Australia i OceaniaCiekawostki

Informacje i najlepsze ciekawostki o Melbourne

Jedną z pierwszych rzeczy, które warto wiedzieć o Melbourne jest to, że jest to stolica stanu o nazwie Victoria i jest domem dla prawie 5 milionów ludzi (2018). Jego centrum miasta znane jest jako Centralny Okręg Biznesu, ale lepiej znane jako CBD.

Zanim Melbourne zostało nazwane Melbourne, nazwano je Batmania na cześć Johna Batmana, kolonisty z Tasmanów, który wylądował w zatoce Port Philip Bay w maju 1835 roku.

Batman był częścią syndykatu, który kupił 600.000 akrów ziemi wokół Melbourne. W swoim dzienniku napisał: „To będzie miejsce na wieś”.

Istnieją dwa główne rodzaje transportu publicznego. W Melbourne istnieją dwa główne rodzaje transportu publicznego. Przede wszystkim są pociągi, które obsługują zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne przedmieścia. Drugim środkiem transportu są tramwaje miejskie. Zdecydowanie najbardziej popularnym tramwajem jest jednak bezpłatny tramwaj City Circle.

Słynny system tramwajowy Melbourne jest największym poza Europą i czwartym co do wielkości na świecie.

Podczas wiktoriańskiej gorączki złota w latach 50-tych XIX wieku Melbourne zostało przekształcone w jedno z największych i najbogatszych miast świata.

Chińscy poszukiwacze założyli Chinatown w 1851 roku.

Jest to nieoficjalna sportowa stolica Australii. Najbardziej znanym miejscem jest Melbourne Cricket Ground, lepiej znany jako MCG. Stadion pomieści ponad 100 tys. osób i choć nazywa się Melbourne Cricket Ground, można tu również zobaczyć piłkę nożną Aussie Rules. Inne znane tereny sportowe to Rod Laver Arena, gdzie rozgrywany jest Australian Open.

Znane na całym świecie piwo „Aussie” Fosters zostało po raz pierwszy warzone w Melbourne w 1888 roku – przez braci z USA, Williama i Ralfa Fostera.

W Melbourne mieści się pierwsza australijska pizzeria Toto’s, która została otwarta w 1961 r. w Little Italy, Lygon Street, Carlton.

Jedną z naszych ulubionych rzeczy w Melbourne jest to, że w Melbourne znajdują się wspaniałe parki i ogrody do zwiedzania. W pobliżu CBD znajdują się Ogrody Królowej Wiktorii, które są popularne, a obok nich Królewskie Ogrody Botaniczne, które zajmują 38 hektarów i są domem dla ponad 10 tys. gatunków roślin.

Maelbourne jest jednym z najbardziej wielokulturowych miast na świecie. 58% ludności ma co najmniej jednego rodzica urodzonego za granicą.

Jest tu kilka wspaniałych muzeów. Ci, którzy lubią kulturę, będą w swoim żywiole w Melbourne, ponieważ w mieście znajduje się wiele fascynujących muzeów i galerii. Należą do nich Narodowa Galeria Wiktorii, w której znajduje się ponad 65 tys. dzieł sztuki na przestrzeni tysięcy lat.

Melbourne ma największą liczbę kawiarni i restauracji na liczbę osób niż jakiekolwiek inne miasto na świecie.

Średnio Melbourne importuje dziennie 30 ton ziaren kawy, co wystarcza do wyprodukowania 3 milionów filiżanek dziennie.

Zgodnie z miejscowym prawem wykroczeniem jest prowadzenie kóz lub psów zaprzężonych lub przymocowanych do pojazdu w miejscu publicznym.

Nielegalne jest śpiewanie obscenicznej piosenki, melodii tj. gangsta rap.

Melbourne ma rosnącą populację prawie 5 miliona ludzi (2018), a do 2030 roku planuje wyprzedzić Sydney jako największe miasto Australii.