CiekawostkiPodróże

Ciekawostki o Arktyce dla dzieci

Ciekawostki Arktyka dla dzieci

Arktyka leży w północnej części naszej planety. Naukowcy zwykle definiują Arktykę jako obszar powyżej „koła podbiegunowego” – wyimaginowanej linii, która kręci się wokół szczytu kuli ziemskiej. Zobaczcie też ciekawostki o Arktyce i Antarktydzie oraz o ciekawostkach na temat bieguna północnego. Przestawiamy ciekawostki o Arktyce które przygotowaliśmy specjalnie dla dzieci. 

Arktyka składa się z Oceanu Arktycznego oraz części Kanady, Rosji, USA, Grenlandii, Norwegii, Finlandii, Szwecji i Islandii.

Na północy Grenlandii odnotowano temperatury na poziomie -70°C.

Pomimo mroźnych temperatur, około cztery miliony ludzi nazywają ten zimowy obszar swoim domem! Wśród nich jest rdzenna ludność Arktyki, nazywana „Eskimosami”. Oni znaleźli pomysłowe sposoby na przetrwanie w jednym z najtrudniejszych środowisk na naszej planecie.

W 1958 r. pod zamarzniętym lodem Oceanu Arktycznego pływał okręt podwodny USS Nautilus. Był to dowód na to, że ogromna warstwa lodu spoczywa na wodzie, a nie na lądzie.

Arktyka jest domem dla wielu wspaniałych dzikich zwierząt, w tym niedźwiedzi polarnych, morsów, fok i wielorybów.

Słowo „Arktyka” pochodzi od greckiego słowa Arktos. Nazwa ta odnosi się do dwóch konstelacji, które można zobaczyć na północnym niebie – „Ursa Minor” (Małe Niedźwiedzie) i „Ursa Major” (Wielki Niedźwiedź).

Lód Arktyki zawiera około dziesięć procent słodkiej wody na świecie.

Najniższa temperatura zarejestrowana w Arktyce to -68C na Syberii.

Antarktyda jest chłodniejsza niż Arktyka. Najniższa zarejestrowana tam temperatura wynosiła -89.2C.

Wieloryby szare migrują co roku z Arktyki do Meksyku i z powrotem.

Islandia kontynentalna znajduje się w rzeczywistości pod Arktyką, ale islandzka wyspa Grimsey leży dokładnie na kole podbiegunowym.

Gdyby cały lód w Arktyce stopił się, globalny poziom mórz wzrósłby o około 24 metry.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Arktyce