20 Interesujących Ciekawostek, informacji i faktów o Jacksonville

Jacksonville

Miasto Jacksonville jest 14-tym najludniejszym miastem w Stanach Zjednoczonych. Mieszka tutaj ponad 800 tysięcy osób. Poznaj zaskakujące ciekawostki, informacje i fakty o Jacksonville.

1. Fontanna przyjaźni na Southbank Riverwalk jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów orientacyjnych miasta. Ukończona w 1965 roku, wspaniała fontanna jest uważana za jedną z największych na ziemi.

2. Jacksonville posiada największy port głębokowodny na południowym Atlantyku i jest wiodącym portem w USA w zakresie importu samochodów.

3. Obszar metropolitalny Jacksonville, który obejmuje hrabstwa Clay, Baker, Nassau i St. Johns, ma populację ponad 1 milion mieszkańców.

4. Jacksonville obejmuje obszar 2265 kilometrów kwadratowych.

5. Miejsce to zostało zasiedlone przez Lewisa Hogansa w 1816 roku. Jacksonville zostało założone w 1822 roku i zostało nazwane imieniem gen. Andrew Jacksona, pierwszego wojskowego gubernatora Florydy.

6. Lider praw obywatelskich A. Philip Randolph dorastał w Jacksonville. Randolph założył w 1925 r. pierwszy afroamerykański związek zawodowy.

7. Jacksonville, największe miasto Florydy, znajduje się w Duval County, w północno-wschodnim narożniku Florydy, nad brzegiem rzeki St. Johns i przylega do Oceanu Atlantyckiego.

8. Cztery nowoczesne obiekty portowe, w tym najnowszy amerykański port rejsowy, czynią z Jacksonville pełnowartościowy międzynarodowy port morski.

9. Jest to największy obszar metropolitalny w północno-wschodniej Florydzie i południowo-wschodniej południowej Georgii.

10. W czasie wojny domowej duża część miasta została zniszczona przez siły Unii, które zajmowały Jacksonville cztery razy. Miasto zostało odbudowane, a po rozbudowie portu i linii kolejowych szybko stało się węzłem komunikacyjnym i wiodącym miastem przemysłowym Florydy w latach 80-tych XIX wieku.

11. Merian C. Cooper, scenarzysta, producent filmowy i reżyser najbardziej znany z King Konga, urodził się tutaj 23 października 1893 roku.

12. Międzynarodowe lotnisko Jacksonville (JIA) znajduje się 15 minut drogi samochodem od centrum miasta. Jest obsługiwane przez 15 głównych i regionalnych linii lotniczych, które oferują 250 lotów dziennie do i z większości głównych miast w kraju iloty zagraniczne.

13. Podczas II wojny światowej, nieistniejąca już firma piwowarska Jax mogła wynaleźć sześciopak. Ponieważ nie było jej stać na dalszą sprzedaż piwa w drogich aluminiowych puszkach, zaczęła rozlewać swoje piwa do szklanych podłużnych opakowań i sprzedawać je w sześciopakach.

14. Lotnisko Jacksonville jest 60 minut od Atlanty, 45 minut od Orlando lub 2 godziny i 15 minut od Nowego Jorku.

15. Jacksonville jest wiodącym węzłem komunikacyjnym i dystrybucyjnym w stanie.

16. Miasto to zostało nazwane na cześć naszego siódmego prezydenta USA zanim objął to stanowisko.

17. 3 morskie terminale JAXPORT obsługiwały łącznie 8 milionów ton ładunku i ponad 518 tysięcy pojazdów w 2010 roku.

18. Począwszy od XVI wieku, do tego regionu przyciągała francuskich, hiszpańskich i angielskich odkrywców i kolonistów rzeka St. Johns

19. Gospodarka obszaru jest zrównoważona pomiędzy dystrybucją, usługami finansowymi, technologią biomedyczną, towarami konsumpcyjnymi, usługami informacyjnymi, produkcją i innymi gałęziami przemysłu.

20. Rynek w Jacksonville, założony w 1938 roku, jest najstarszy na Florydzie. Każdego tygodnia targ odwiedza ponad 20 tysięcy osób.

Pytania i odpowiedzi

Z czego znane jest Jacksonville?

Jacksonville nazywa się po Andrew Jacksonie. Jest najbardziej znany jako siódmy prezydent USA, ale był też pierwszym gubernatorem wojskowym Terytorium Florydy. Miasto było również miejscem niektórych z pierwszych osad europejskich w Ameryce, w tym pierwszej francuskiej osady, Fort Caroline.

Co ciekawego jest w Jacksonville na Florydzie?

Jacksonville jest największym miastem w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych gdzie zajmuje 2265 kilometrów kwadratowych. Ulica Duval, podobnie jak hrabstwo, została nazwana na cześć Williama Pope’a Duvala, pierwszego gubernatora terytorialnego Florydy.

Czy Jacksonville jest największym miastem na Florydzie?

Jacksonville jest najbardziej zaludnionym miastem na Florydzie, jak również w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych.

Ile lat ma Jacksonville?

Jacksonville zostało założone w 1822 roku i zostało nazwane na cześć gen. Andrew Jacksona, pierwszego gubernatora wojskowego Florydy.

4/5 - (liczba ocen: 1)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.