Interesujące informacje o Arktyce

Ciekawostki o Arktyce

W obszar Arktyki wchodzi osiem krajów: Grenlandia, Islandia, Norwegia, Szwecja, Finlandia, Rosja, Kanada i USA (Alaska).

Arktyka jest wrażliwym, ale trudnym środowiskiem. Niewiele gatunków drzew tutaj rośnie , a większość gadów i innych zwierząt zimnokrwistych nie może tutaj przetrwać. Jednak mimo ekstremalnego zimna, śniegu i potężnych wiatrów Arktyka jest domem dla odpornej dzikiej przyrody, przystosowanej do wytrzymania, a nawet rozwoju w tych trudnych warunkach.

Arktyczna tundra pokryta jest warstwą gleby, która jest w większości zamarznięta przez cały rok. Co roku cienka, aktywna warstwa rozmraża i zamraża glebę, co pozwala na zakorzenienie w tundrze arktycznej jedynie płytko ukorzenionych roślin. Zaskakujące jest jednak to, że w Arktyce występuje około 1700 gatunków roślin, glonów, grzybów. Tundra wspiera dzikie zwierzęta, począwszy od zające arktyczne, a skończywszy na arktycznych lisach i śnieżnych sowach.

Każdego roku wiele ptaków wędruje z i do Alaski.

Arktyka jest regionem wokół bieguna północnego. Jest to morze lodu, otoczone zimnymi, bezdrzewnymi ziemiami.

Mimo tych nieprzyjaznych warunków na Arktyce żyje wiele zwierząt i roślin. Wiele gatunków żyjących tutaj rozwinęło specjalne adaptacje, aby żyć w surowym środowisku.

Arktyka jest „lądem północnego słońca”.

Zimą można zobaczyć tutaj „Polarne noce” – podczas których słońce nigdy nie wschodzi – trwają przez kilka miesięcy.

Sam biegun północny jest najbardziej wysuniętym na północ punktem Ziemi. W przeciwieństwie do bieguna południowego, który znajduje się na lądzie, biegun północny znajduje się w zamarzniętym lodzie morskim Oceanu Arktycznego.

Najczęściej stosowaną definicją Arktyki jest „region na północ od koła podbiegunowego”.

Inną definicją Arktyki jest „region, w którym średnia temperatura najcieplejszego miesiąca nie przekracza 10°C „.

Arktyka ma powierzchnię około 20 mln km².

Koło podbiegunowe to wyimaginowana linia, która okrąża najbardziej wysunięte na północ części ziemi.

Ta pozycja koła podbiegunowego nie jest ustalona. Zamiast tego zaznacza region, w którym przez co najmniej 24 godziny w roku słońce nie opada poniżej horyzontu (a w zimie słońce nie wzrasta ponad horyzontem).

W rzeczywistości, z powodu różnic w nachyleniu osiowym* ziemi, koło podbiegunowe przemieszcza się obecnie powoli na północ w kierunku około 15 m na rok.

Koło podbiegunowe leży równolegle do równika i jest położone około 66,5° na północ od równika.

Szerokość geograficzna określa, jak daleko jest coś północnego (lub południowego). Jest to kąt między równikiem a punktem na ziemi, mierzony od środka ziemi.

Szerokość geograficzna bieguna północnego wynosi 90° N. Szerokość geograficzna bieguna południowego wynosi 90°S.

Ocean Arktyczny obejmuje obszar nieco ponad 14 mln km². Jest to prawie pięciokrotnie większa wielkość Morza Śródziemnego i prawie tak duża jak Antarktyka.

4.9/5 - (liczba ocen: 243)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.