Ameryka Północna

21 Interesujących Ciekawostek i Faktów o Jacksonville

Jacksonville

Miasto Jacksonville jest czternatym najludniejszym miastem w Stanach Zjednoczonych. Mieszka tutaj ponad 800 tysięcy osób. Poznaj zaskakujące ciekawostki, informacje i fakty o Jacksonville.

1. Fontanna przyjaźni na Southbank Riverwalk jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów miasta. Została ukończona w 1965 roku.

2. Jacksonville posiada największy port głębokowodny na południowym Atlantyku i jest wiodącym portem w USA w zakresie importu samochodów.

3. Obszar metropolitalny Jacksonville, który obejmuje hrabstwa Clay, Baker, Nassau i St. Johns, ma populację ponad 1 milion mieszkańców.

4. Jacksonville obejmuje obszar 2265 kilometrów kwadratowych.

5. Miejsce to zostało zasiedlone przez Lewisa Hogansa w 1816 roku. Jacksonville zostało założone w 1822 roku.

6. Lider praw obywatelskich A. Philip Randolph dorastał w Jacksonville. Randolph założył w 1925 r. pierwszy afroamerykański związek zawodowy.

7. Jacksonville, największe miasto Florydy, znajduje się w Duval County, w północno-wschodnim narożniku Florydy, nad brzegiem rzeki St. Johns i przylega do Oceanu Atlantyckiego.

8. Cztery nowoczesne obiekty portowe, w tym najnowszy amerykański port rejsowy, czynią z Jacksonville pełnowartościowy międzynarodowy port morski.

9. Jest to największy obszar metropolitalny w północno-wschodniej Florydzie i południowo-wschodniej południowej Georgii.

10. W czasie wojny domowej duża część miasta została zniszczona przez siły Unii, które zajmowały Jacksonville cztery razy. Miasto zostało odbudowane, a po rozbudowie portu i linii kolejowych szybko stało się węzłem komunikacyjnym i wiodącym miastem przemysłowym Florydy w latach 80-tych XIX wieku.

11. Merian C. Cooper, scenarzysta, producent filmowy i reżyser najbardziej znany z King Konga, urodził się tutaj 23 października 1893 roku.

12. Międzynarodowe lotnisko Jacksonville (JIA) znajduje się 15 minut drogi samochodem od centrum miasta. Jest obsługiwane przez 15 głównych i regionalnych linii lotniczych, które oferują 250 lotów dziennie do i z większości głównych miast w kraju i loty zagraniczne.

13. Podczas II wojny światowej, nieistniejąca już firma piwowarska Jax wynalazła sześciopak. Ponieważ nie było jej stać na dalszą sprzedaż piwa w drogich aluminiowych puszkach, zaczęła rozlewać swoje piwa do szklanych podłużnych opakowań i sprzedawać je w sześciopakach.

14. Na lotnisko Jacksonville dojedziemy w 60 minut od Atlanty, 45 minut z Orlando lub 2 godziny i 15 minut z Nowego Jorku.

15. Miasto jest wiodącym węzłem komunikacyjnym i dystrybucyjnym w stanie.

16. Jacksonville jest domem dla wielu profesjonalnych drużyn sportowych, a miasto ma długą historię związaną z lekkoatletyką. Jacksonville Jaguars z National Football League (NFL) rywalizują na poziomie głównej ligi. Tutaj mają też swoją siedzibę kluby: Jacksonville Sharks (futbol amerykanski), Jacksonville Jumbo Shrimp (baseball) czy Jacksonville Giants (koszykówka)

17. 3 morskie terminale JAXPORT obsługiwały łącznie 8 milionów ton ładunku i ponad 518 tysięcy pojazdów w 2010 roku.

18. Począwszy od XVI wieku, do tego regionu przybywali rzeką St. Johns francuscy, hiszpańscy i angielscy odkrywcy i koloniści.

19. Gospodarka obszaru jest zrównoważona pomiędzy dystrybucją, usługami finansowymi, technologią biomedyczną, towarami konsumpcyjnymi, usługami informacyjnymi, produkcją i innymi gałęziami przemysłu.

20. Rynek w Jacksonville, założony w 1938 roku, jest najstarszy na Florydzie. Każdego tygodnia targ odwiedza ponad 20 tysięcy osób.

21. Najsłynniejszy zespół Southrocka: Lynyrd Skynyrd pochodzi z Jacksonville.

Pytania i odpowiedzi

Z czego znane jest Jacksonville?

Jacksonville nazywa się po Andrew Jacksonie. Jest najbardziej znany jako siódmy prezydent USA, ale był też pierwszym gubernatorem wojskowym Terytorium Florydy. Miasto było również miejscem niektórych z pierwszych osad europejskich w Ameryce, w tym pierwszej francuskiej osady, Fort Caroline.

Co ciekawego można powiedzieć o Jacksonville na Florydzie?

Jacksonville jest największym miastem w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych gdzie zajmuje 2265 kilometrów kwadratowych. Ulica Duval, podobnie jak hrabstwo, została nazwana na cześć Williama Pope’a Duvala, pierwszego gubernatora terytorialnego Florydy.

Czy Jacksonville jest największym miastem na Florydzie?

Jacksonville to największe pod względem powierzchni miasto na Florydzie. Jest również najbardziej zaludnionym miastem na Florydzie, jak również w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych.