Ciekawostki

10 ciekawostek o piratach dla dzieci

skrzynia złota

Ciesz się naszą szeroką gamą ciekawostek o piratach dla dzieci. Dzieci będą lubiły czytać szalone, dziwne i zabawne informacje, a także poznają fakty i inne ciekawe informacje o piratach, które pomogą im nauczyć się czegoś interesującego. Nauka o piratach to świetna zabawa.

Piraci kojarzą nam się tylko z serią filmów, który zapoczątkowała pierwsza część „Piraci z Karaibów i klątwa czarnej perły”. Późniejsze części są równie ciekawe i wciągające, ale tą cześć, bez wątpienia oglądał każdy chociaż raz. Lecz należy napisać kim był pirat.

Pirat była to osoba, która w celu rabunkowym napadała na różne statki na morzu. Poruszali się oni swoim okrętem, a następnie maksymalnie zbliżali się do potencjalnego ciekawego dla nich łupu i napadali. Za najbardziej niebezpieczne miejsca pod względem piractwa uchodzą Karaiby, Zatoka Adeńska i Cieśnina Malakka. Co jeszcze skrywają te stare rybackie kutry, co powinniśmy o nich wiedzieć?

Piraci dla dzieci

1. Wśród piratów dostrzec można było również kobiety, lecz była to rzadkość. Najbardziej znanymi i rozpoznawalnymi piratkami były Mary Read i Anne Bonny. Zostały one oficjalnie skazane za piractwo.

2. Czy wiesz, że piraci pochodzili z różnych grup społecznych? Dla większości ludzi byli to tylko hultaje nie nadający się do normalnej pracy i życia, jednak wśród piratów często można było znaleźć pochodzącego z wysokiej grupy społecznej człowieka. Wszystko przez chęć szybkiego wzbogacenia się.

3. Piraci uwielbiali biżuterię, zazwyczaj po rabunku obwieszali się cali łańcuszkami, kolczykami i pierścieniami. Szczególną uwagę poświęcali kolczykom.

4. Kariera piracka była krótka, gdyż podczas napaści istniało bardzo duże prawdopodobieństwo, że zostanie się zaatakowanym śmiertelnym ciosem. Powszechne były również choroby, których mógł się nabawić pirat na statku. Były to suchoty, czerwonka, gorączka, udar, ból głowy. Wiadome było, że jeśli któraś z tych chorób wejdzie na statek, z pewnością będzie wiele ofiar śmiertelnych na statku.

5. Zakopywanie skarbów wśród piratów to mit, najczęściej wyglądało to tak, że od razu dzielili się pomiędzy sobą zarabowaną przez siebie kasą i klejnotami, zakopywanie całej skrzyni złota na bezludnej wyspie nie byłaby mądrym rozwiązaniem.

6. Najbardziej popularnym alkoholem kojarzącym nam się z piratami jest rum, jednak należy wspomnieć, że jest i był to alkohol bardzo mocny, dlatego też piraci dostawali go niewiele.

7. Piraci mieli swój surowy kodeks, którego przestrzegali, Mówił on mianowicie, że jeśli nie będą się odnosić do ustalonych zasad zostaną oni wyrzuceni na bezludnej wyspie bądź wyrzuceni za burtę statku. Pierwszą zasadą było nie atakowanie innych piratów, druga o godzinie 20:00 musiały być zgaszone wszystkie świece, a trzecią wszystkie spory rozwiązywali na lądzie.

8. Powszechny spacer po desce zdarzał się naprawdę bardzo rzadko. Chodź jest wiadomo, że kilka egzekucji zostało wykonanych w ten sposób, zazwyczaj sprawy te załatwiano inaczej.

9. „Jolly Roger” czyli, bandera piracka. Jest to XVIII wieczne określenie na flagę piracką. Najczęściej przedstawiana ona jest w kolorze czarnym z czaszką i dwoma piszczelami ułożonymi w kształcie „x”. Jednak niektórzy piraci używali wizerunku całego szkieletu z włócznią i nabitym na nią sercem. Interpretacji jest tyle ile było statków pirackich.

10. Często piraci nie mieli kompletnie co do jedzenia, a mięso wołowe, które brali na wyprawę na morzu gniło i stawało się robaczywe, wtedy jedli je z zamkniętymi oczami, gdyż nic innego nie mieli do jedzenia, żywili się również cebulą, ponieważ prowadząc życie na statku, z braku witamin atakował ich szkorbut, co prowadziło do szybkiej utraty zębów.