CiekawostkiPodróże

Interesujące Informacje i Ciekawostki o Arktyce

Ciekawostki o Arktyce

W obszar Arktyki wchodzi osiem krajów: Grenlandia, Islandia, Norwegia, Szwecja, Finlandia, Rosja, Kanada i USA (Alaska). Arktyka jest wrażliwym, ale trudnym środowiskiem. Niewiele gatunków drzew tutaj rośnie , a większość gadów i innych zwierząt zimnokrwistych nie może tutaj przetrwać. Jednak mimo ekstremalnego zimna, śniegu i potężnych wiatrów Arktyka jest domem dla odpornej dzikiej przyrody, przystosowanej do wytrzymania, a nawet rozwoju w tych trudnych warunkach.

Arktyczna tundra pokryta jest warstwą gleby, która jest w większości zamarznięta przez cały rok. Co roku cienka, aktywna warstwa rozmraża i zamraża glebę, co pozwala na zakorzenienie w tundrze arktycznej jedynie płytko ukorzenionych roślin. Zaskakujące jest jednak to, że w Arktyce występuje około 1700 gatunków roślin, glonów, grzybów. Tundra wspiera dzikie zwierzęta, począwszy od zające arktyczne, a skończywszy na arktycznych lisach i śnieżnych sowach. Oto interesujące ciekawostki o Arktyce:

1. Każdego roku wiele ptaków wędruje z i do Alaski.

2. Arktyka jest regionem wokół bieguna północnego. Jest to morze lodu, otoczone zimnymi, bezdrzewnymi ziemiami.

3. Mimo tych nieprzyjaznych warunków na Arktyce żyje wiele zwierząt i roślin. Wiele gatunków żyjących tutaj rozwinęło specjalne adaptacje, aby żyć w surowym środowisku.

4. Arktyka jest „lądem północnego słońca”.

5. Zimą można zobaczyć tutaj „Polarne noce” – podczas których słońce nigdy nie wschodzi – trwają przez kilka miesięcy.

6. Sam biegun północny jest najbardziej wysuniętym na północ punktem Ziemi. W przeciwieństwie do bieguna południowego, który znajduje się na lądzie, biegun północny znajduje się w zamarzniętym lodzie morskim Oceanu Arktycznego.

7. Najczęściej stosowaną definicją Arktyki jest „region na północ od koła podbiegunowego”.

8. Inną definicją Arktyki jest „region, w którym średnia temperatura najcieplejszego miesiąca nie przekracza 10°C „.

9. Lód Arktyki zawiera około 10% słodkiej wody na świecie. Ten olbrzymi, biały, zamarznięty zbiornik odbija światło słoneczne, pomagając utrzymać chłód w regionie. Lód Arktyki jest kluczowy dla utrzymania równowagi klimatycznej na naszej planecie. Odbija on znaczną część światła słonecznego i pomaga utrzymać chłód w regionie, a także reguluje temperaturę oceanów i atmosfery. Ponadto jest on miejscem życia dla wielu gatunków zwierząt i jest ważnym źródłem surowców, takich jak ropa i gaz. Obecne tempo topnienia lodu Arktyki i jego wpływ na nasz klimat jest powodem do niepokoju i stanowi ważny temat badań naukowych.

10. Koło podbiegunowe to wyimaginowana linia, która okrąża najbardziej wysunięte na północ części ziemi.

11. Ta pozycja koła podbiegunowego nie jest ustalona. Zamiast tego zaznacza region, w którym przez co najmniej 24 godziny w roku słońce nie opada poniżej horyzontu (a w zimie słońce nie wzrasta ponad horyzontem).

12. W rzeczywistości, z powodu różnic w nachyleniu osiowym* ziemi, koło podbiegunowe przemieszcza się obecnie powoli na północ w kierunku około 15 m na rok.

13. Samce narwali mają jedno proste kolce wystające z głowy, co czyni je unikalnymi w świecie zwierząt. Kły te są używane do obrony przed drapieżnikami i do rywalizacji między samcami. Narwale są często nazywane „jednorożcami morskimi”, ponieważ ich kły wyglądają jak rogi jednorożców. Są to bardzo rzadko spotykane zwierzęta i ich populacja jest objęta ochroną.

14. Szerokość geograficzna określa, jak daleko jest coś północnego (lub południowego). Jest to kąt między równikiem a punktem na ziemi, mierzony od środka ziemi.

Arktyka ciekawostki

  • Szerokość geograficzna bieguna północnego wynosi 90° N. Szerokość geograficzna bieguna południowego wynosi 90°S.
  • Ocean Arktyczny obejmuje obszar nieco ponad 14 mln km². Jest to prawie pięciokrotnie większa wielkość Morza Śródziemnego i prawie tak duża jak Antarktyka.
  • Arktyka jest domem dla wielu wspaniałych dzikich zwierząt, w tym niedźwiedzi polarnych, lisów arktycznych, morsów, fok i wielorybów.
  • Koło podbiegunowe leży równolegle do równika i jest położone około 66,5° na północ od równika.
  • Arktyka ma powierzchnię około 20 mln km².