wyżej wspomnianych metod na ich zabezpieczenie. Poradnik powstał w współpracy ze producentem walizek Puccini, gdzie można zaopatrzyć się podróżną walizkę wysokiej jakości.