Ameryka Północna

39 interesujących faktów dotyczących Calgary w Kanadzie

Calgary

Oto interesujące fakty o Calgary.

1. Rozsądny koszt utrzymania w Calgary jest dla niektórych miłym zaskoczeniem. Mieszkanie w Calgary jest bardziej przystępne cenowo niż w wielu dużych miastach północnoamerykańskich. Podatek prowincjonalny, podatek dochodowy od osób fizycznych i podatek od spadków należą do najniższych w kraju, a ubezpieczenie zdrowotne w prowincji jest bezpłatne.

2. Alberta jest jedyną prowincją w Kanadzie bez podatku od sprzedaży.

3. Niektórzy nazywają miasto Calgary Cowtown, ponieważ wciąż ma ono wizerunek Dzikiego Zachodu.

4. Wiatr w Calgary jest często nazywany Chinookiem. Jest to gorący, suchy wiatr, który wieje z zachodu przez Góry Skaliste. Wiatr może podnieść temperaturę zimą do tego stopnia, że rano można odśnieżać chodnik, a popołudniu w koszulce zanurzyć się w słońcu.

5. Jest miastem bardzo suchym, o średnich rocznych opadach wynoszących 41 cm.

6. Calgary Stampede, coroczna 10-dniowa impreza liczy się jako „Największe targi plenerowe na Ziemi”. W jego skład wchodzą największe na świecie rodeo, koncerty, eksponaty First Nations, zawody rolnicze, pokazy sceniczne i parada. Impreza przyciąga ponad milion odwiedzających.

7. To młode miasto pełne energii. Średnia wieku wynosi 35 lat.

8. Prawie 25% mieszkańców Calgari urodziło się zagranicą.

9. Średnio przez 36 dni w roku wieją wiatry powyżej 52 km na godzinę.

10. W mieście mówi się ponad 120 językami.

11. Według Forbes.com, Calgary jest najczystszym miastem na świecie.

12. Średnia ilość opadów deszczu w czerwcu jest największa w każdym miesiącu. Styczeń jest najzimniejszym miesiącem. Zazwyczaj.

13. Najwietrzniejsze dni mają miejsce w grudniu i styczniu.

14. W badaniu jakości życia w Mercer w 2010 r. miasto zajęło 28. miejsce na świecie. Miasto zostało uplasowane na pierwszym miejscu na świecie pod względem ekologicznym – pod względem dostępności wody i zdolności do picia, jakości systemów kanalizacyjnych, zanieczyszczenia powietrza, usuwania odpadów i zatorów komunikacyjnych.

15. Calgary ma największą liczbę milionerów na mieszkańca spośród wszystkich miast w Kanadzie.

16. Średnio 88 dni w roku jest pokrytych śniegiem.

17. W Calgary lub w Albercie nie ma prowincjonalnego podatku od sprzedaży, więc płacisz tylko 5% podatku od towarów i usług.

18. W centrum Calgary można przejść 18 km bez konieczności wychodzenia na zewnątrz.

19. Calgary ma dwie profesjonalne drużyny sportowe – drużynę Calgary Flames (NHL) i drużynę Calgary Stampeders (piłka nożna).

20. Na terenie Kanadyjskiego Parku Olimpijskiego można spróbować jazdy bobslejem lub na nartach.

21. Ogród zoologiczny w Calgary jest trzecim co do wielkości zoo w Ameryce Północnej.

22. Park Narodowy Banff znajduje się zaledwie 90 minut na zachód od Calgary – Park Narodowy Waterton Lakes znajduje się trzy godziny jazdy na południe od Calgary na granicy Alberta-Montana.

23. W Sanktuarium Ptaków w Inglewood odnotowano ponad 260 gatunków ptaków.

24. W Calgary działają dziesiątki zespołów teatralnych.

25. W przeliczeniu na jednego mieszkańca jest więcej wolontariuszy niż w jakimkolwiek innym kanadyjskim mieście.

26. Calgary znajduje się na wysokości 1048 metrów nad poziomem morza.

27. Słońce świeci średnio 2300 godzin rocznie. Jest to najbardziej nasłonecznione główne miasto Kanady.

28. Najzimniejsza temperatura w historii wynosiła -45 C w lutym 1893 roku.

29. Najcieplejszym dniem w historii był lipiec 1919 r., kiedy to odnotowano 36,1C.

30. Działalność gospodarcza w Calgary koncentruje się głównie na przemyśle naftowym, a do wzrostu gospodarczego przyczyniają się również zaawansowane technologie, rolnictwo i turystyka.

31. Calgary ma młodego muzułmańskiego burmistrza – Naheeda Nenshi. Jest on pierwszym muzułmaninem, który został burmistrzem dużego kanadyjskiego miasta. Zdobył o 28000 głosów więcej niż jego rywal.

32. W regionie Calgary mieszka ponad 1,3 mln osób.

33. Brookfield Place East to najwyższa wieża biurowa Calgary’ego i ósmy co do wielkości budynek w Kanadzie (numery 1-7 znajduje się w Toronto).

34. Calgary Economic Development wymienia 123 korporacje z siedzibą w Calgary, w tym Suncor Energy Inc., Imperial Oil Ltd., Husky Energy Inc., Enbridge Inc., Cenovus Energy Inc., Canada Safeway Ltd., Shaw Communications Inc., Canadian Pacific Railway Ltd. oraz WestJet Airlines. Tylko w Toronto znajduje się więcej korporacji niż w Calgary.

35. Istnieją cztery główne instytucje – Uniwersytet w Calgary, Mount Royal College, Southern Alberta Institute of Technology oraz Alberta College of Art and Design.

36. W 1988 roku Calgary było gospodarzem pierwszych w Kanadzie Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

37. Istnieje niesamowita sieć ścieżek rowerowych. Łącznie na drogach rowerowych znajduje się 550 km ścieżek rowerowych i dodatkowo 260 km ścieżek rowerowych.

38. Naturalne otoczenie Calgary, u podnóża Gór Skalistych, było regionem naturalnie atrakcyjnym dla handlowców, rolników, hodowców i wizjonerów, którzy osiedlili się w tym mieście.

39. Policja wybudowała twierdzę w dzisiejszym Calgary, u zbiegu rzek Bow i Elbow. Komisarz policji James Macleod, nadał jej imię Fort Calgary na cześć domu przodków jego rodziny ze Szkocji.

Czytaj dalej: ciekawostki o Kanadzie