Ciekawostki

Informacje i ciekawostki o roślinach i zwierzętach

dżungla

Świat przyrody otacza nas każdego dnia. Żyjąc w miastach, bardzo często tego nie dostrzegamy, ale jeśli udamy się do lasu, to każdy poczuje w tym miejscy kojący spokój i odprężenie. To dlatego, że jesteśmy nieodłączną częścią fauny i flory naszej planety.

Zwierzęta i rośliny potrafią być niesamowite, o czym może poświadczyć, ta garść ciekawostek, która stanowi tylko malutki ułamek, tego niezwykłego świata.

Rośliny i zwierzęta dla dzieci

1. Nie tylko ludzie, oświadczają się swojej drugiej połówce. Okazuje się, że w świecie przyrody, także mają miejsce oświadczyny. Pingwin, który wybrał sobie partnerkę, oświadcza się jej, poprzez przynoszenie pod jej łapki, ładne kamyczki. Nasze pierścionki też zazwyczaj mają ładne kamyczki.

2. Kwiat, który się wstydzi. Mimoza Wstydliwa, bo o niej tu mowa, jest bardzo nietypową rośliną. Wystarczy lekki powiew powietrza, czy delikatne muśnięcie rośliny, by ta natychmiast złożyła liście. Naukowcy zainteresowali się rośliną i nie są jeszcze wstanie stwierdzić z pewnością, co odpowiada za wykształcenie tak niezwykłego mechanizmu obronnego.

3. Małe słoniątka ssą własną trąbę, dokładnie w taki sam sposób, jak ludzkie niemowlęta ssą kciuka. Jest to po prostu ćwiczenie, tego najważniejszego dla najmłodszych odruchu, w każdej wolnej chwili. I nie ważne czy jest się małym człowiekiem, czy małym słoniem.

4. Rośliny, także potrafią być mięsożerne. Wszyscy znają rosiczki, które bardzo lubują się w muchach, ale są także rośliny, które lubią wrzucić coś większego na ząb. Nepenthes attenboroughii, odkryta niedawno na Filipinach, potrafi skonsumować mysz lub szczura. Jest uważana, za najbardziej mięsożerną roślinę świata.

5. Odciski palców, są dla nas czymś, po czym można zidentyfikować każdą osobę. Ich unikalność, sprawia, że posiadacz danego odcisku palca, może być tylko jeden. Co ciekawe, w świecie zwierząt też są takie przykłady. Wzór na sierści tygrysa, jest wyjątkowy i unikalny, dla każdego osobnika. Tak samo, jeśli chodzi o odcisk psiego nosa – każdy pies, ma swój jedyny i niepowtarzalny wzór na nosie.

6. Najstarszy znanym ludziom kwiatem jest, jak na razie Archaefructus sinensis, który idealnie odbił się na skamieniałościach. Roślina ta kwitła na terenie dzisiejszych Chin 125 milionów lat temu. Skamielina jest w tak doskonałej formie, że widać na niej dokładnie liście, korzenie oraz inne elementy rośliny.

7. Jak silne są szczęki niedźwiedzia Grizzly? Bardzo silne, gdyż nacisk jego szczęk jest tak mocny, że grizzly byłby w stanie zmiażdżyć zębami kulę do kręgli, dlatego też kości nie są dla niego żadną przeszkodą. Na szczęście grizzly gustują głównie w rybach.

8. Lotos jest wyjątkową rośliną. Jest w stanie przetrwać całe lata suszy, bez najmniejszej kropli, ale gdy znowu poczuje ponowny przypływ wody, rozkwita na nowo. Właśnie dlatego Egipcjanie czcili go jako symbol zmartwychwstania i życia wiecznego.

9. Najbardziej leniwe zwierze? Oczywiście wszyscy bez zastanowienia odpowiedzą – leniwiec. Jest to po części prawda, ponieważ te specyficzne zwierzęta schodzą jedynie raz w tygodniu w celu wypróżnienia się. Okazuje się, że koale także nie należą do pracusiów. Te ssaki śpią około 22 godzin na dobę. W pozostałe dwie godziny robią wszystko co muszą i chcą zrobić, i tak kończy się dzień. Pora przecież znowu spać.

10. Jeśli ktoś hoduje rośliny, by co chwilę podziwiać piękne kwitnące kwiatki, to agawa, zdecydowanie nie będzie dla takiej osoby, odpowiednią rośliną. Agawy należą do roślin monokarpicznych, co oznacza, że kwitną tylko raz podczas swojego życia. A kwiatków można oczekiwać od kilkunastu, do nawet stu lat!