Ciekawostki o Arktyce dla dzieci
Arktyka leży w północnej części naszej planety. Naukowcy zwykle definiują Arktykę jako obszar powyżej „koła podbiegunowego” – wyimaginowanej linii, która kręci się wokół szczytu kuli ziemskiej. Zobaczcie też ciekawostki o Arktyce i Antarktydzie oraz o ciekawostkach na temat bieguna północnego. Przestawiamy ciekawostki o Arktyce które przygotowaliśmy specjalnie dla dzieci.
Arktyka składa się z Oceanu Arktycznego oraz części Kanady, Rosji, USA, Grenlandii, Norwegii, Finlandii, Szwecji i Islandii.
Na północy Grenlandii odnotowano temperatury na poziomie -70°C.
Pomimo mroźnych temperatur, około cztery miliony ludzi nazywają ten zimowy obszar swoim domem! Wśród nich jest rdzenna ludność Arktyki, nazywana „Eskimosami”. Oni znaleźli pomysłowe sposoby na przetrwanie w jednym z najtrudniejszych środowisk na naszej planecie.
W 1958 r. pod zamarzniętym lodem Oceanu Arktycznego pływał okręt podwodny USS Nautilus. Był to dowód na to, że ogromna warstwa lodu spoczywa na wodzie, a nie na lądzie.
Arktyka jest domem dla wielu wspaniałych dzikich zwierząt, w tym niedźwiedzi polarnych, morsów, fok i wielorybów.
Słowo „Arktyka” pochodzi od greckiego słowa Arktos. Nazwa ta odnosi się do dwóch konstelacji, które można zobaczyć na północnym niebie – „Ursa Minor” (Małe Niedźwiedzie) i „Ursa Major” (Wielki Niedźwiedź).
Lód Arktyki zawiera około dziesięć procent słodkiej wody na świecie.
Najniższa temperatura zarejestrowana w Arktyce to -68C na Syberii.
Antarktyda jest chłodniejsza niż Arktyka. Najniższa zarejestrowana tam temperatura wynosiła -89.2C.
Wieloryby szare migrują co roku z Arktyki do Meksyku i z powrotem.
Islandia kontynentalna znajduje się w rzeczywistości pod Arktyką, ale islandzka wyspa Grimsey leży dokładnie na kole podbiegunowym.
Gdyby cały lód w Arktyce stopił się, globalny poziom mórz wzrósłby o około 24 metry.
Czytaj dalej: Ciekawostki o Arktyce