AzjaCiekawostki

Informacje i ciekawostki o Izraelu dla dzieci

sól

Izrael jest małym krajem na Bliskim Wschodzie. Kraj ma zróżnicowany klimat z zaśnieżonymi górami na północy i gorącą pustynią na południu. Jordania, Syria i Autonomia Palestyńska graniczą z Izraelem na wschodzie. Liban jest na północnej granicy, a Egipt graniczy na południu.

Mieszka tu 8,4 mln osób.

Mount Bental na Wzgórzach Golan to uśpiony wulkan.

Językami urzędowymi są hebrajski i arabski.

Większość ludzi to Żydzi.

Średnia długość życia wynosi 80 lat.

Izrael jest być może najbardziej religijnie skomplikowanym krajem na Ziemi. Wszystkie trzy główne religie uważają Izrael – a szczególnie Jerozolimę – za cenną dla swojego dziedzictwa. Wiele miejsc w Izraelu, w tym Jerozolima i Galilea, jest święta dla chrześcijan, ponieważ Chrystus żył, umarł i zmartwychwstał właśnie tutaj. Żydzi wierzą, że Mesjasz w końcu przyjdzie do Izraela, podczas gdy muzułmanie wierzą, że Mahomet wstąpił do nieba z Jerozolimy.

Izrael, jeden z najbardziej przyjaznych krajów na świecie, oferuje wiele atrakcji dla rodzin, od przygód w obserwowaniu ptaków i jaskini, przez zjeżdżalnie w parku wodnym, aż po leniwe dni na plaży. Dzieci są wysoko cenione w izraelskiej kulturze.

Ponad połowa ludności zamieszkuje wąską równinę przybrzeżną w pobliżu Morza Śródziemnego na zachodzie. Morze Martwe pomiędzy Izraelem a Jordanią jest najniższym punktem na powierzchni Ziemi, na głębokości 416 metrów poniżej poziomu morza. Woda jest tak słona i bogata w złoża mineralne, że nie mogą tam przetrwać żadne rośliny ani zwierzęta.

Izrael jest ważnym miejscem odpoczynku dla ptaków wędrujących między Afryką, Europą i Azją, a także dla obserwatorów ptaków w każdym wieku. W centrum tego szlaku migracyjnego znajduje się Dolina Huli, gdzie jesienią i wiosną każdego roku przepływa ponad 500 milionów ptaków.

Większość dzieci boi się nowego jedzenia, ale nie w Izraelu, gdzie jedzenie rękami jest normą. Każdy posiłek to zabawa, kiedy zanurzasz chleb pita w kremowym humusie.

Na południu i wschodzie ziemia jest gorąca i sucha. Pustynia Negev w południowym Izraelu otrzymuje tylko 32 mm deszczu rocznie. Na północy Galilei znane są najbardziej żyzne grunty rolne w kraju.

Ludność Izraela to około 75% Żydów, reszta to Arabowie. Okupowane przez Izrael terytoria palestyńskie zamieszkuje około 3,5 miliona ludzi – około 11% Żydów, 89% Palestyńczyków.

 

 

Haifa

Dzieci mogą zostać młodszymi archeologami i odkrywcami jaskiń w „kop jeden dzień”. Uruchomiony przez Instytut Seminariów Archeologicznych, Dig for a Day to jedyne w swoim rodzaju doświadczenie, które daje rodzinom możliwość pójścia pod ziemię w celu kopania, przesiewania i badania odłamków ceramiki, starożytnej biżuterii, czy w domu przodków króla Heroda.

Miasto portowe Tel Awiw, obfitujące w słoneczne plaże i ścieżki spacerowe.

Plaże w Izraelu są zazwyczaj czyste, gdzie znajdziemy w pobliżu kawiarnie, a nawet place zabaw.

Większość rezerwatów przyrody jest fantastyczna dla dzieci, a starsze dzieci będą mogły wybrać się na wędrówki – niektóre łagodne, inne trudniejsze – po całym kraju.

Tel Awiw, Jerozolima, Ramon Micpeh i Eilat oferują wiele różnych atrakcji, które pokochają dzieci, choć aleje Jerozolimy są trudne dla spacerowiczów.

Większość centrów handlowych posiada plac zabaw dla niemowląt i małych dzieci – świetne miejsce na spotkania miejscowych dzieci, szczególnie w deszczowe dni.

Na południowym krańcu Izraela, nad brzegiem Morza Czerwonego, znajduje się luksusowe nadmorskie miasto Eilat, z dużymi kurortam . Nurkowanie, piaszczyste plaże to tylko początek dnia zabawy w Eilat.