Azja

12 interesujących ciekawostek i faktów o Irkucku

syberia

Kiedy myśli się o Syberii, prawdopodobnie nie myśli się o miastach, nie mówiąc już o bardzo dużych. Jednak Irkuck, stolica obwodu o tej samej nazwie we wschodniej części zamarzniętej tundry Rosji, jest domem dla ponad pół miliona ludzi. Oto ciekawostki o tym niesamowitym mieście.

1. Irkuck został założony w 1661 roku jako fort do kolonizacji Syberii. Był to główny rosyjski fort za Uralem, więc zaczęły się tam wszystkie wyprawy na Kamczatkę i Alaskę. Przez wieki rosyjscy cesarze i komuniści wypędzali więźniów politycznych do Irkucka.

2. Irkucka Elektrownia Wodna o mocy 662,4 MW była pierwszą kaskadową elektrownią wodną w obwodzie irkuckim. Budowa zapory wodnej rozpoczęła się w 1950 roku, a zakończyła w 1958 roku.

3. W 1960 roku Irkuck miał być odwiedzony przez prezydenta Eisenhowera. Wizyta nie miała miejsca, ponieważ w przestrzeni powietrznej ZSRR schwytano amerykański samolot szpiegowski. Fontanna, która nadal znajduje się na placu Kirowa, została stworzona w ramach przygotowań do wizyty prezydenckiej. Z Irkucka wybudowano również asfaltową drogę do jeziora Bajkał.

4. W 2011 roku liczba ludności wynosi około 587 200 osób. Irkuck jest ważnym centrum biznesowym na Syberii i uważany jest za ważny węzeł Kolei Transsyberyjskiej.

5. Pierwsze asfaltowe drogi w Irkucku pojawiły się w 1946 roku, a pierwsze małe elektrownie powstały w 1901 roku.

6. Największym przemysłem w Irkucku jest Irkuckie Stowarzyszenie Przemysłu Lotniczego, które zostało założone w 1932 roku w regionie transbajkalskim Związku Radzieckiego. Najbardziej znany jest jako producent samolotów Su-30.

7. Ze względu na bliskość Mongolii i Chin, Irkuck jest centrum wymiany kulturalnej. Pierwszy chiński sklep w Irkucku został otwarty w 1863 roku.

8. Irkuck jest jednym z najstarszych miast na Syberii.

9. Na tym obszarze ponad 1000 zabytków historii, kultury i architektury, które zachowały się w oryginalnej formie. Do najcenniejszych zabytków należą obiekty o znaczeniu federalnym, takie jak Dom Mieszkańców z malarzami ikon Starcewa, Kościół w imię Przemienienia Pańskiego, Muzeum Lodołamacza Angarskiego, czy, Dwór kupców sybirskich.

10. Irkuck znajduje się mniej więcej w połowie drogi między wschodnią częścią Rosji a Sankt Petersburgiem. Wielu mieszkańców jest z tego dumnych, twierdząc, że Irkuck jest geograficznym sercem kraju.

11. W jeziorze Bajkał znajduje się unikalne zwierzę – bajkalska foka, którą można zobaczyć na własne oczy.

12. Irkuck leży bezpośrednio nad rzeką Angarą. Jest to jedyna ze wszystkich rzek Bajkału, która wypływa z tego jeziora.